PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe do roślin doniczkowych

kwasy humusowe do roślin doniczkowych

Kwasy humusowe do roślin doniczkowych

Kwiaty doniczkowe, tak jak wszystkie rośliny, do wzrostu potrzebują szeregu mikro i makroelementów. Jeżeli im ich nie dostarczysz, to nie masz co liczyć na mieszkanie pełne bujnej zieleni. A jak w hodowli roślin ozdobnych sprawdzają się kwasy humusowe? Wszak związki te nie dostarczają bezpośrednio składników mineralnych, tylko poprawiają strukturę i żyzność gleby. Okazuje się jednak, że efekt ten działa również w przypadku roślin doniczkowych.

Wymagania roślin doniczkowych

Rośliny ozdobne to nie tylko sposób na urokliwą przestrzeń, ale również na poprawę jakości powietrza. Dlatego w każdym mieszkaniu powinno się znaleźć miejsce dla kwiatów. Coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę, na co wskazuje rosnąca popularność stylu dekoracji wnętrz o nazwie urban jungle, czyli miejska dżungla. To świetny sposób, aby Twoje mieszkanie stało się bardziej wyraziste, z jednej strony pełne pierwotnej dzikości, a z drugiej uspokajających zielonych zakątków.

Rodzi się jednak pytanie: jak zająć się swoją dżunglą, aby nie zmieniła się w pustynię? Kwiaty potrzebują słońca, wody oraz składników pokarmowych, które pobierają z gleby.Dlatego trzeba zadbać o zapewnienie im wszystkich tych rzeczy. W pierwszej kolejności zainteresuj się jakością podłoża, które powinno być żyzne, zasobne w składniki mineralne oraz przepuszczalne. Oczywiście precyzyjne wymagania uzależnione są od gatunku rośliny, ale co do zasady większość kwiatów ozdobnych potrzebuje sporo wody. Jednocześnie trzeba uważać, aby ich nie przelać, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni.

Jaki nawóz do roślin doniczkowych wybrać?

Na powyższe pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, jakie gatunki hodujesz. Niemniej jednak warto pamiętać, że nawozy mineralne stwarzają ryzyko przenawożenia. Zazwyczaj mowa o nim w przypadku intensywnego nawożenia upraw, ale może to się również wydarzyć w przypadku roślin ozdobnych. Z drugiej strony, jeżeli obserwujesz skutki niedoboru składników mineralnych, czyli np. więdnące lub żółknące liście, to znaczy, że istnieje potrzeba szybkiego dokarmienia kwiatów.

W sklepach znajdziesz nawozy dedykowane do konkretnych gatunków roślin. W przypadku kwiatów najlepiej wybrać nawozy azotowe, ponieważ to ten minerał w dużej mierze odpowiada za wybarwienie i wigor liści. Dobrze sprawdzają się również kwasy humusowe, choć same w sobie nie są nawozem.

Kwasy humusowe: prosty sposób na bujną zieleń

Stymulatory wzrostu zawierające kwasy humusowe (np. FLORAHUMUS) to uniwersalne i naturalne preparaty, które poprawiają jakość gleby. Substancje humusowe (wśród nich kwasy huminowe i fulwowe) odpowiadają za najważniejsze cechy podłoża: jego fizyczną strukturę, pojemność wodną, przepuszczalność czy zachodzące w nim procesy chemiczne i biologiczne. Dzięki temu pobudzają życie biologiczne w ziemi – aktywizują mikroorganizmy oraz stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin. Dlatego, choć same kwasy humusowe nie dostarczają składników mineralnych do gleby, to jednak zwiększają ich dostępność dla roślin.

Zastosuj kwasy humusowe do roślin ozdobnych, a ziemia w Twoich doniczkach stanie się żyzna i wydajna. Będzie dłużej zatrzymywała wilgoć, dzięki czemu Twoje kwiaty lepiej zniosą braki wody, jeżeli przypadkiem zapomnisz o podlewaniu. Stabilne środowisko glebowe, jakie zapewniają preparaty humusowe, to gwarancja optymalnego rozwoju roślin. Urokliwe kwiaty wzbudzające podziw Twoich gości – oto co na Ciebie czeka po zastosowaniu ekologicznych kwasów humusowych.