PL EN DE ES FR RU HR

Wrzesień w ogrodzie – co można i co warto zrobić

kwasy humusowe w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie – co można i co warto zrobić

Początek września to czas, w którym upały powoli mijają. Coraz bliżej jesień, czyli pora roku, która w ogrodzie kojarzy się raczej z pracami porządkowymi niż związanymi stricte z uprawą roślin. Tymczasem wrześniowa ziemia wciąż jest ciepła i niektóre gatunki warzyw można sadzić – szczególnie w miejscach o łagodniejszym klimacie. Wciąż można również delektować się zbiorami. Zobacz, co można sadzić, zbierać i jakie zabiegi wykonywać w ogrodzie we wrześniu.

Jesienne sadzenie

W pierwszej połowie września możesz z powodzeniem posiać roszponkę i szpinak. Będą gotowe do zbioru na wiosnę. To także dobry okres na wysiewanie wczesnych odmian marchwi, ale trzeba pamiętać, aby chronić je przez zimę okryciem (możesz wykorzystać np. gałęzie drzew iglastych). Jesień to idealna pora na sadzenie czosnku. Główki z września bądź października osiągają znacznie większe rozmiary niż te wiosenne. Możesz również wysiewać zioła zimotrwałe: miętę, pietruszkę czy chrzan.

Warzywa to nie wszystko. Zapewne chcesz, aby Twój ogród oprócz pożytku w postaci jadalnych plonów, przyniósł również radość płynącą z czarującego wyglądu. Wrzesień to ostatni moment na sadzenie do gruntu bylin ozdobnych, np. piwonii. Potrzebują czasu, żeby dobrze się ukorzenić przed zimą. Podlej je kwasami humusowymi, które wspomagają wzrost korzeni i wzmocnią rośliny przed nadchodzącymi mrozami.

Zbiory na koniec lata

Wrzesień wciąż jest ciepły, więc prawie z każdej uprawy w dalszym ciągu można zbierać plony. Dojrzewają pomidory, ogórki, cukinie, dynie, cebule i papryki. Przez cały miesiąc można zbierać zioła: miętę, melisę czy dziurawiec. To także czas na rozkoszowanie się owocami: jabłkami, gruszkami i śliwkami. Poznasz, że jabłka są dojrzałe po tym, że z łatwością odejdą od gałązek po delikatnym pociągnięciu. Ze śliwek możesz szybko i łatwo zrobić pyszny placek, czyli klasyczny przysmak przyrządzany późnym latem. Jeżeli Twoje drzewka obrodziły wyjątkowo mocno, to nadmiarowe owoce możesz zamrozić.

Pielęgnacja krzewów owocowych

Uprawiane warzywa pod koniec lata nie wymagają już dużo pracy. Inaczej ma się sprawa w wypadku drzew owocowych. Regularnie wypatruj i usuwaj gnijące owoce na gruszach, jabłoniach i drzewach pestkowych. To także ostatni moment na cięcie malin. Usuń stare pędy – na każdym krzaku nie powinno zostać więcej niż 8 – 12 pędów.

Idealna murawa we wrześniu

Jesienna pogoda sprzyja zakładaniu trawnika. Obojętnie, czy planujesz stworzenie nowej murawy, czy pielęgnację już istniejącej, dobrze jest zaaplikować jej organiczne nawozy. Doskonale sprawdzą się także kwasy humusowe, które wzmocnią trawnik przed zimą. Z nawadnianiem nie należy już przesadzać. W końcu wrzesień to stosunkowo wilgotny miesiąc. Objawia się to również poprzez poranną rosę, którą trzeba brać pod uwagę, planując koszenie. Wysokość ostrzy kosiarki dobrze jest podnieść, ponieważ wzrost trawy jest już nieco wolniejszy.

Perfekcyjna struktura gleby przed zimą

Odpowiednio wczesne przygotowanie gleby jest gwarancją wysokich plonów. Chcąc cieszyć się doskonałymi roślinami, zadbaj o ziemię już we wrześniu. Tym bardziej że to praktycznie ostatni moment, zanim gleba stanie się zbyt mokra lub przymarznięta. Zadbaj o jej jakość i strukturę, wykorzystując kwasy humusowe. Preparaty zawierające te substancje poprawią ilość materii organicznej w glebie i przygotują ją na zimę. Zwiększą przyswajalność składników odżywczych, dzięki czemu trawnik, byliny i iglaki szczęśliwie przetrwają zbliżające się ochłodzenie.

Ciesz się wrześniowym słońcem

Oczywiście powyższe porady są bardzo ogólne. Szczegółowe rady różnią się w zależności od hodowanych roślin oraz Twojego ogrodowego mikroklimatu. Najważniejsze, że wrzesień jest w dalszym ciągu miesiącem, w którym wciąż możesz cieszyć się owocami swojej pracy. Zbieraj plony, przesiaduj w ciepłych promieniach wrześniowego słońca i szykuj się na kolejny sezon. Im lepiej teraz przygotujesz swoją glebę, tym piękniejszym ogrodem będziesz cieszyć się w przyszłości.