PL EN DE ES FR RU HR

Rolnicze podsumowanie roku 2021

florahumus podsumowanie roku 2021

Rolnicze podsumowanie roku 2021

Zbliża się koniec roku, a to zawsze dobry czas na podsumowania. Jakie ważne rolnicze wydarzenia miały miejsce w 2021? Jak wyglądały plony? Jaki był ten rok dla ekipy FLORAHUMUS? Zapraszamy do lektury.

Astronomiczne ceny nawozów 2021

Gdyby wybrać jedno hasło, które w tym roku pojawiało się w nagłówkach branżowych serwisów najczęściej, bez wątpienia byłoby to: sytuacja na rynku nawozów. Już od stycznia alarmowano o rosnących cenach nawozów sztucznych, które były znacznie wyższe, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Kolejne miesiące, zamiast poprawy, przynosiły jeszcze większe podwyżki. Główne przyczyny tego stanu rzeczy to rosnące koszty produkcji, energii i transportu. Nie bez znaczenia było także spowolnienie gospodarki wywołane pandemią COVID-19. Największe skoki cen dotyczyły nawozów azotowych. W październiku za tonę mocznika (46% N) rolnicy płacili nawet 3800 zł. Rok wcześniej cena wynosiła 1600 – 1700 zł. Rosnące koszty produkcji spowodowały, że niektóre zakłady decydowały się wstrzymać pracę. Zdaniem ekspertów może to doprowadzić do braków w nawozach na wiosnę. W tej sytuacji warto wykorzystać kwasy humusowe, które podnoszą efektywność nawozów mineralnych.

Podsumowanie sezonu w uprawach

Jak wyglądały plony w 2021 roku? Zacznijmy od rzepaku, który nie miał w tym sezonie najlepszych warunków do wegetacji. Długa jesień, niskie temperatury wiosną i czerwcowa susza miały wpływ na plony rzepaku, które były niższe od ubiegłorocznych o około 8-11%. Z kolei zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi według szacunków GUS spadły o 4% i wynosiły około 4320 kg/ha.

Co z ziemniakami? Zbiory były bardzo zróżnicowane regionalnie i uzależnione od specyficznych mikroklimatów. Na ogół czynnikami, które wpłynęły na plon ziemniaka, były chłodny maj, deficyty opadów, lokalnie występujące ulewy podtapiające niektóre plantacje oraz upały w okresie od czerwca do sierpnia. Według wstępnych prognoz, zbiory ziemniaka w Polsce w roku 2021 wyniosły 7705,0 tys. ton. Niestety, tegoroczne ziemniaki charakteryzują się niską jakością handlową bulw. Według prognoz doktora Wojciecha Nowackiego, Prezesa Stowarzyszenia Polski Ziemniak, „udział plonu handlowego w plonie ogólnym odmian ziemniaków jadalnych nie przekroczy w tym sezonie 70%”.

Najważniejsze wydarzenia rolnicze

Po roku 2020, kiedy część targów rolniczych została odwołana z powodu pandemii, rolnicy, ogrodnicy i wszyscy entuzjaści hodowli roślin mogli wrócić do odwiedzania wydarzeń plenerowych. Odbyły się m.in. Międzynarodowe Targi Agro Show w Bednarach k. Poznania, Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach i Targi Rolne AGRO POMERANIA w Barzkowicach. Oczywiście na żadnej z tych imprez nie mogło zabraknąć stanowiska FLORAHUMUS, które cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Z wielką radością toczyliśmy rozmowy z rolnikami i działkowcami na temat skuteczności kwasów humusowych. Relacje z tych wydarzeń możecie obejrzeć na naszym kanale na youtube.

Rozwój rolnictwa ekologicznego

Pod koniec 2019 roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan Europejskiego Zielonego Ładu. Mija drugi rok od tego momentu, a założenia strategii są coraz prężniej realizowane. Jej głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Realizacja tego założenia wiążę się z licznymi zmianami, m.in. w przemyśle energetycznym, ale także w rolnictwie. Zakłada się ograniczenie stosowania pestycydów o 50% i nawozów mineralnych o 20%. Promowane są systemy rolnictwa ekologicznego. Więcej o tym, co Europejski Zielony Ład oznacza dla rolnictwa, pisaliśmy na naszym blogu tutaj.

FLORAHUMUS debiutem i odkryciem roku 2021

W mijającym roku FLORAHUMUS zdobył dwie ważne nagrody konsumenckie: Konsumencki Lider jakości – Debiut Roku 2021 oraz Odkrycie Roku 2021 w plebiscycie organizowanym w ramach sondażu Laur Konsumenta / Laur Klienta. W programie Konsumencki Lider Jakości zbadano opinię przeszło 15 000 konsumentów! Oceniali oni produkty nie tylko ze względu na jakość, ale również cenę czy wygląd opakowania. Zaufanie, jakim obdarzyli FLORAHUMUS klienci, niezwykle nas cieszy i motywuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

A Wy jakie macie wspomnienia z mijającego roku? Co było dla Was najważniejszym wydarzeniem rolniczym?