FLORAHUMUS – podsumowanie roku 2022
Grudzień to tradycyjnie miesiąc, w którym pojawiają się rozmaite podsumowania roku. Dla rolników ostatnie 12 miesięcy było trudne. Sen z powiek spędzały im przede wszystkim drogie nawozy i energia oraz częste susze. Z kolei dla ekipy FLORAHUMUS był to niezwykle pracowity rok – odwiedziliśmy dziesiątki branżowych imprez, na których z zapałem dzieliliśmy się wiedzą na temat kwasów humusowych. Jak wyglądał rok 2022 w rolnictwie?
Rok 2022 w cieniu rosyjskiej inwazji
Nie sposób pisać o mijającym roku i nie wspomnieć o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego i wciąż trwa. Wojna za naszą wschodnią granicą zmieniła oblicze europejskiej gospodarki i odcisnęła swoje piętno również na sektorze rolnictwa. W końcu Rosja (a także Białoruś, którą również objęły sankcje) to jeden z największych eksporterów nawozów. Z kolei Ukraina nie bez powodu nazywana jest „spichlerzem świata” – gleby są tam wyjątkowo żyzne, a sam kraj jest kolosem światowego eksportu zbóż. Eksport ów po wydarzeniach z lutego praktycznie całkowicie zamarł. Odpowiedzialne za to były m.in. blokady ukraińskich portów oraz celowe niszczenie ukraińskich obiektów rolniczych przez rosyjską armię. Pod koniec lipca, dzięki zawartemu porozumieniu, odblokowano trzy porty na Morzu Czarnym. W październiku eksport zbóż z Ukrainy wrócił prawie do normy – wysłano 2,12 milionów ton ziarna (głównie kukurydzy i pszenicy), w porównaniu do 2,17 milionów ton w analogicznym okresie rok wcześniej.
Astronomiczne ceny nawozów
Niestety, ale trend drożejących nawozów, o którym pisaliśmy również w ubiegłorocznym podsumowaniu, utrzymał się również w roku 2022. Choć wydawało się to niemożliwe – rok 2021 był w końcu pod tym względem rekordowy – to koszty nawożenia jeszcze wzrosły. Przyczyniły się do tego rosyjska inwazja, inflacja, rosnące koszty energii i transportu czy wciąż odczuwane skutki pandemii covid-19. Ceny żywności na światowych rynkach także rosły, co przełożyło się na zwiększony popyt na nawozy – a więc i ich niedobory oraz postępujące w błyskawicznym tempie ceny.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Warto dodać, że sytuacji nie ułatwia współczesne zglobalizowanie gospodarki. Np. Brazylia i USA zaczęły uprawiać rekordowe ilości soi, która wymaga intensywnego nawożenia. W efekcie popyt na nawozy w USA jeszcze wzrósł, co przełożyło się na ich ceny na całym świecie – również w Europie.
Trudna sytuacja dotyczyła praktycznie wszystkich producentów rolnych, ale szczególne powody do narzekania mieli wytwórcy ziół oraz warzyw naciowych. A to dlatego, że oprócz nawozów, mieli oni problemy z cenami i dostępnością węgla, który potrzebują do suszenia termicznego warzyw takich jak pietruszka naciowa.
Obniżka VAT na nawozy
Rosnące ceny kosztów produkcji oraz pesymistyczne prognozy na kolejne miesiące spowodowały, że rząd postanowił w jakiś sposób ulżyć rolnikom. W jaki sposób? Włodarze naszego kraju zadecydowali, że VAT na nawozy zostanie obniżony do zera. Przepis ten wszedł w życie 1 lutego i trwa do końca roku. Czy obniżka VAT to wystarczająca pomoc dla rolników? Zdaniem większości nie. Zniesienie VAT to jedynie działanie pozorne, ponieważ większość rolników to podatnicy VAT, którzy i tak odzyskują go w całości – grzmieli producenci rozczarowani niewielką pomocą ze strony rządu.
Problemy z suszą, problemy z aplikacją suszową
W trakcie roku 2022 wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu o suszy. To dlatego, że owo zjawisko staje się coraz powszechniejsze i niebezpieczniejsze. Również prognozy ekspertów nie napawają optymizmem: przewidywania są takie, że sytuacja będzie się utrzymywała. Latem żar lał się z nieba, a wiele krajów notowało rekordy temperatur: 15 lipca narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii wydał czerwone ostrzeżenie o ekstremalnym upale – sytuacja taka miała miejsce po raz pierwszy w historii, a temperatury sięgnęły nawet 40°C.
Fala gorąca w połączeniu z deficytami wody prowadzi oczywiście do deficytów wody. Latem Komisja Europejska alarmowała, że ponad połowa obszarów Unii Europejskiej była narażona na susze. W Polsce w lipcu odnotowano niedobory wody w aż 1373 gminach. Mniejsza zawartość wody w glebie oznacza, że brakuje jej w strefie korzeniowej, co sprawia, że rośliny nie mogą się prawidłowo rozwijać. Ponadto susza sprawia, że jakość gleby spada i staje się ona bardziej podatna na procesy erozyjne.
Wychodząc naprzeciw wyzwaniom spowodowanym przez suszę, rząd zaoferował pomoc klęskową dla rodzin zagrożonych utratą płynności finansowej wskutek działania szkodliwych zjawisk atmosferycznych. Wnioski o wycenę strat można było składać za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Zainteresowanie było jednak tak duże, że z działaniem aplikacji występowały liczne problemy. Pomimo tego, że termin składania wniosków został wydłużony, to przez cały proces rolnikom towarzyszyła frustracja i rozgoryczenie.
FLORAHUMUS gościem imprez branżowych
Dla nas był to wyjątkowo pracowity rok. Odwiedziliśmy mnóstwo rolników, testując u nich FLORAHUMUS, oraz dziesiątki imprez branżowych. Od tych nieco mniejszych, lokalnych, jak Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”, po ogromne wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, jak Targi Agrotech czy Agro Show Bednary. Nie zabrakło nas również na największej imprezie poświęconej uprawie ziemniaków: Krajowych Dniach Ziemniaka Potato Poland. Na każdej imprezie dwoiliśmy się i troiliśmy, aby z każdym porozmawiać i odpowiedzieć na Wasze wszystkie pytania. Obecnie w branży agro rośnie zainteresowanie ekologicznymi produktami takimi jak FLORAHUMUS. Kwasy humusowe zapewniają skuteczne zwiększenie wigoru i plonowania roślin, dlatego coraz więcej Klientów obdarza zaufaniem nasz stymulator wzrostu.
FLORAHUMUS z nagrodami
Niezmiernie nas cieszy, że tak jak i w zeszłym roku, tak i teraz możemy pochwalić się nowymi nagrodami. Ostatnim razem świętowaliśmy zdobycie nagród: Konsumencki Lider jakości – Debiut Roku 2021 oraz Odkrycie Roku 2021. Natomiast w tym roku FLORAHUMUS został wyróżniony tytułami Dobra Marka 2022 oraz Polska Dobra Marka 2022. Zalety preparatu docenili zarówno eksperci przeprowadzający analizę rynkową, jak i konsumenci, którzy z ogromnym powodzeniem stosują nasz preparat w uprawach rolniczych, sadach, szklarniach i ogrodach. Szczególne cechy kwasów humusowych dostrzega również prasa, doceniając fakt, że skutecznie pomagają zwiększyć żyzność gruntów oraz ilość próchnicy glebowej. Czujemy dumę, że nasz produkt w dalszym ciągu cieszy się ogromnym zaufaniem Klientów. Zadowoleni z efektów FLORAHUMUS rolnicy i ogrodnicy chętnie wracają po więcej. Jesteśmy za to szczerze wdzięczni i serdecznie Wam dziękujemy.
Co przyniesie przyszłość?
Rok 2022 przyniósł rolnikom wiele problemów, a perspektywy na kolejne miesiące także nie są różowe. Koszty produkcji rosną, a klimat staje się coraz bardziej kapryśny. Jak przejść bezpiecznie przez burzliwe czasy? Stosuj FLORAHUMUS. To ekologiczny i wydajny sposób na zwiększenie plonów oraz poprawę retencji wody w glebie. Dzięki temu Twoje uprawy będą bardziej odporne na okresy deficytów wody.