Zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzają dwie nowe płatności dla rolników: dla małych gospodarstw oraz do ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”. Wnioski o dopłaty można składać do 31 sierpnia. Jakie są warunki ubiegania się o płatność? Ile wyniesie kwota wsparcia?
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023-2027 to dokument regulujący wsparcie finansowe w ramach WPR UE. Obejmuje on m.in.:
18 czerwca wprowadzono zmiany w ustawie o PS WPR, dodając dwie nowe płatności:
Nowe płatności są już dostępne w aplikacji eWniosekPlus. A zatem można o nie wnioskować za pośrednictwem tej aplikacji.
Rolnicy posiadający użytki rolne o powierzchni do 5 hektarów.
Płatność ta zastępuje wszystkie inne płatności bezpośrednie, w tym wsparcie w ramach ekoschematów.
Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa mogą również ubiegać się o:
Oczywiście, aby ubiegać się o powyższe rodzaje płatności, należy spełnić warunki ich przyznawania.
Rolnicy posiadający grunty orne, które wyłączyli z produkcji. Powierzchnia tych gruntów może wynieść maksymalnie 4% całkowitej powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Szacowana stawka płatności to ok. 563 zł na hektar.
Są to grunty, na których obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia produkcji rolnej, w tym wypasu, koszenia i stosowania środków ochrony roślin.
Ta płatność to szansa dla rolników na czerpanie korzyści finansowych z gruntów, na których nie prowadzą produkcji.
Jeśli grunty są już objęte zobowiązaniami w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 lub w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027, płatność do ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” nie przysługuje. Celem jest uniknięcie podwójnego wsparcia za te same działania.
Nowe płatności w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oferują wsparcie dla małych gospodarstw oraz zachęcają do wyłączania gruntów z produkcji rolnej. Wnioski można składać do 31 sierpnia, a więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi