PL EN DE ES FR RU HR

Jesienne sadzenie kwiatów. Które kwiaty wybrać, jak je pielęgnować?

Fioletowe kwiaty wrzosu posadzone jesienią

Jesienne sadzenie kwiatów. Które kwiaty wybrać, jak je pielęgnować?

Jesień jest czasem sadzenia kwiatów cebulowych. To doskonały sposób na upiększenie i uzupełnienie kolorystyki ogrodu. Ślicznie, bujnie kwitnące rośliny dodadzą uroku każdej posesji i sprawią, że Twoja działka zamieni się we wspaniały, kwietny zakątek. Jak tego dokonać? Które gatunki kwiatów najlepiej wybrać? Jak zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki wzrostu? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi.

Jesienne sadzenie kwiatów

Nadejście jesieni to nie koniec prac ogrodniczych. Wręcz przeciwnie: jest to okres wypełniony pracami. Z jednej strony porządki po sezonie warzywno-owocowym, z drugiej sadzenie bylin. W drugiej połowie września rozpoczyna się sadzenie kwiatów cebulowych. Potrzebują one okresu chłodu, aby zakwitnąć, dlatego ich należy je posadzić odpowiednio wcześnie, aby wydały pierwsze kwiaty kolejnej wiosny.

Jesienne sadzenie kwiatów – które odmiany wybrać?

Jest mnóstwo gatunków kwiatów do posadzenia jesienią, m.in. lilie, tulipany czy hiacynty, które występują w szerokim asortymencie odmian. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy nasz wybór.

Wrzosy

Wrzosy to piękne, niezwykle popularne kwiaty, które świetnie prezentują się w okresie jesiennym. Rośliny te kwitną w różnych kolorach, od białych i różowych, po fioletowe i czerwone. Sadzi się je na przełomie marca i kwietnia, ale także od połowy września do połowy października – dlatego znalazły się w naszym zestawieniu kwiatów sadzonych jesienią. Wrzosy wymagają dobrze przepuszczalnej gleby i nie lubią nadmiaru wody, dlatego czasami dobrze jest o nich „zapomnieć”, czyli zostawić je samym sobie i nieco przesuszyć. Oczywiście bez przesady – to nie kaktusy.

Czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny ma dekoracyjne, kolorowe liście i wspaniałe kwiatostany. Można go uprawiać w ogrodzie, donicy lub jako roślinę pokojową. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, z dodatkiem organicznych nawozów. Wymaga regularnego podlewania, choć nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia korzeni. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że Twoje kwiaty będą pięknie się rozwijać i cieszyć swoim wyglądem przez długi czas.

Szafirki

Szafirki to piękne i popularne rośliny cebulowe, które charakteryzują się wiosennym kwitnieniem oraz szerokim wyborem kolorów i odmian. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Gleba do uprawy szafirków powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna, najlepiej wzbogacona kompostem przed sadzeniem. Szafirki sadzi się jesienią, około 10 cm pod ziemią i około 10-15 cm od siebie. Po posadzeniu cebule należy dokładnie podlać.

To zaledwie trzy z ogromu kwiatów, które możesz posadzić jesienią. Gatunków jest mnóstwo, a większość z nich występuje w wielu odmianach i wariantach kolorystycznych. Dlatego już sama decyzja, które kwiaty posadzić, może sprawić wiele frajdy. A kiedy dokonasz wyboru i posadzisz rośliny, to nadejdzie czas pielęgnacji. Jak zapewnić kwiatom dogodne warunki wzrostu? Z pomocą przychodzi kwas humusowy.

Kwas humusowy – co to takiego?

Kwasy humusowe to naturalne związki powstające w długotrwałych i skomplikowanych procesach chemicznych przemiany materii organicznej. Znajdują się zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Znajdziesz je m.in. w glebie, gdzie współtworzą próchnicę, czyli najżyźniejszą warstwę podłoża. Mają liczne pozytywne właściwości, dzięki którym zwiększają przyswajalność substancji odżywczych przez rośliny. W konsekwencji wpływają na ich wzrost, kwitnienie i plonowanie. Zazwyczaj wykorzystuje się je w rolnictwie, zwłaszcza ekologicznym, gdyż są bezpieczne dla środowiska. Świetnie sprawdzają się również w przydomowych ogrodach, zarówno w uprawie warzyw, jak i pielęgnacji kwiatów.

Żyzna gleba i mocne korzenie kluczowe dla wzrostu kwiatów

Kwasy humusowe to skuteczny i bezpieczny sposób na poprawę żyzności gleby. Są ekologiczne, dzięki czemu nie ryzykujesz, że zdewastujesz środowisko glebowe. Posadzone jesienią kwiaty potrzebują czasu na rozwinięcie systemów korzeniowych. Preparaty humusowe stymulują wzrost korzeni. Zastosuj je przed posadzeniem kwiatów, a będziesz miał pewność, że wiosną przeistoczą się w przepiękne rośliny zdobiące Twój ogród.