PL EN DE ES FR RU HR

Nowoczesne rolnictwo – jak wygląda? Z jakich rozwiązań korzysta?

Nowoczesne gospodarstwo rolne

Nowoczesne rolnictwo – jak wygląda? Z jakich rozwiązań korzysta?

Rolnictwo nieustannie przechodzi zmiany, które rewolucjonizują sposób uprawiania roślin. Wraz z postępem technologicznym i wzrostem znaczenia cyfryzacji, nowoczesne rolnictwo staje się coraz bardziej efektywne, zrównoważone i oparte na danych. Zwłaszcza obecnie z powodu zmian klimatycznych i promowania rolnictwa zrównoważonego zachodzi ogromna potrzeba innowacji. Jak wygląda nowoczesne gospodarstwo rolne? Z jakich pionierskich rozwiązań korzysta?

Zwrot ku ekologiczności

Rolnictwo od zawsze przechodziło zmiany i było udoskonalane, tak aby pracować lżej i produkować więcej plonów. Obecnie jednak zmiany są bezprecedensowe. Wszystko za sprawą postępu technologicznego oraz zielonej polityce Unii Europejskiej. Program Europejski Zielony Ład, którego nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, wymusza pewne zmiany w rolnictwie. Unijni włodarze postulują przede wszystkim ograniczenie stosowania chemicznych nawozów i środków ochrony roślin oraz zwiększenie ilości gospodarstw prowadzonych w zrównoważonym systemie.

Z jednej strony ekologiczne zmiany są więc wymuszane przez politykę, ale z drugiej są też korzystne. Rośnie bowiem świadomość konsumentów na temat zmian klimatycznych, dlatego coraz częściej wybierają oni produkty, których powstawanie ma stosunkowo niewielki wpływ na środowisko. Ponadto wzmaga się popularność zdrowego stylu życia, a więc konsumenci jeszcze chętniej sięgają po produkty ekologiczne.

Wszystko to powoduje, że rolnicy poszukują innowacyjnych rozwiązań, pozwalających im dostosować się do nowych wymagań i zapotrzebowań konsumentów.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Drony i digitalizacja rolnictwa

Wśród zmian obejmujących nowoczesne gospodarstwo rolne na pierwszy plan wysuwają się drony i digitalizacja.

Drony w rolnictwie mają dwa główne zastosowania. Po pierwsze pozwalają na obserwację i monitorowania upraw o wiele precyzyjniej niż np. obserwacja satelitarna. Dane pochodzące z dronów można wykorzystać w aplikacjach i w ten sposób dokładnie planować nawożenie. Daje to lepsze efekty oraz pozwala zaoszczędzić, ograniczając wykorzystanie nawozów w obszarach, gdzie zapotrzebowanie jest mniejsze. Ponadto takie obserwacje pozwalają odpowiednio wcześnie zlokalizować i zauważyć wpływ czynników stresowych na uprawy. Dzięki temu można w porę zareagować. A więc uprawy są bezpieczniejsze.

Po drugie drony można wykorzystać w oprysku upraw. Takie zastosowanie pozwala na łatwiejsze opryski terenów trudno dostępnych dla ciężkich maszyn, wyeliminowanie ścieżek technologicznych czy też zaoszczędzenie na przygotowywaniu mieszanin (ponieważ oprysk jest bardziej precyzyjny). Krótko mówiąc, jest to rozwiązanie ułatwiające i zwiększające skuteczność pracy.

Nowoczesne gospodarstwo rolne to także maszyny najnowszej generacji, systemy planowania i GPS oraz oczywiście komputery. Te ostatnie ułatwiają niemalże każdy aspekt kierowania gospodarstwem, od obsługi maszyn, przez planowanie nawożenia i zarządzanie zasobami na kontroli stanów magazynowych skończywszy.

Łatwiejsze podejmowanie decyzji

Dzięki sensorom, automatyzacji, analizie danych i sztucznej inteligencji, rolnicy mają teraz dostęp do narzędzi, które pomagają im w podejmowaniu lepszych decyzji, optymalizacji procesów i zwiększaniu wydajności. Na przykład, za pomocą sensorów umieszczonych na polach, rolnicy mogą monitorować wilgotność i zasobność gleby, temperaturę i inne czynniki, co pozwala na precyzyjne dostosowywanie nawadniania i planowanie nawożenia. Automatyzacja procesów, takich jak zbieranie plonów czy karmienie zwierząt, zmniejsza nakłady pracy i zwiększa efektywność.

Sama technologia to nie wszystko. Pozwala ona na wygenerowanie dużej ilości danych, które można wykorzystać w analizie. Interpretacja tych danych dostarcza informacji o pogodzie, stanie upraw czy jakości gleby. W takich warunkach jeszcze łatwiej identyfikować trendy, podejmować świadome i dobre decyzje oraz wcześnie wykrywać potencjalne problemy.

Kwasy humusowe – sojusznik współczesnego rolnika

Nowoczesne gospodarstwo rolne nie obejdzie się bez kwasów humusowych. To jeden z głównych składników próchnicy glebowej, który ma ogromne znaczenie dla żyzności gleby. Gruntu o niskiej zawartości substancji humusowych są mniej urodzajne oraz mają gorszą strukturę, co negatywnie odbija się na zdrowiu i jakości upraw. Na szczęście kwasy humusowe można pozyskiwać np. z węgla brunatnego i następnie wykorzystywać w produkcji stymulatorów wzrostu roślin.

Jednym z takich stymulatorów wzrostu jest FLORAHUMUS. To skuteczny i ekologiczny środek, który zwiększa żyzność gleby oraz stymuluje wzrost systemów korzeniowych. Idealnie sprawdza się w opryskach z wykorzystaniem dronów, choć można wykorzystywać go również na inne sposoby. Ma wszechstronne właściwości i stosuje się go zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Idealnie wpisuje się we współczesne rolnicze trendy: jest przyjazny dla środowiska i wydajny. To prosty sposób na obfite plony uzyskane z poszanowaniem ekosystemu.