PL EN DE ES FR RU HR

Najłatwiejsze w utrzymaniu kwiaty doniczkowe

Łatwe w utrzymaniu kwiaty doniczkowe

Najłatwiejsze w utrzymaniu kwiaty doniczkowe

Nic tak nie ożywia przestrzeni, jak rośliny! Jednak z drugiej strony nic tak nie wprowadza w smętny nastój, jak źle utrzymane, obumierające kwiaty. Co zatem zrobić, jeśli marzysz o małej dżungli w mieszkaniu, ale boisz się, że nie zdołasz utrzymać roślin w dobrym stanie? Receptą jest uprawa wytrzymałych, prostych w hodowli gatunków! Przedstawiamy najłatwiejsze w utrzymaniu rośliny doniczkowe do mieszkania.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Zielistka jest rośliną z rodziny szparagowatych i wywodzi się z Afryki. To klasyczny wybór na roślinę doniczkową: jest łatwa w hodowli i wprowadzi elegancję do każdego mieszkania. Wąskie i jasnozielone liście osiągają długość nawet 50 cm i z gracją opadają, przypominając podłużne kępy traw. Co więcej, zielistka jest nie tylko prosta w utrzymaniu, ale ma także walory zdrowotne, ponieważ oczyszcza powietrze. Nie wymaga częstego podlewania, a najlepiej rośnie w miejscach o rozproszonym świetle – najlepszy będzie parapet okna wychodzącego na wschód, północny wschód lub północny zachód. Podłoże do uprawy zielistki powinno być żyzne i przepuszczalne, o umiarkowanej wilgotności. Roślina prezentuje się doskonale w wiszących doniczkach.

Sansewieria (Sansevieria trifasciata)

Sansewieria (nazywana także wężownicą) to roślina pochodząca z Afryki i południowej Azji. Zyskuje ona coraz większą popularność, ponieważ wygląda spektakularnie, a nie wymaga pieczołowitej opieki. Ze względu na swoje pochodzenie jest przystosowana do wymagającego, przesuszonego podłoża. Nawet osoby niemające ręki do kwiatów i nieczujące się pewnie w opiekowaniu zielonymi przyjaciółmi z łatwością poradzą sobie w uprawie sansewierii. Wężownica doskonale znosi braki wody – niektórzy z tego powodu nazywają ją nawet „rośliną z żelaza”. Potrafi przeżyć miesiąc bez kropli wody. Z drugiej strony można ją przelać, dlatego z podlewaniem nie należy przesadzać.

Egzotyczna uroda sansewierii opiera się na grubych i sztywnych liściach, które są pięknie wybarwione: zielone, z poprzecznymi pasami, okraszone złocistą barwą na obrzeżach. Marzy Ci się oryginalny, tropikalny wystrój? Wybierz sansewierię! Uprawa jest łatwa, a egzotyczny efekt gwarantowany.

Aloes

Aloes to sukulent nie wymagający częstego podlewania. Dzięki temu idealnie sprawdzi się w domach osób zapracowanych i zapominalskich. Rodzi się jednak pytanie: skoro aloes nie lubi być często podlewany, to po czym poznać, że nadszedł czas, aby dostarczyć mu wody? Poznasz to po wiotkości jego liści. Zimą podlewaj aloes tylko wtedy, gdy zauważysz właśnie podobne oznaki obsychania.

Aloes nie tylko prezentuje się elegancko na parapetach i półkach, ale dodatkowo można wykorzystać jego liście. Ich miąższ działa dobrze na skórę: nawilża oraz łagodzi podrażnienia. Sprawdza się np. w przypadku oparzeń, aby szybciej zregenerować skórę oraz załagodzić pieczenie.

Grubosze

Kolejny sukulent na naszej liście to znany jako drzewko szczęścia grubosz. Grubosze to rośliny nie wymagające szczególnej opieki. Doskonale znoszą susze i nie wymagają częstego podlewania. W naturze osiągają nawet 2 m wysokości, jednak te rosnące w mieszkaniach są znacznie mniejsze i rzadko kiedy przekroczą 1 metr, tym bardziej że charakteryzują się powolnym wzrostem. Mają atrakcyjne, mięsiste liście.

A co z pielęgnacją gruboszów? Są to rośliny niemalże bezobsługowe, które nie wymagają nieustannego doglądania i pielęgnacji. W liściach magazynują dużo wody, dlatego niestraszne im susze. Niemniej jednak wciąż są pewne rzeczy, o które należy zadbać. Przede wszystkim dostęp d światła, którego grubosze potrzebują w dużych ilościach. Brak światła może spowodować, że roślina zachoruje, jej wzrost zwolni lub ustanie całkowicie. Grubosze podlewa się obficie dopiero wtedy, gdy ziemia stanie się sucha, czyli około raz na miesiąc. Zadbanie o te warunki sprawi, że grubosz będzie prezentował się spektakularnie w każdym domu.

Kwiaty doniczkowe łatwe w utrzymaniu

Każdy może zamienić swoje mieszkanie w zieloną oazę – nawet osoby zapracowane, które nie mają czasu na pielęgnację roślin. Zaprezentowane wyżej gatunki zniosą wiele zaniedbań, a wciąż będą się prezentowały atrakcyjnie. Jeśli marzy Ci się mieszkanie pełne eleganckich i egzotycznych kwiatów, to wybierz łatwe w utrzymaniu rośliny doniczkowe. To prosty sposób na małą dżunglę we własnym domu!