PL EN DE ES FR RU HR

Pomoc klęskowa dla rodzin. Wnioski można składać tylko do 23 listopada!

Pomoc klęskowa 2022 - jak złożyć wniosek?

Pomoc klęskowa dla rodzin. Wnioski można składać tylko do 23 listopada!

Pomoc klęskowa 2022 przysługuje rodzinom zagrożonym utratą płynności finansowej wskutek działania szkodliwych zjawisk atmosferycznych, np. suszy. Wniosek o wycenę strat możesz złożyć przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”. Jednakże z powodu dużego zainteresowania z działaniem aplikacji występują liczne problemy. Wiele osób nie mogło więc z niej skorzystać i m.in. dlatego podjęto decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada br. Poinformował o tym Henryk Kowalczyk – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Komu przysługuje pomoc klęskowa?

Zastanawiasz się, czy kwalifikujesz się na rządową pomoc dla rodzin? Śpieszymy z pomocą! Jak możemy przeczytać na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc przysługuje rodzinie, której członkowie pozostają w faktycznym związku, a ponadto wspólnie mieszkają i gospodarują. Oprócz tego co najmniej jedna osoba z rodziny prowadzi gospodarstwo rolne (rozumiane tak, jak jest to zdefiniowane w przepisach o podatku rolnym) oraz co najmniej jednej osobie został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. To wciąż nie koniec wymagań. Rodzina starająca się o pomoc musi jeszcze wykazać sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa w okresie 01.01.2021 – 30.09.2022 w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto. Ten ostatni zapis pojawił się 15 listopada. Jeśli złożyłeś dokumenty wcześniej, to musisz dostarczyć fakturę potwierdzającą sprzedaż. W przeciwnym razie ARiMR odrzuci Twój wniosek.

Pomoc klęskowa przysługuje gospodarstwom rolnym, w których w 2022 roku niekorzystne zjawiska atmosferyczne spowodowały szkody. Za takie zjawiska uważa się m.in.:

Pomoc klęskowa 2022: gdzie składać wniosek?

Wnioski o tzw. pomoc klęskową przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Składa się je w powiatowych biurach agencji. Można to zrobić bezpośrednio w kancelarii biura, a także za pośrednictwem internetowej platformy ePUAP lub wysłać pocztą. Formularz wniosku znajdziesz na stronie internetowej ARiMR.

A jak oszacować szkody powstałe wskutek suszy? Wnioski o wycenę strat można składać poprzez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi taki wniosek złożyło ponad 250 000 producentów rolnych – co spowodowało przeciążenie aplikacji oraz problemy w pobieraniu kalkulacji i protokołów. W dalszym ciągu docierają sygnały od rolników, że aplikacja działa wadliwie.

Do kiedy można składać wniosek o pomoc klęskową?

Z powodu problemów z korzystaniem z aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” termin składania dokumentów został wydłużony do 23 listopada 2022 r. Decyduje data wpływu kompletnego wniosku do biura powiatowego ARiMR, dlatego w przypadku wysyłania dokumentacji pocztą trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej. Przekroczenie terminu 23 listopada sprawi, że postępowanie w sprawie przyznania pomocy nie zostanie wszczęte.