PL EN DE ES FR RU HR

Kwiat bezpieczne dla zwierząt: top 5

Kwiaty bezpieczne dla zwierząt

Kwiat bezpieczne dla zwierząt: top 5

Kwiaty i zwierzęta domowe nie zawsze idą w parze. Niektóre rośliny, choć cieszą pięknem, to jednocześnie są niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Co więc robić, kiedy kochasz zarówno zwierzęta, jak i kwiaty? Jest rozwiązanie! Prezentujemy najlepsze nietoksyczne rośliny doniczkowe – kwiaty bezpieczne dla zwierząt, które dodadzą uroku Twojemu mieszkaniu.

Kwiaty bezpieczne dla zwierząt: top 5

Calathea Kalatea (ostrzeszyn)

Kalatea to jedna z najwspanialszych roślin, jaką możesz mieć, gdy trzymasz w domu zwierzaki. Występuje w całej masie odmian, a więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Ma wspaniałe, zdobione barwnymi wzorami liście. Pasuje do każdego wnętrza i upiększy każde mieszkanie. Pamiętaj tylko o regularnym podlewaniu. Warto także zadbać o rozproszone światło.

Chlorophytum comosum 'Green Bonnie’ Zielistka

Zielistka to prosta w uprawie roślina o cudownym wyglądzie i właściwościach zdrowotnych. Oczyszcza powietrze, dzięki czemu doskonale nadaje się do sypialni. Ma poskręcane, zielone liście, które nadają jej kopulasty kształt. Świetnie sprawdza się w aranżacjach z wiszącymi pojemnikami. Zielistka jest prosta w pielęgnacji. Podlewaj ją, dopiero gdy zauważysz, że ziemia przysycha. Stanowisko powinno być jasne, ale o rozproszonym świetle.

Storczyki

Miłośnikom kwiatów storczyków nie trzeba przedstawiać. To znany i lubiany gatunek, który występuje w zniewalających kolorach. Storczyki świetnie nadają się dla ludzi ze smykałką do tworzenia zjawiskowych aranżacji. Barwne, atrakcyjne kwiaty tworzą wspaniałe kompozycje i perfekcyjnie pasują do niemalże każdego wystroju. Kwitną długo i często. Jak reszta roślin w tym zestawieniu – są bezpieczne dla zwierząt domowych.

Hibiskus

Hibiskus wzbudza podziw nie tylko spektakularnymi, wielobarwnymi kwiatami, ale również właściwościami zdrowotnymi. Nazywana także różą chińską roślina oczarowuje nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Kociaki uwielbiają podgryzać jego liście. Nie przejmuj się tym – nie powinno im to zaszkodzić. Kwiaty hibiskusów występują w różnorodnych barwach – najczęściej żółtej lub czerwonej.

Beaucarnea recurvata (Nolina wygięta)

Nolina wygięta to wspaniała roślina o fikuśnie wyginających się liściach. Lubi jasne miejsca i jest rośliną prawie nie do zdarcia. W zasadzie jedynym sposobem, aby jej zaszkodzić, jest przelanie. Podlewaj ostrożnie, wtedy gdy zauważysz, że górna warstwa ziemi przeschła. Nie zostawiaj wody w spodku czy podstawce. Nolina dobrze znosi susze, bezpieczniej jest więc ją delikatnie przesuszyć, niż przelać.

Nietoksyczne rośliny domowe

Powyższe 5 gatunków roślin to tylko kilka przykładów. W rzeczywistości miłośnicy zwierząt domowych mają do dyspozycji multum nietoksycznych roślin, które są bezpieczne dla futrzanych przyjaciół. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA – American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) zajmuje się nawet ich katalogowaniem. Wystarczy zajrzeć na stronę Towarzystwa, aby znaleźć mnóstwo inspiracji. Znajdziesz tam także listę tych roślin, których należy unikać, ponieważ ich spożycie może prowadzić do zatrucia. Oto kilka gatunków roślin bezpiecznych dla zwierząt:

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Pozostaje jeszcze jedno: jak dbać o rośliny bezpieczne dla zwierząt? Oczywiście wszystko zależy od wybranego gatunku, ponieważ każdy ma nieco inne wymagania. Jednak mamy dla Ciebie uniwersalne rozwiązanie. To kwasy humusowe! Preparaty, które bazują na substancjach humusowych (takie jak FLORAHUMUS), wpływają nie tyle na rośliny, ile na glebę. Poprawiają jej właściwości i zwiększają żyzność, zdolność do magazynowania wody czy też liczebność pożytecznych mikroorganizmów. Dzięki nim gleba dłużej zatrzymuje wilgoć, a rośliny są bardziej odporne na deficyty wody. Ponadto kwasy humusowe poprawiają przyswajalność składników mineralnych. W efekcie rośliny prężnie się rozwijają.

Podstawowe zastosowanie kwasów humusowych to uprawa warzyw i owoców. Rolnicy wykorzystują je, aby zwiększyć plony ze swoich upraw. Jednakże kompleksowe działanie na glebę, a także wpływ na wytwarzanie chlorofilu w liściach, sprawia, że doskonale nadają się również do hodowli roślin doniczkowych. To łatwy, tani i skuteczny sposób na to, aby Twoje kwiaty prezentowały się zniewalająco. Tym bardziej że kwasy humusowe są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska.