PL EN DE ES FR RU HR

Pomidory koktajlowe. Poradnik uprawy na balkonie

Pomidory koktajlowe, do których uprawy użyto kwasów humusowych

Pomidory koktajlowe. Poradnik uprawy na balkonie

Chcesz zamienić balkon w małą dżunglę? Taką, która będzie wzbudzała podziw zielenią, a jednocześnie zapewni Ci dostęp do świeżych warzyw? Nic trudnego! Jedną z roślin, która idealnie się do tego nadaje, są pomidory koktajlowe. Pokażemy Ci, jak o nie zadbać, abyś cieszył się doskonałymi zbiorami!

Jakie wymagania mają pomidory koktajlowe?

Przed rozpoczęciem uprawy musisz się upewnić, że masz odpowiednie warunki. Pamiętaj, że pomidor to ciepłolubna roślina. W ogrodach uprawia się je z rozsad, czyli najpierw wysiewa w pojemnikach i trzyma w mieszkaniu, a przesadza do gruntu dopiero po 15 maja, gdy ryzyko przymrozków jest już niewielkie. A co w przypadku balkonów?

Przede wszystkim balkon powinien być słoneczny, czyli najlepiej odwrócony na południe. Jeżeli jednak Twój balkon otwiera się na inną stronę, to nie załamuj rąk. Wybierz miejsce, do którego światło słoneczne ma najlepszy dostęp i będzie utrzymywało się najdłużej.

Dostęp do światła to nie wszystko. Niezbędne jest także zadbanie o glebę, która powinna być żyzna i przepuszczalna. Woda powinna się łatwo wchłaniać i przenosić do strefy korzeniowej. Dzięki temu rośliny będą ją łatwo pobierały, a ponadto zmniejszysz ryzyko zgnilizny korzeni wskutek zbyt dużej wilgotności.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Pomidory koktajlowe na balkonie. Która odmiana?

Kiedy już ustalisz miejsce hodowli, nadszedł czas na wybranie odmiany. Tych jest dostępnych naprawdę sporo, a różnią się m.in. smakiem i kształtem pomidorów, a także rozmiarem i wytrzymałością krzaków. Dlatego w przypadku hodowli pomidorów koktajlowych na balkonie musisz wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale także dostępne miejsce.

Które pomidory koktajlowe są najlepsze do uprawy na balkonie? Polecamy dwie odmiany: Minibell i Koralik. Owoce odmiany Minibell są słodsze, za to odmiana Koralik jest wytrzymalsza, a także ma wysoką plenność.

Pielęgnacja pomidorów koktajlowych

Pomidory uprawiane w doniczkach na balkonie nawadnia się nawet częściej niż te rosnące w ogrodach, ponieważ gleba szybciej się wysusza. Nie mają też dostępu do deszczu. Z drugiej strony łatwo przesadzić, zwłaszcza jeśli w doniczkach nie ma odpowiedniego drenażu. Wtedy łatwo przelać rośliny, a stąd prosta droga do zgnilizny systemów korzeniowych. Dlatego trzeba też zadbać o przepuszczalność gleby, w czym pomogą kwasy humusowe (o nich za chwilę).

Pomidorom koktajlowym warto zapewnić podpórki, aby zapobiec ich zwisaniu i rozwieszeniu się na ziemi. Ważne, aby regularnie usuwać uschnięte liście i pędy, aby zapobiec chorobom roślin. Warto również stosować nawozy organiczne, aby zapewnić pomidorom odpowiednią ilość składników odżywczych. Są to stosunkowo żarłoczne rośliny i bez nawożenia mogą sobie nie poradzić. Oprócz tego warto zastosować kwasy humusowe.

Kwasy humusowe i pomidory koktajlowe

Kwasy humusowe nie są materiałem nawozowym, ponieważ bezpośrednio nie dostarczają roślinom składników odżywczych. Ich głównym zadaniem jest poprawa jakości i żyzności gleby. Poprawiają retencję wody, dzięki czemu woda łatwiej się wchłania, a ziemia dłużej zatrzymuje wilgoć. Znacznie ułatwia to podlewanie i zmniejsza ryzyko przelania roślin.

Ponadto kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby, stymulują wzrost systemów korzeniowych oraz aktywizują pożyteczne mikroorganizmy glebowe biorące udział w obiegu pierwiastków. W efekcie rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe. Kwasy humusowe możesz stosować samodzielnie lub razem z nawozami – wtedy zwiększą ich efektywność.

Warto dodać, że kwasy humusowe mają naturalne pochodzenie i są ekologiczne. Nie wpływają na środowisko i dlatego znajdują szerokie zastosowanie w rolnictwie zrównoważonym. Jeżeli pragniesz zdrowych, bezpiecznych pomidorów, to kwasy humusowe są dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Zaaplikuj substancje humusowe i ciesz się większymi i lepszymi zbiorami pomidorów koktajlowych!

Kiedy zbierać pomidory koktajlowe?

Pomidory koktajlowe dojrzewają szybciej niż tradycyjne pomidory i zazwyczaj można zacząć je zbierać około 60-70 dni po wysadzeniu. Ważne, aby regularnie kontrolować rośliny i zbierać owoce, gdy są one gotowe do spożycia. Pomidory najlepiej zbierać rano, gdy są świeże i soczyste.

Mieszkasz w mieście i marzysz o świeżych pomidorkach prosto z krzaczka? Nie zwlekaj! Załóż mini warzywnik na balkonie i ciesz się zdrowymi i pysznymi zbiorami.