PL EN DE ES FR RU HR

Uprawa pietruszki w ogrodzie. Kiedy sadzić? Jak pielęgnować?

Pietruszka w ogrodzie

Uprawa pietruszki w ogrodzie. Kiedy sadzić? Jak pielęgnować?

W ogródku ziołowym nie może zabraknąć pietruszki! Wyjątkowy smak, wszechstronne zastosowania kulinarne i walory zdrowotne sprawiają, że miejsce dla pietruszki znajdzie się w każdej kuchni. Najlepsza jest oczywiście z własnego ogrodu. Zatem jak ją uprawiać? Uprawa pietruszki w ogrodzie – krótki przewodnik.

Pietruszka – małe zioło, dużo smaku

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) to roślina znana niemalże wszystkim. Należy do rodziny selerowatych i obecnie rośnie dziko w całej Europie i Ameryce, a także Afryce, Nowej Zelandii, Japonii czy Australii. Istnieje wiele odmian pietruszki, które można podzielić na korzeniowe i liściaste. Te pierwsze są uprawiane przede wszystkim dla korzenia, który ma intensywny smak i służy jako składnik wielu potraw, takich jak zupy i gulasze. Z kolei te drugie są cenione za soczyste, zielone liście, które są doskonałym dodatkiem do sałatek i sosów, czy też jako dekoracje na talerzach. Wśród pietruszek na zioła warto polecić odmiany: Aster, karnawałową i Breeze, natomiast wśród pietruszek korzeniowych prym wiedzie odmiana Berlin – średnica jej korzeni może osiągnąć do 4 cm długości.

Uprawa pietruszki: gleba i stanowisko

Zanim zaczniesz uprawę pietruszki, to powinieneś się upewnić, że masz przygotowane podłoże. Pietruszka lubi próchnicze, dobrze zdrenowane gleby, które są bogate w składniki odżywcze. Przed siewem warto lekko spulchnić ziemię, aby korzenie mogły swobodnie się rozwijać. Wybierz stanowisko z umiarkowanym nasłonecznieniem. Zioło nie lubi pełnego słońca, ale również nie czuje się najlepiej w cieniu.

Terminy siewu pietruszki

Gdy już przygotujesz stanowisko, nadszedł czas na siew. Możesz to zrobić w dwóch terminach: wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia) lub późną jesienią (przełom listopada i grudnia). W oby wypadkach pietruszkę sieje się bezpośrednio do gruntu metodą nasion zaprawionych, gdyż roślina źle znosi przesadzanie.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Wczesna wiosna to termin, gdy w glebie są duże zapasy wody. Dzięki temu pietruszka szybko wzrośnie. Jednak nadaje się ona również do uprawy ozimej przeznaczonej na zbiór wiosenny. Taka uprawa jest obarczona mniejszym ryzykiem. Sieje się ją wtedy pod koniec listopada lub na początku grudnia, zanim zamarznie gleba. Nie wolno dopuścić do skiełkowania nasion przed zimą, ponieważ młode rośliny nie przetrwają do wiosny. Pamiętajcie, aby nie zasypywać nasion zbyt głęboko – wystarczy lekko przykryć je ziemią.

Uprawa pietruszki – pielęgnacja

Pielęgnacja pietruszki nie należy do najtrudniejszych. To w zasadzie sama przyjemność. W niektórych sytuacjach warto przerzedzić uprawę, zostawiając tylko najmocniejsze i najlepiej rozwinięte rośliny. Dzięki temu te słabsze nie będą zabierały zasobów pozostałym. Pamiętaj także o utrzymywaniu optymalnej wilgotności gleby, a jednocześnie unikaniu przelania, które może spowodować zgnicie korzeni.

Pietruszka jest rośliną, która wymaga cierpliwości. Jej liście zaczną nabierać pełni kształtu i smaku po kilku tygodniach od wschodów. Pamiętajmy, że regularne przecinanie liści (zachowując umiar) zachęci roślinę do rozgałęzienia się i wypuszczenia jeszcze więcej aromatycznych listków.

Kwasy humusowe w uprawie pietruszki

W uprawie pietruszki doskonale sprawdzą się kwasy humusowe. To naturalne substancje, które poprawiają właściwości gleby. Wpływają na jej strukturę i stosunki wodno-powietrzne, dzięki czemu woda jest dłużej zatrzymywana w strefie korzeniowej gleby. Ponadto substancje humusowe mają pozytywny wpływ na rozwój systemów korzeniowych roślin oraz aktywność pożytecznych mikroorganizmów. To prosty sposób na poprawę zdrowia i plonowania roślin!

Pietruszka, choć niewielkich rozmiarów, to ma ogromny kulinarny potencjał. Jest niezbędnym dodatkiem kuchennych popisów, dlatego warto ją uprawiać. Jeśli odpowiednio się nią zaopiekujesz, to obdarzy Cię bujnymi liśćmi i bogatym smakiem.