PL EN DE ES FR RU HR

Naturalne nawozy do ogrodu. Wypróbuj te sposoby!

Skorupki jaj jako naturalny nawóz do ogrodu

Naturalne nawozy do ogrodu. Wypróbuj te sposoby!

Wszystkie rośliny potrzebują do wzrostu szeregu mikro i makroelementów. Najczęściej dostarcza się je wraz z nawozami mineralnymi. Jednak chemiczne nawozy to nie zawsze najlepszy pomysł. Jeśli chcesz ograniczyć chemiczne wsparcie dla roślin, a jednocześnie zadbać o zbiory w swoim ogrodzie, wybierz ekologiczne alternatywy, np. kompost lub naturalny kwas humusowy. Jakie są zalety naturalnych nawozów? W czym pomogą Ci kwasy humusowe do ogrodu?

Wybrać nawozy sztuczne czy naturalne?

Na tak postawione pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Sztuczne nawozy mineralne oraz materiał naturalny pełnią nieco inne funkcje, dlatego wszystko zależy od tego, na jakich efektach Ci zależy. Nawozy mineralne służą do szybkiego dostarczenia roślinom niezbędnych mikro i makroelementów. Dzięki temu poprawiają wzrost i odporność roślin, przyczyniając się do zwiększenia plonów.

Z kolei składniki mineralne pochodzące z naturalnych nawozów są zazwyczaj uwalniane wolniej. Mają jednak inne zalety. W przeciwieństwie do chemicznych nawozów mineralnych poprawiają także właściwości gleby. Często (w zależności od użytego materiału) zwiększają ilość materii organicznej i próchnicy w glebie. Poprawiają strukturę gleby, sprawiając, że korzenie roślin sprawniej pobierają kluczowe do ich wegetacji substancje pokarmowe. Zatem, choć nie działają równie szybko co nawozy mineralne, to zapewniają długotrwały wzrost kondycji gleby i poprawę jej żyzności.

Które nawozy zatem wybrać? Dobre efekty daje synergiczne stosowanie zarówno nawozów sztucznych, jak i naturalnych. W ten sposób dostarczysz roślinom składników mineralnych, a także poprawisz jakość gleby. Jeśli jednak chcesz mieć w pełni naturalny ogród, to przedstawiamy kilka domowych sposobów, które mogą zastąpić nawozy!

Domowe sposoby na zastąpienie nawozów mineralnych

Kwas humusowy – ekologiczna alternatywa dla nawozów

Kwasy humusowe to naturalne substancje będące głównym składnikiem próchnicy glebowej, czyli najżyźniejszej warstwy podłoża. Choć nie są nawozem, to pomagają poprawić właściwości i żyzność gleby. Zwiększają jej zdolność do magazynowania wody, a także poprawiają efektywność pobierania składników mineralnych przez rośliny. Efekt ten dotyczy zarówno substancji naturalnie dostępnych w glebie, jak i tych pochodzących z nawozów. Dlatego dobre rezultaty otrzymasz, korzystając z samych kwasów humusowych, jak i łącząc je z konwencjonalnym nawożeniem. Prawidłowo stosowane kwasy humusowe wzmocnią korzenie roślin i sprawią, że wszystkie Twoje warzywa będą rosły silne i zdrowe.