PL EN DE ES FR RU HR

Top trendy w roślinach

Top trendy w roślinach

W ostatnich latach wróciła moda na dekorowanie domu kwiatami doniczkowymi. Zastanawiasz się, jakich roślin nie może zabraknąć w Twoim mieszkaniu w 2021 roku? Jakie są trendy roślinne, które warto przenieść do własnego ogródka?

Dziś prawdziwy szał zapanował na punkcie egzotycznych roślin doniczkowych oraz kwiatów o pięknych, nietypowych liściach. Poznaj te z nich, które najchętniej będziemy kupować w 2021 roku, aby nadać szyku swojemu ogrodowi czy zjawiskowo przyozdobić mieszkanie.

Modne rośliny doniczkowe – 5 najpopularniejszych propozycji

Ceropegia wooda, czyli lampion chiński

To roślina wręcz idealna, gdyż pasuje do każdego stylu mieszkania, a przy tym jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jej ozdobne liście w kształcie serc to niesamowita dekoracja. Roślina najlepiej wygląda powieszona przy suficie czy postawiona na górnej szafce, aby jej pędy mogły swobodnie zwisać. Wystarczy dobrać słonkę do doniczki, by zyskać naprawdę niesamowitą ozdobą do mieszkania.

FLORAHUMUS - TRENDY ROŚLINNE

Monstera deliciosa, czyli Monstera dziurawa

Monstera była hitem w 2020 roku i wszystko wskazuje na to, że będzie wiodła prym w naszych mieszkaniach także w roku bieżącym. Jej majestatyczne, wyjątkowo atrakcyjne liście mogą osiągać nawet 60 cm średnicy i stanowią perfekcyjną dekorację każdego wnętrza. Jednak, aby móc wyhodować liście tak dorodne, konieczne będzie zapewnienie roślinie stanowiska z dużą ilością słońca. Mimo że w lekko zacienionych miejscach również jest w stanie się rozwijać, to jednak jej wzrost jest znacznie efektywniejszy, kiedy ma dostęp do promieni słonecznych. Istnieje ponad 50 odmian tej rośliny, więc na pewno znajdziesz tę, która przypadnie Ci do gustu.

Figowiec bengalski – Ficus benghalensis

Piękna roślina, która znakomicie prezentuje się na komodzie w salonie, na kwietniku bądź na parapecie. Nie przytłacza swoim wygląd i posiada liczne właściwości prozdrowotne, m.in. oczyszcza powietrze z toksyn. Niewątpliwą zaletą figowca jest także to, że dość szybko się rozrasta, kiedy zapewni się mu wilgotne powietrze, częste zraszanie czy temperaturę w granicach 18-24 st. C.

FLORAHUMUS

Peperomia ferreyrae ‘Happy Bean’ – Wesoła fasola

To kolejny hit, który już wkrótce będziesz mógł podziwiać na Instagramie czy w domach znajomych. Tzw. wesoła fasola zachwyca swoim wyglądem i wyróżnia się na tle innych roślin. Zawdzięcza to swoim liściom, które kojarzą się ze strąkami fasolki szparagowej. Ich jasnozielony kolor sprawia, że wnętrze natychmiast staje się przytulniejsze i panuje w nim pozytywna aura. Wesoła fasola może urosnąć nawet do 30 cm wysokości, jednak trzeba przyznać, że najefektowniej prezentuje się, kiedy jest niska.

Epiphyllum anguliger fishbone, czyli kaktus zygzak

To kolejna nietuzinkowa roślina o wyjątkowych liściach – mają one zygzakowate kształty i mięsistą budowę. Kaktus zygzak oczekuje raczej chłodnego stanowiska – latem ok. 20 st. C, a zimą ok. 10 st. C. Potrzebuje także światła, ale lepiej, aby nie padało ono na roślinę bezpośrednio. Pielęgnacja tego kaktusa jest dość łatwa, a zimą wymaga bardzo oszczędnego podlewania. Co ciekawe często zdarza się, że jego kwitnienie następuje w nocy (pojawiają się wtedy duże, białe kwiaty) i dlatego często nazywany jest „kwiatem jednej nocy”.

Absolutnym hitem jest ulokowanie tej rośliny w osłonce w kształcie głowy, gdyż wówczas zwisające liście będą wyglądały jak zmierzwione lub rozwiane włosy.

FLORAHUMUS

Trendy roślinne w 2021 – odmień swój ogród

Ogromną popularnością cieszą się dziś dzikie ogrody, które wyglądają tak, jakby następowała w nich wyłącznie niewielka ingerencja człowieka. Łąki kwietne i polne rośliny to hity, które warto wykorzystać w swoim ogrodzie.

W szczególności trzeba wskazać na 2 style ogrodowe, które będą dominowały w 2021 roku:

Wśród najmodniejszych roślin, których nie może zabraknąć w ogrodach w 2021 roku można wymienić wszelkie warzywa na czele z pomidorami czy z sałatą. Drzewka owocowe, szare rośliny, takie jak np. starzec popielny, paprocie, słoneczniki czy lawenda – to roślinne trendy 2021. Szalenie popularne będą także ogrody pachnące ziołami – miętą czy rozmarynem.