PL EN DE ES FR RU HR

Jakie są najbardziej dochodowe uprawy w Polsce?

Najbardziej dochodowe uprawy

Jakie są najbardziej dochodowe uprawy w Polsce?

Rolnictwo to dziedzina, która stanowi integralną część ludzkiego życia od tysięcy lat. Uprawy roślinne odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu ludności światowej zdrowej żywności i paszy dla zwierząt. Jednak w dzisiejszym globalnym rynku rolnym, aby utrzymać rentowność swojego gospodarstwa, rolnicy muszą dokładnie rozważyć, które rośliny uprawiać. W artykule tym przyjrzymy się najbardziej dochodowym uprawom, aby pomóc rolnikom wybrać odpowiednie gatunki na swoich polach.

Burak cukrowy najbardziej opłacalny

Burak cukrowy jest coraz bardziej popularną rośliną wykorzystywaną w produkcji rolnej. Czy to dlatego, że jest łatwa albo tania w uprawie? Duży rynek zbytu? Okazuje się, że burak jest najbardziej dochodową uprawą. Średnie koszty na hektar wynoszą około 11 268 zł. W skład kosztów wliczamy materiał siewny, nawożenie, środki ochrony, usługi, pracę ciągnika, OC, podatki i wszystkie inne koszty. Ile wynosi zysk z hektara w uprawie buraka cukrowego? Średnio jest to około 15 814 zł. Oznacza to, że na hektarze buraków rolnik zarabia na czysto około 4 546 zł.

Jęczmień jary praktycznie nieopłacalną produkcją

Według kalkulacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej w październiku jęczmień jary nie był opłacalną produkcją, a na jego uprawie rolnicy jeszcze stracili. W jego przypadku stracili na hektarze 1 659 zł! Koszt produkcji na 1 ha wyniósł około 6 347 zł, a przychód zaledwie 4 688 zł.

Kukurydza na kiszonkę wygenerowała straty

Kolejną uprawą generującą straty według kalkulacji za październik 2023 była kukurydza na kiszonkę. W jej przypadku rolnicy musieli się liczyć z kosztami uprawy za 1 hektar rzędu 8 349 zł. Przychód z tej produkcji wyniósł już ledwo 5 817 zł. Co to oznaczało? Że do jednego hektara uprawy kukurydzy na kiszonkę rolnik musiał dopłacić około 2 532 zł.

Kukurydza na ziarno również bez zysku dla rolnika

Nie lepiej od uprawy kukurydzy na kiszonkę stoi uprawa na ziarno. W tym przypadku koszty nawożenia oraz utrzymania produkcji są jeszcze wyższe, bo wynoszą około 9 816 zł! Trzeba pamiętać, że cena ziarna zależy od jego wilgotności i jakości – należy więc w niektórych przypadkach doliczyć koszt suszenia. Przychód w przypadku sprzedaży kukurydzy na ziarno to już tylko 7 251 zł. Produkcja ta jest według kalkulacji nieopłacalna, bo wynik finansowy jest ujemna. Oznacza to, że do hektara rolnik musiał dopłacić 2 565 zł.

Rzepak ledwo pod kreską

Nieco lepiej mają producenci rzepaku, w przypadku których produkcja rolna tej rośliny również nie przyniosła zysków. Koszty produkcji plasują się wysoko, a wpływ na to mają wysokie wymagania stanowiskowe czy nawożenia rzepaku. Koszt uprawy 1 ha rzepaku wyniósł średnio 7 541 zł, a przychód to już tylko 6 744 zł. Szybkie przeliczenie pozwoli określić, że na uprawie rzepaku rolni stracił średnio 797 zł z hektara.

Soja czarnym koniem rolnictwa

Ostatnią rośliną omawianą w kalkulacjach dostępnych na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest soja. Jej producenci, podobnie jak producenci buraka cukrowego odnoszą zyski! Koszty produkcji rolnej w przypadku soi wynoszą 4 441 zł. Przychód ze sprzedaży i dopłat do 1 ha soi to średnio 8 027 zł! Z produkcji soi generowane są więc zyski wynoszące średnio 3 586 zł z hektara.

Czy takie kalkulacje za październik 2023 oznaczają, że należy uprawiać tylko buraki cukrowe i soję? Oczywiście, że nie. Podane wyniki to tylko kalkulacje na podstawie zmieniających się cen na rynku. W przyszłym roku lub w innym okresie kalkulacje te mogą wyglądać skrajnie inaczej. Na wynik finansowy z uprawy roślinnej składają się ceny nawozów, zapotrzebowanie na nie, cena plonu oraz inne czynniki, które trzeba brać pod uwagę podczas planowania produkcji. Na niektóre z nich nie mamy wpływu (jak np. pogoda czy ceny rynkowe), a na inne można wpływać (np. zasobność gleby, plon).