PL EN DE ES FR RU HR

Ogórki gruntowe w ogrodzie. Kiedy sadzić? Jak pielęgnować?

Ogórki gruntowe wyhodowane w ogrodzie przy pomocy kwasów humusowych

Ogórki gruntowe w ogrodzie. Kiedy sadzić? Jak pielęgnować?

Ogórek gruntowy jest warzywem o długiej tradycji w Polsce, a potrawy takie jak mizeria są stałym gościem na naszych stołach. Najsmaczniejsze i najzdrowsze są rzecz jasna ogórki z własnego ogrodu. Dlatego warzywa te są w polskich ogrodach popularne, tym bardziej że nie mają specjalnie wygórowanych wymagań i są łatwe w pielęgnacji. Wciąż jednak trzeba spełnić ich potrzeby i zadbać o odpowiednie warunki, tak aby cieszyć się ogromnymi zbiorami. Jak pielęgnować ogórki? Kiedy je sadzić? Czy kwasy humusowe w uprawie ogórków to dobry pomysł? Na te pytania odpowiemy. Uprawa ogórków gruntowych – najważniejsze informacje.

Uprawa ogórków gruntowych – wymagania

Ogórek gruntowy nie ma wysokich wymagań. Najważniejsze w uprawie tego warzywa są słońce i ciepło, a także odpowiednie podłoże, które powinno być żyzne i zasobne w składniki mineralne. Ponadto gleba powinna się szybko nagrzewać oraz mieć neutralny lub lekko zasadowy odczyn: idealne pH mieści się w przedziale 6,5 – 7,0. Ponieważ ogórek lubi słońce i ciepło, to łatwo o przesuszenie uprawy. Dlatego istotne jest także, żeby podłoże było dobrze przepuszczalne i łatwo gromadziło wodę w strefie korzeniowej. Krótko mówiąc, dla zwiększenia zbiorów ogórków zadbaj o żyzną glebę, dostęp do słońca i stałe nawadnianie.

Kiedy wysiewać ogórki gruntowe?

Ponieważ ogórek lubi ciepło, a przymrozki i nagłe spadki temperatur są dla niego zabójcze, to najlepszym terminem wysiewu do gruntu jest późna wiosna (od połowy maja do połowy czerwca). To dość późno, dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie rozsad. W tym celu nasiona sieje się wcześniej w mini szklarence czy inspekcie i trzyma je w domowych warunkach. W takim wypadku nasiona można posiać już w drugiej połowie kwietnia. Dzięki temu zyskujesz kontrolę nad warunkami w początkowym, najbardziej newralgicznym czasie wegetacji. A gdy rośliny podrosną i staną się silniejsze (oraz gdy zewnętrzne warunki będą bardziej przyjazne) przeniesiesz je do gruntu – zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Wcześniej warto je zahartować, aby przenosiny nie były dla nich wielkim szokiem. Pamiętaj także o odpowiednim towarzystwie: ogórki gorzej rosną w sąsiedztwie ziemniaków, rzodkiewki i pomidorów. Natomiast dobrze tolerują obecność fasoli, sałaty, szpinaku, czosnku, kopru oraz mięty pieprzowej.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Kwasy humusowe w uprawie ogórków

Podłoże ma kluczowe znaczenie dla potencjału plonotwórczego ogórka. Z tego powodu powinieneś przyłożyć szczególną wagę do zadbania o jakość gleby. Jak to zrobić? Funkcję tę doskonale spełniają kwasy humusowe – naturalne związki powstające w wyniku przemiany materii organicznej. Są one wszechobecne w środowisku: znajdują się m.in. w glebie, gdzie są głównym składnikiem próchnicy. Dlatego dostarczenie kwasów humusowych wraz z nowoczesnymi stymulatorami wzrostu zwiększy ilość próchnicy, tak cennej dla ogórków.

To nie wszystko, co zyskujesz dzięki substancjom humusowym. Oprócz tego regulują pH gleby oraz poprawiają retencję wody. To ważne, ponieważ ogórki są szczególnie wrażliwe na susze. Kwasy humusowe sprawiają, że gleba sprawniej i dłużej magazynuje wodę, tym samym zmniejszając negatywny wpływ suszy na uprawę. Kompleksowe działanie humusowych stymulatorów wzrostu wpływa pozytywnie na zawiązywanie owoców i potencjał plonotwórczy ogórka. Substancje humusowe są więc nieocenioną pomocą w uprawie wszystkich warzyw, w tym ogórków.

Nawożenie doglebowe czy dokarmianie dolistne?

Podstawowym zabiegiem jest zawsze nawożenie doglebowe. Nawożenie dolistne stosuje się głównie interwencyjnie, w przypadku niedoboru składników mineralnych. Kwasy humusowe nie są nawozem i bezpośrednio nie dostarczają substancji pokarmowych roślinom. Niemniej w ich przypadku ta zasada również się sprawdza. Aby zadbać o wzrost rośliny od początku jej rozwoju, należy wspierać wzrost korzenia, który jest główną częścią rośliny odpowiedzialną za jej żywienie. Dlatego doglebowy zabieg kwasami humusowymi już w początkowych fazach wegetacji jest kluczowy. Warto dodać je nawet do ziemi z rozsadami. W ten sposób pomożesz roślinom się ukorzenić.

Kwasy humusowe i ogórki

Kwasy humusowe w kompleksowy sposób poprawiają właściwości gleby, dzięki czemu są gwarancją obfitych plonów ogórka. Jeżeli zadbasz o wszystkie warunki, a pogoda dopisze, czekają Cię doskonałe zbiory. Pamiętaj tylko o kilku rzeczach. Ogórki zbiera się, zanim przerosną – jeżeli będziesz czekał zbyt długo, to urosną zbyt duże, a przez top będą miały gorzki smak. A pamiętaj, że w szczytowym okresie zbiorów ogórki rosną błyskawicznie. Dlatego nie czekaj i zbieraj je regularnie.