PL EN DE ES FR RU HR

Żółte plamy na trawniku? Oto jak się ich pozbyć

Żółte plamy na trawniku

Żółte plamy na trawniku? Oto jak się ich pozbyć

Nieestetyczne żółte plamy i suche miejsca na trawniku zrujnują każdą murawę. A to przecież tak ważny element ogrodu, który dodaje mu powabu – ale tylko wtedy, gdy jest zadbany. Zatem jakie są przyczyny powstawania żółtych plam na trawniku? Jak się ich pozbyć? Dbanie o trawnik – wskazówki.

Przyczyny powstawania żółtych plam

Wydaje Ci się, że dobrze opiekujesz się trawnikiem, ale i tak pojawiają się na nim żółte plamy i suche placki? Wielu ogrodników zna to z własnego doświadczenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego warto zacząć od ustalenia prawdopodobnego winowajcy.

Na pierwszy plan wysuwa się niedobór wody. Nieodpowiednie nawadnianie może prowadzić do żółknięcia trawy, zwłaszcza w okresie z deficytami opadów. Trawa potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy.

Inne możliwe przyczyny żółknięcia trawy to nadmierna ekspozycja na słońce oraz pozostawianie dużej ilości ścinek trawy na murawie. Słońce może przegrzewać trawnik, a skoszona trawa utrudnia dostęp powietrza i wody do korzeni.

Bywa też tak, że za nieestetyczny wygląd trawnika odpowiadają szkodniki. Są to m.in. pędraki (np. larwy chrabąszcza majowego), drutowce oraz larwy komarnicy. Aby stwierdzić obecność takich szkodników należy wykonać badanie gleby. Z kolei do ich zwalczania można wykorzystać zarówno chemiczne insektycydy, jak i, polecane zdecydowanie bardziej, środki naturalne, przyjazne dla środowiska.

Na koniec coś, co jest częstym błędem w pielęgnacji trawników, czyli złe nawożenie. Wiele osób w ogóle nie nawozi trawników. A brak niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas, może powodować osłabienie trawy i jej żółknięcie.

Pozbywanie się żółtych plam

Teraz, kiedy znamy przyczyny powstawania żółtych plam, pora na pozbycie się ich raz na zawsze! Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przywrócić zielony blask trawnika:

Kwasy humusowe w pielęgnacji trawnika

Jeśli szukasz naturalnych i skutecznych sposobów na pielęgnację swojego trawnika, to zapoznaj się z właściwościami i korzyściami płynącymi z wykorzystania kwasów humusowych. Te organiczne substancje są wszechobecne w naturze. Znajdziesz je np. w glebie, gdzie stanowią cenny składnik próchnicy. Mają ogromny pozytywny wpływ na rośliny i są z powodzeniem wykorzystywane przez rolników w celu zwiększenia plonów upraw. Jednak ich zastosowanie wykracza poza rolnictwo. Doskonale sprawdzają się także w ogrodach, w tym w pielęgnacji trawnika. Zapewniają trawie idealne warunki wzrostu. Zwiększają retencję wody i pobudzają aktywność pożytecznych mikroorganizmów. Dzięki temu trawa rośnie silna, zdrowa i bardziej odporna na czynniki stresowe.