Europejski Zielony Ład: co oznacza dla rolnictwa?
Europejski Zielony Ład jest strategią, która całkowicie transformuje krajobraz europejskiego rolnictwa. Autorzy programu postawili sobie jako cel osiągnięcie neutralności klimatycznej, a więc redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jako że branża agrotechniczna jest jednym z największych emiterów, wymaga gruntownych zmian. Co to dokładnie oznacza? Między innymi ograniczenie ilości używanych nawozów. Zamiast nich możesz wykorzystać preparat FLORAHUMUS.
Czym jest Zielony Ład?
Hasło Europejski Zielony Ład (EZŁ) pojawia się w mediach często, ale czym właściwie jest i na czym polega? To nic innego jak strategia rozwoju, której celem jest przekształcenie krajów Unii Europejskiej w dobrze prosperujące, a jednocześnie sprawiedliwe, bezpieczne i oszczędzające zasoby naturalne. Nadrzędnym zamysłem jest sprawienie, aby do 2050 roku Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu. Plan jest niezwykle ambitny, zakłada bowiem osiągnięcie neutralności bez zmniejszenia produkcji i bez strat dla gospodarki UE. W jego realizacji ma pomóc zestaw legislacji nakierowujących przemysł na właściwe tory. Czyli takie, które oddzielą wzrost gospodarczy od eksploatacji zasobów naturalnych. O wzniosłości planu świadczy fakt, że kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen prezentowała go pod koniec 2019 roku, stwierdziła: „dla Europy ta chwila jest porównywalna z lądowaniem człowieka na Księżycu”.
Czy potrzebny nam jest Europejski Zielony Ład?
Ogłoszenie EZŁ nie każdemu się spodobało. Fakty są jednak bezlitosne: według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) globalne temperatury wzrosną o 1,5 stopnia Celsjusza w ciągu najbliższych dwóch dekad. Zgodnie z danymi NASA, 2020 był najgorętszym odnotowanym rokiem, odkąd prowadzone są pomiary. Jednakże ocieplający się klimat to nie wszystko. Alarmujące są również dane dotyczące wpływu kryzysu środowiskowego na stan zdrowia gleby. Szacuje się, że 75% gruntów uprawnych w UE zawiera mniej niż 2% węgla organicznego. Zanika bioróżnorodność, spada populacja mikroorganizmów. Wszystko to obniża żyzność gleb, a w konsekwencji jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w Europie i na świecie. Jeżeli chcemy osiągnąć bezpieczny ekosystem, świeże powietrze, zdrowe gleby i różnorodność biologiczną to potrzebne są radykalne zmiany.
Rozwiązywanie problemów związanych z produkcją żywności
UE skupia swoje działania na sektorach transportowym, środowiskowym i energetycznym. Wszystkie mają wpływ na produkcję żywności. W celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w dobie kryzysu klimatycznego EZŁ zakłada 3 główne strategie: zrównoważone rolnictwo, strategia „od pola do stołu” oraz bioróżnorodność. Wdrożenie tych metod doprowadzi do polityki rolnej stabilnej zarówno pod względem gospodarczym, jak i środowiskowym.
Zrównoważone rolnictwo: zasady
Rolnictwo zrównoważone to takie, które zapewnia produkcję żywności w sposób bezpieczny dla środowiska. Brzmi prosto, ale konwersja gospodarstw na ekologiczne jest skomplikowana i wymaga wdrażania nowych technologii oraz metod uprawy. Główne zasady, które pomagają stworzyć zrównoważoną uprawę, to:
- opieka nad zdrowiem gleby;
- racjonalne stosowanie nawozów;
- efektywne wykorzystywanie zasobów wodnych;
- redukcja zużywanej energii;
- dbanie o finansowe bezpieczeństwo gospodarstwa;
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zrównoważone rolnictwo oznacza stabilność dla każdego: konsumenta, ale także producenta, czyli rolnika, sadownika bądź ogrodnika. Proces produkcji nie może odbywać się ze szkodą dla gospodarza. Dlatego istotne jest zapewnienie takich technologii i środków, które pozwolą na efektywną produkcję, a jednocześnie będą bezpieczne dla środowiska.
Preparat FLORAHUMUS w zrównoważonym rolnictwie
Gwarancją obfitych plonów w zrównoważonym rolnictwie są działania podwyższające żyzność gleby. Zadanie to doskonale wypełnia preparat FLORAHUMUS zawierający kwasy humusowe. Poprawia strukturę gleby oraz zwiększa retencję wody i dostępność substancji pokarmowych. Kwasy humusowe są również źródłem pożywienia dla drobnoustrojów, dlatego stymulują ich populacje do rozwoju. Intensywnie rozwijające się mikroorganizmy wspomagają wzrost roślin oraz chronią systemy korzeniowe roślin. Najważniejsze jest jednak to, że preparat FLORAHUMUS jest bezpieczne dla środowiska. Dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać w uprawach ekologicznych. Więcej o zastosowaniu kwasów humusowych w rolnictwie zrównoważonym pisaliśmy w tym artykule.
Przyszłość rolnictwa w Polsce
Nie ma wątpliwości, że założenia EZŁ będą dyktowały warunki branży rolniczej w całej UE. Już teraz można z pewnością stwierdzić, że polskie rolnictwo czeka fala renowacji. Wdrażanie technologii cyfrowych, promocja bioróżnorodności oraz transformacja energetyczna będą głównymi strategiami kształtującymi obraz rolnictwa w najbliższej przyszłości.