Jak zwiększyć liczbę mikroorganizmów w glebie?
Co jest najważniejsze, aby skutecznie uprawiać rośliny? Zapewne dla każdego odpowiedzi będą różne, ale jedno jest pewne. Niezależnie od tego, czy mowa o dużych gospodarstwach rolnych, czy o niewielkich przydomowych warzywnikach, podstawową techniką agronomiczną jest dbanie o środowisko glebowe. W końcu to gleba stanowi podstawę dla wegetowania roślin i to od niej zależy, czy będą rosły mocne i zdrowe, czy też słabe i chorowite. Duże znaczenie dla żyzności gleby mają mikroorganizmy. Jak w takim razie zwiększyć ich liczebność? Odpowiedzią są naturalne kwasy humusowe – takie jak te, które są głównym składnikiem preparatu FLORAHUMUS.
Organizmy żyjące w glebie poprawiają zdrowie roślin
Co to znaczy, że gleba jest żyzna? Tak naprawdę pojęcie żyzności nie ma konkretnej definicji. Po prostu – im gleba daje lepsze plony, tym bardziej urodzajna jest. W takim razie co wpływa na potencjał plonotwórczy gruntów rolnych? Oczywiście zasobność w substancje mineralne, bez których rośliny nie mogą się rozwijać. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Oprócz tego istotne są fizyczne parametry gleby, takie jak struktura, przepuszczalność oraz zdolność do magazynowania wody.
Jednak często zapomina się, że bogactwo składników mineralnych oraz optymalna struktura fizyczna to nie wszystko. Równie ważne jest, aby gleba stanowiła stabilny ekosystem, w którym prężnie rozwijają się mikroorganizmy. Rośliny wchodzą w liczne pozytywne relacje biologiczne z bakteriami i grzybami. Np. niektóre gatunki grzybów pomagają chronić korzenie roślin przed czynnikami stresowymi. Istnieją także bakterie wiążące azot z atmosfery i w ten sposób zwiększające dostępność tego pierwiastka dla roślin. Dlatego w swoich działaniach każdy ogrodnik czy rolnik powinien dążyć do tego, aby w jak najmniejszym stopniu zakłócać życie w glebie oraz zapewnić mikroorganizmom dogodne warunki rozwoju. Jak to zrobić?
Sposoby na zwiększenie liczebności mikroorganizmów glebowych
W batalii o zrównoważony ekosystem glebowy masz do swojej dyspozycji szereg działań, które Cię wspomogą. Oto kilka z nich:
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
- Minimalizacja ingerencji w strukturę gleby oraz naturalne procesy w niej zachodzące. Jednym z najlepszych działań jest… ograniczenie działań. Każde wzruszenie gleby powoduje zaburzenie naturalnej struktury, a przez to zmniejsza liczebność mikroorganizmów. Dlatego rolnicy powinni starać się zminimalizować liczbę wyjazdów w pole. A co z ogrodnikami? Oczywiście nie sposób prowadzić ogrodu, nie pieląc chwastów, nie kopiąc dołków do sadzenia itp., ale staraj się ograniczyć te zabiegi do niezbędnego minimum. Nawet stosunkowo mało inwazyjny zabieg grabienia liści narusza delikatną strukturą gleby i może prowadzić do uszkodzenia części populacji glebowych organizmów.
- Okrywaj glebę. Ściółkowanie i mulczowanie to proste sposoby na zapewnienie ziemi dodatkowej ochrony. Te zabiegi ułatwiają utrzymywanie wilgoci oraz odpowiedniej temperatury. Dzięki temu chronią glebę i pomagają utrzymać jej strukturę. Ponadto ściółka z odpowiedniego materiału (np. słomy) po rozkładzie wzbogaci glebę w składniki mineralne oraz zapewni pożywienie dla organizmów zamieszkujących glebę.
- Uprawiaj różnorodne gatunki roślin. Uprawy monokulturowe szybciej wyniszczają glebę oraz wykorzystują jej zasoby, a ponadto są bardziej podatne na czynniki stresowe. Tymczasem bioróżnorodność poprawia jakość gleby, a wszechstronny, pełen różnych gatunków roślin ogród zapewnia mikroorganizmom zróżnicowaną dietę. To podstawowe działanie, które zapewni Ci glebę pełną rozmaitych drobnoustrojów, pożytecznych bakterii i pożądanych grzybów.
- Stosuj kwasy humusowe. Substancje humusowe nie tylko użyźniają glebę i poprawiają plonowanie roślin. Oprócz tego stanowią pożywkę dla mikroorganizmów. Dlatego preparaty takie jak FLORAHUMUS to prosty i ekologiczny sposób na stymulację zarówno wzrostu roślin, jak i aktywności biologicznej w glebie. Dzięki kwasom humusowym możesz ograniczyć nawożenie mineralne i tym samym zmniejszyć negatywny wpływ chemicznych nawozów na mikroorganizmy. To nie wszystko, ponieważ rośliny rosnące w glebach bogatych w kwasy humusowe cechują się większym wigorem. Oznacza to, że są bardziej odporne na czynniki stresowe, a więc jest mniejsze ryzyko, że będziesz zmuszony użyć chemicznych środków ochrony roślin, które często uderzają także w pożyteczne mikroorganizmy.