PL EN DE ES FR RU HR

Ochrona roślin ogrodowych przed burzami i ulewami

burze w ogrodzie

Ochrona roślin ogrodowych przed burzami i ulewami

Lato to trudna pora dla roślin. Z jednej strony długie okresy deficytów wody, a z drugiej częste burze i porywisty wiatr. Te naturalne zagrożenia potrafią zasiać istne spustoszenie w ogrodzie, niszcząc kwiaty, łamiąc łodygi i ograniczając zbiory. Burze w ogrodzie – czy da się przed nimi ochronić rośliny?

Burze w ogrodzie: zbawienie czy katastrofa?

Z powodu zmian klimatycznych susze w Polsce są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Przesuszone podłoże jest dla roślin zabójcze – zwłaszcza dla gatunków o płytkim systemie korzeniowym. Dlatego burza bywa wybawieniem, oferując roślinom drogocenną wodę i zapewniając wilgoć glebie. Trzeba jednak pamiętać, że deszcze nawalne nie nawadniają dobrze. Kiedy duża ilość wody trafia na przesuszony grunt w krótkim czasie, to zamiast wchłaniać się głębiej, spływa po powierzchni. Bez odpowiedniego drenażu tworzą się zastosika podtapiające rośliny. Dlatego burze nie są najlepszym zjawiskiem pogodowym dla wysuszonych ogrodów i pól uprawnych. Dla niewysuszonych zresztą też, ponieważ niejednokrotnie powodują duże straty w plonach, zalewając pola i dewastując uprawy. Ostra nawałnica może kaleczyć rośliny, przez co stają się bardziej podatne na choroby. Co więcej, grad i wichura mogą również ingerować w strukturę gleby, przyczyniając się do spadku jej jakości. Dlatego niezmiernie ważne jest, abyś prawidłowo zabezpieczył rośliny w swoim ogrodzie. Jak to zrobić?

Ochrona drobnych roślin

Drobne rośliny mogą mocno ucierpieć w wyniku burzy, ale na szczęście stosunkowo łatwo je przed tym chronić. Wystarczy nieco klasycznej domowej prowizorki. Wykorzystaj pojemniki takie jak wiaderka i kosze (w razie potrzeby dociążone np. kamieniem lub cegłą), beczki czy doniczki. Przykryj nimi najbardziej narażone na zniszczenie gatunki. Rośliny w doniczkach, wiszących pojemnikach itp. wnieś do pomieszczenia. Większe roślinny możesz owinąć agrowłókniną i obwiązać sznurkiem.

Burze w ogrodzie a erozja gleby

Burze i deszcze nawalne przyczyniają się również do procesu erozji. Intensywne opady nie tylko niszczą strukturę gleby, ale mogą również powodować przemieszczenie się cząsteczek gleby – czyli właśnie erozję. To niebezpieczny proces, który powoduje degradację gleby i spadek jej żyzności. Chociaż dotyczy głównie pól uprawnych, to do pewnego stopnia można go zaobserwować także i w przydomowych warzywnikach.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Czy można jakoś zabezpieczyć glebę przed erozją? Chociaż jest to proces naturalny, to jak najbardziej można go spowolnić. Kluczowym działaniem jest dbanie o strukturę i równowagę biologiczną gleby. Gleba jest środowiskiem życia makrofauny (m.in. dżdżownic) oraz mikroorganizmów – zachowanie tego środowiska w dobrym stanie ma kolosalne znaczenie. Dlatego eksperci zalecają ograniczenie stosowania pestycydów, które mogą zmniejszać liczebność oraz obniżać reprodukcję dżdżownic. Warto również zredukować ilość zabiegów ingerujących w strukturę gleby do niezbędnego minimum. Każde wzruszenie ziemi ją osłabia, a przez to staje się bardziej podatna na ekstremalne zjawiska pogodowe oraz erozję.

Czy to już wszystko? Nie! Dobrym sposobem na zapobieganie erozji są kwasy humusowe. Te związki zwiększają efektywność przyswajania składników pokarmowych przez rośliny, dlatego są wykorzystywane w stymulatorach wzrostu takich jak FLORAHUMUS. To jednak nie jest ich jedyne działanie. Kwasy humusowe poprawiają i wzmacniają strukturę gleby oraz wspomagają łączenie cząsteczek gleby w agregaty. W konsekwencji jest ona bardziej trwała i mniej podatna na procesy erozji.

Jak chronić rośliny przed burzą?

Oto kilka innych działań, które pomogą ci zachować ogród w dobrym stanie i chronić go przed zgubnymi efektami burzy: