PL EN DE ES FR RU HR

Rośliny poprawiające jakość snu. 5 gatunków idealnych do sypialni!

rośliny do sypialni

Rośliny poprawiające jakość snu. 5 gatunków idealnych do sypialni!

Każde mieszkanie powinno mieć kwiaty. Możesz pomyśleć „zaraz zaraz, a co jeśli komuś rośliny się zwyczajnie nie podobają?” O gustach się oczywiście nie dyskutuje, jednak pamiętaj, że rośliny doniczkowe mają funkcję nie tylko ozdobną: spełniają też ważną rolę poprawy jakości powietrza, a wiele z nich działa na ludzi rozluźniająco i odstresowuje. Dzięki temu poprawiają jakość snu, a zaburzenia snu stają się w dzisiejszym przepracowanym społeczeństwie coraz powszechniejsze. Dlatego warto trzymać w mieszkaniu kwiaty i sukulenty, nawet jeżeli osobiście nie pałasz do nich miłością. Ale które rośliny do sypialni wybrać?

Zaburzenia snu problemem XXI wieku

Stwierdzenie, że jakość snu wpływa na ogólne zdrowie i samopoczucie ludzi jest trywialne. Jest jednak również niezwykle istotne, dlatego warto je podkreślić. Zaburzenia snu prowadzą do problemów z koncentracją, mogą wywoływać przewlekły stres, a w dalszej perspektywie prowadzić do poważniejszych zaburzeń funkcji poznawczych. Sen to czas, w którym organizm regeneruje uszkodzone komórki oraz reguluje procesy biologiczne. Dlatego szalenie ważne jest, aby zadbać o higienę snu. Jak to zrobić?

Na poprawę jakości snu jest wiele sposobów. Począwszy od wyznaczenia regularnych godzin na odpoczynek, przez wietrzenie sypialni i zachowanie w niej odpowiedniej temperatury, na ograniczeniu czasu spędzanego przed ekranami komputerów i smartfonów skończywszy. Istotne są również zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. W tym artykule zajmiemy się jednak innym sposobem, a mianowicie roślinami. Kwiaty i sukulenty potrafią znacząco poprawić jakość powietrza, a także zrelaksować i dzięki temu poprawić twoje samopoczucie i zapewnić ci doskonały, odprężający sen.

Które rośliny pomogą ci lepiej spać? 5 roślin idealnych do sypialni

Aloes

Zaczynamy od absolutnego numeru jeden jeżeli chodzi o rośliny pomagające lepiej spać. Mowa o aloesie, który został nawet doceniony przez naukowców z NASA, czyli Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. NASA sporządziło listę roślin oczyszczających powietrze, które mogłyby być przydatne kosmonautom. Przeprowadzone badania dały jednoznaczne wyniki: aloes sprawdza się w tej funkcji znakomicie. Co więcej jest łatwy w utrzymaniu i poradzi sobie w każdych warunkach. Nie musisz wybierać się na księżyc, aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości! Dodatkowo aloes wygląda znakomicie i podniesie walory estetyczne każdego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Aloes to świetna roślina do sypialni, ponieważ przez całą noc uwalnia tlen.

Palma Areka

Palma areka to kolejna roślina, której dobroczynny wpływ na jakość snu potwierdzili naukowcy. Ten gatunek madagaskarskiej palmy podnosi wilgotność powietrza, tym samym ułatwiając oddychanie. Koniec z chrapaniem! Cenne właściwości palmy areka docenią przede wszystkim osoby mające problem z zatokami. Palma ta ma jednak jedną wadę: do prawidłowego wzrostu wymaga ciepła. Zalecana temperatura do jej hodowli to minimum 18 stopni, a dla dobrej jakości snu sypialnia powinna być chłodna i rzeczone 18 stopni to właściwie maksymalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu, w którym sypiasz. Zamiast tego możesz więc postawić palmę Areka w salonie. Będzie tam świetnie wyglądała i umili czas nie tylko tobie, ale również odwiedzającym cię gościom.

Skrzydłokwiat

Na wstępie ważna uwaga: skrzydłokwiat może być trujący dla niektórych zwierząt domowych. Jeżeli więc trzymasz w domu jakieś zwierzęta, to nie będzie dobry wybór dla ciebie. W przeciwnym wypadku warto go trzymać w mieszkaniu. Ma doskonałe właściwości oczyszczające powietrze, w tym z substancji lotnych takich jak amoniak, aceton i benzen. Tego rodzaju toksyny to prosta droga do utraty zdrowia, bólów głowy, ogólnego osłabienia czy nawet biegunki lub wymiotów.

Lawenda

Charakterystyczny zapach lawendy jest znany niemalże każdemu. Legendarne są również jej właściwości uspokajające. Z tego względu furorę robią lawendowe olejki eteryczne, których rozpylenie w sypialni zapewni ci odprężające chwile. Podobnie sprawdzi się również żywa roślina, która uspakaja i obniża lęk domowników. Lawenda wprowadzi w twoim mieszkaniu kojący nastrój i sprawi, że sen będzie totalną przyjemnością.

Jaśmin

Właściwości jaśminu znane są od wieków. Od dawna był używany przy zaburzeniach snu, a w niektórych azjatyckich krajach jest nawet uważany za boski kwiat. Jaśmin doniczkowy pomaga się uspokoić, zrelaksować i odprężyć. Zmniejsza niepokój, koi zarówno ciało, jak i umysł, uspokajając pędzące myśli. Zdaniem niektórych potrafi nawet zmniejszyć stany lękowe. Zapach jaśminu gwarantuje ukojenie i dlatego kwiat ten idealnie nadaje się do sypialni. Jest prosty w pielęgnacji i zapewni ci doskonały sen, a także ułatwi poranne budzenie.