PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe w uprawach szklarniowych

kwasy humusowe w uprawach szklarniowych

Kwasy humusowe w uprawach szklarniowych

Uprawy pod osłonami mają wiele zalet. Pozwalają na większą kontrolę nad warunkami, a także przedłużenie okresu wegetacyjnego. To duże udogodnienia, ale nie oznaczają one, że decydując się na plantację w tunelu foliowym, jesteś skazany na sukces. Wciąż czyha na Ciebie wiele niebezpieczeństw, a Twoje rośliny są narażone na działanie czynników stresowych. Jak zapewnić im dogodne warunki wzrostu i naturalny wigor, dzięki którym będą zdrowe, silne i obsypane plonami?

Przygotowanie gleby w uprawach pod osłonami

Podstawą uprawy roślin w szklarniach jest skrupulatne przygotowanie gleby. Pod pewnymi względami jest to nawet ważniejszy niż w przypadku plantacji pod gołym niebem. Dlaczego? Ponieważ rośliny rosnące pod osłonami cechuje intensywniejszy wzrost spowodowany sprzyjającymi warunkami. A to oznacza, że szybciej pochłoną naturalne zasoby składników mineralnych znajdujące się w glebie. Można (i często nawet trzeba) uzupełnić je sztucznymi nawozami mineralnymi, ale lepiej jeszcze przed założeniem plantacji przygotować glebę, czyli spulchnić, zadbać o prawidłową strukturę i użyźnić. Jak to zrobić? W tym celu wykorzystaj naturalne materiały, takie jak kompost i obornik. Jeżeli jesienią wzbogacisz glebę w materię organiczną, to zyskasz pewność, że wiosną rośliny będą miały doskonałe warunki wzrostu. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie preparatów zawierających kwasy humusowe.

Kwasy humusowe: z natury dla gleby

Kwasy humusowe to naturalne, wielocząsteczkowe związki powstające w wyniku procesów przemiany materii organicznej. Należą do nich trzy frakcje: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Mogą powstawać z różnych rodzajów materii organicznej, dlatego różnią się między sobą budową – wytworzeniedwóch identycznych struktur jest niemalże niemożliwe.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Substancje humusowe są głównym składnikiem próchnicy glebowej i odpowiadają za szereg właściwości podłoża. Wpływają na jego fizyczną strukturę, zwiększając gruzełkowatość i poprawiając stosunki wodno-powietrzne. Ponadto optymalizują procesy chemiczne i biologiczne zachodzące w glebie oraz stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Poprawiają retencję wody i pojemność wymiany kationów, dzięki czemu zwiększają zdolności sorpcyjne gleby i podnoszą jej żyzność. Dlatego stymulatory wzrostu roślin bazujące na naturalnych kwasach humusowych cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród rolników, jak i ogrodników.

Uprawy szklarniowe: zastosuj kwasy humusowe

Kwasy humusowe, dzięki temu, że zapewniają kompleksowe wsparcie dla gleby, znajdują zastosowanie wszędzie, gdzie potrzebne jest żyzne podłoże. Korzysta się z nich w uprawach o dużym areale, przydomowych warzywnikach, sadach czy nawet w hodowli roślin doniczkowych. Dlatego doskonale sprawdzą się również w uprawach pod osłonami. Zapewnią doskonałe warunki glebowe, co w połączeniu z kontrolą nad czynnikami atmosferycznymi sprawi, że szklarniowe plantacje będą się bujnie rozwijały i obrodzą doskonałymi plonami.

Pozytywny wpływ kwasów humusowych był wielokrotnie potwierdzany w testach polowych zarówno przez naukowców, jak i rolników. Substancje humusowe testowano m.in. w plantacjach ziemniaków, truskawek i pomidorów czy uprawach rzepaku, pszenicy i kukurydzy. Truskawki i pomidory są często uprawiane w szklarniach – to świetna metoda hodowli, w której warto zastosować kwasy humusowe. Związki te wspomogą ukorzenianie się roślin oraz zwiększą rozwój korzeni włośnikowych. W efekcie rośliny będą efektywniej pobierały wodę, a wraz z nią niezbędne składniki mineralne.

Obfite plony w uprawach szklarniowych dzięki kwasom humusowym

Kwasy humusowe mają ogromny wpływ na żyzność gleby. Jeżeli interesują Cię bardziej, to zajrzyj na naszą stronę: właściwości kwasów humusowych lub zapoznaj się z wynikami badań. Bez wątpienia najważniejszym działaniem preparatów humusowych jest poprawa urodzajności gleby i plonowania roślin. Dzięki temu rośliny uprawiane pod osłonami będą rosły silne i zdrowe, a Ty będziesz cieszył się obfitymi plonami.