PL EN DE ES FR RU HR

Większy popyt na ziemniaki? Sprawdź, jak zwiększyć plony bulw!

uprawa ziemniaków i kwas humusowy

Większy popyt na ziemniaki? Sprawdź, jak zwiększyć plony bulw!

Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie wzrośnie popyt na ziemniaki. Może to spowodować, że uprawy ziemniaka staną się bardziej zyskowne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina kosztowna w uprawie, ponieważ ma stosunkowo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Jak zwiększyć plony bulw i tym samym podnieść rentowność uprawy? Zastosuj kwasy humusowe! Dowiedz się więcej o tych związkach.

Większe zyski z uprawy ziemniaków?

Koszty upraw rosną, m.in. z powodu drożejących nawozów. Jednak kiedy liczymy zarobek, to nie możemy skupiać się jedynie na kosztach. Trzeba również zwracać uwagę na popyt oraz ceny danego plonu. Specjaliści wskazują, że w najbliższym czasie możne wzrosnąć popyt na ziemniaki. Wszystko z powodu przybycia uchodźców z Ukrainy, dla których ziemniak jest cennym elementem jadłospisu. Nawyki żywieniowe Ukrainek i Ukraińców rzutują na zapotrzebowanie, a w konsekwencji na ceny ziemniaków – te urosły w Polsce od początku lutego o 30%. Uprawy ziemniaków stają się więc bardziej opłacalne. Ale żeby rzeczywiście zwiększyć rentowność gospodarstwa, trzeba odpowiednio zadbać o ziemniaki, które są bardziej wymagające niż np. popularniejsza wśród polskich rolników kukurydza.

Trudności w uprawie ziemniaków

Ziemniak ma ogromne zapotrzebowanie na mikro i makroelementy. Oprócz wyjątkowego „apetytu” cechuje go także podatność na czynniki stresowe: deficyty wody oraz choroby. W efekcie uprawa ziemniaka wymaga używania nawozów oraz odpowiednich preparatów do ochrony, a to oznacza wzrost kosztów. Tym bardziej że w wyniku zmian klimatycznych coraz częściej nawiedzają nas susze – tak niebezpieczne dla tej rośliny. To nie tylko przypuszczenia, ocieplający się klimat rzeczywiście negatywnie odbija się na uprawach, co obserwujemy w danych na temat spadającej ilości i jakości plonów bulw ziemniaka. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Warto zastosować kwasy humusowe.

Wykorzystaj kwas humusowy i zwiększ żyzność gleby

Kwasy humusowe to naturalne związki powstające z materii organicznej. Można je pozyskiwać z węgla brunatnego, który jest ich bogatym źródłem. Wykorzystuje się je w produkcji nowoczesnych stymulatorów wzrostu roślin, takich jak FLORAHUMUS.

FLORAHUMUS wpływa na glebę oraz pobudza rozwój roślin. Zwiększa retencję wody, poprawia strukturę fizyczną podłoża oraz stymuluje aktywność pożytecznych mikroorganizmów. Ma również pozytywne efekty na rozwój systemów korzeniowych, dzięki czemu rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe.

Zwiększenie pojemności wodnej gleby sprawia, że dłużej zatrzymuje ona wilgoć, co pomaga uprawom wytrzymywać susze. To bardzo ważne w uprawie ziemniaka, który jest wyjątkowo wrażliwy na deficyty wody.

Kompleksowe działanie kwasów humusowych sprawia, że gleba staje się żyźniejsza. Rośliny lepiej rosną i dają zdrowszy, bardziej obfity plon. W przypadku ziemniaka w jednym z gospodarstw w Jemiołowie, gdzie na odmianie ogólnoużytkowej Red Sonia zastosowano preparat FLORAHUMUS, plonów bulw było więcej o 25-30%. Chcesz poznać bliżej efekty w tej konkretnej uprawie? Obejrzyj nasz film.

Kwasy humusowe w uprawie ziemniaków

Ziemniaki są podatne na czynniki stresowe, dlatego ważne jest wzmacnianie ich naturalnej odporności. Gdy zadbasz o optymalne warunki: dostęp do światła, wody, składników mineralnych oraz gleby bogatej w próchnicę, to Twoje rośliny będą bardziej wytrzymałe. Warto także zastosować kwasy humusowe, które wzmacniają korzeń, a dzięki temu jest on odporniejszy. W przypadku ziemniaków ma to duże znaczenie, ponieważ często pada ofiarą zarazy ziemniaka lub alternariozy. Oczywiście kwas humusowy nie jest środkiem ochrony roślin, dlatego nie pomoże, gdy choroba już zaatakuje Twoją plantację. Jednak jako preparat wzmacniający naturalny wigor roślin sprawdzi się doskonale.

Chcesz zwiększyć plony bulw ziemniaka, a dzięki temu zarobić więcej pieniędzy na uprawie? Zastosuj kwas humusowy!