PL EN DE ES FR RU HR

Ogród przyjazny dla pszczół. Jakie rośliny miododajne wybrać?

Pszczoła na kwiatku w ogrodzie

Ogród przyjazny dla pszczół. Jakie rośliny miododajne wybrać?

Pszczoły to nieodłączny element naszego ekosystemu. Są przydatne w ogrodzie: zapylają kwiaty oraz wiele roślin uprawnych. Bez nich aż 80% roślin nie mogłaby wytworzyć nasion, a tym samym plonów. Są to więc niezwykle ważne owady, a niestety ich egzystencja jest zagrożona. Dlatego warto stworzyć ogród przyjazny dla pszczół. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, jak stworzyć przyjazne środowisko dla pszczół oraz jakie rośliny miododajne wybrać do ogrodu.

Wybór odpowiednich roślin miododajnych

Pszczoły zbierają nektar i pyłek z rozmaitych roślin. Mają oczywiście swoje preferencje. Oto kilka gatunków, które przyciągną je do waszego ogrodu:

Planowanie ogrodu z myślą o pszczołach

Jeśli chcesz, żeby pszczoły dobrze się czuły w Twoim ogrodzie, to odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni ma kluczowe znaczenie. Dobierz rośliny w ten sposób, by kwitły od marca do października. Możesz utworzyć specjalne kwiatowe alejki, gdzie posadzisz rośliny miododajne. W ten sposób nie tylko przyciągniesz pożyteczne owady, ale także stworzysz uroczy zakątek w ogrodzie. Warto umieścić także poidełka. W końcu pszczoły potrzebują nie tylko nektaru i pyłku, ale i wody. Możesz wykorzystać stare, niepotrzebne spodki czy małe talerzyki, ułożyć na nich gałązki i kamyczki i oczywiście nalać wody. Pamiętaj tylko, żeby nie zapełnić pojemniczka po brzegi – pszczoły muszą mieć gdzie wylądować.

Ogród przyjazny dla pszczół – porady

O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc ogród przyjazny dla pszczół? Postaraj się ograniczyć używanie pestycydów. Chemiczne środki ochrony roślin mogą zaszkodzić pszczołom oraz innym pożytecznym owadom. Dobrze jest zamienić nawozy mineralne na organiczne, np. kompost lub obornik. Kompost jest trudniej przedawkować, a dzięki niemu rośliny będą się prężnie rozwijały i przyciągały do ogrodu pszczoły.

Możesz także stworzyć w ogrodzie „hotele” dla pszczół. Użyj słomy, trzciny lub bambusa i zwiąż je w pęczki, a następnie rozstaw w różnych miejscach. Przyciągnie to pszczoły, które chętnie schronią się w takich konstrukcjach.

Pszczoły w ogrodzie

Najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać, to natura oraz różnorodność. Unikaj chemicznych środków oraz posadź jak najwięcej rozmaitych roślin, drzewek i krzewów owocowych. Pozostaw w ogrodzie miejsca półdzikie, w których chwasty będą swobodnie rosły. Nie zapominaj o ziołach! W ten sposób z łatwością stworzysz ogród przyjazny dla pszczół, co przyniesie korzyści przede wszystkim dla przyrody, ale także dla Twoich roślin. Pszczoły pomagają w zapylaniu i zapewnieniu plonów. Wybierając odpowiednie rośliny, planując ogrodzenie i dbając o dodatki, stworzysz prawdziwy raj dla pszczół. Pamiętaj, że każdy mały krok w kierunku ochrony pszczół jest ważny i przyczynia się do zachowania stabilnego ekosystemu.