PL EN DE ES FR RU HR

Jak zwalczyć perz na polu? Metody skutecznego zwalczania perzu

Perz na polu

Jak zwalczyć perz na polu? Metody skutecznego zwalczania perzu

Perz to zmora każdego rolnika, która potrafi doprowadzić do rozpaczy. Dlatego wielu nurtuje pytanie: jak zwalczyć perz na polu? Są sposoby na skuteczne pozbycie się tego uciążliwego intruza, który nie daje za wygraną. Oto najlepsze metody zwalczania perzu.

Dlaczego perz na polu jest tak uciążliwy?

Perz to chwast o niebywałej zdolności do rozprzestrzeniania się, ponieważ rozmnaża się przez rozłogi. Ponadto jego rozłogi mogą z łatwością przetrwać w glebie i odrastać, nawet po próbach usunięcia. Jest także stosunkowo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W ostatnich latach zagrożenie ze strony perzu w polskich plantacjach wzrosło, o co obwinia się przede wszystkim kombajnowy zbiór zbóż.

Walki z tym chwastem nie ułatwia fakt jego pokrewieństwa ze zbożami. Dlatego kluczem do skutecznego usuwania perzu jest nie tylko wybór odpowiednich środków, ale także ich precyzyjne stosowanie.

Perz na polu: na ratunek glifosat

Podstawową, najskuteczniejszą metodą zwalczania perzu jest oprysk herbicydem zawierającym substancję czynną glifosat. Po oprysku glifosat wnika w głąb roślin, niszcząc wszystkie jej części, w tym systemy korzeniowe oraz rozłogi.

Oto najważniejsze zasady stosowania glifosatu:

Czym pryskać po wschodach?

Glifosat można stosować tylko do czasu 3 dni przed wchodami roślin. A co jeśli perz daje się we znaki już po wschodach? Wtedy z pomocą przychodzą herbicydy bazujące na inhibitorach ALS, które blokują biosyntezę aminokwasów i w ten sposób hamują wzrost roślin. Są to np. nikosulfuron lub rimsulfuron (w kukurydzy), amidosulfuron, florasulam czy sulfosulfuron (w zbożach), triflusulfuron metylu (w buraku cukrowym) oraz imazamoks (w rzepaku). Większość tych herbicydów stosuje się, gdy perz jest w fazie 5-7 liści.

Mechaniczna kontrola chwastów

Mechaniczne zwalczanie perzu jest bardziej skomplikowane od stosowania herbicydów, ale jak najbardziej możliwe. W tym celu należy przeprowadzić głębszą podorywkę (na ok. 10-15 cm). To bowiem na tej głębokości znajdują się rozłogi perzu. Głębsza podorywka pozwoli ich sięgnąć, a następnie można, za pomocą bronowania lub kultywatorowania, ściągnąć je w jedno miejsce. A wtedy nie pozostaje nic innego, jak usunąć je z pola. Ale to nie koniec! Pozostaje jeszcze orka z przedpłużkami, dzięki której pozostałe rozłogi trafią na dno bruzdy, gdzie ich kiełkowanie będzie utrudnione. Niestety wadą tej metody jest to, że aby skutecznie pozbyć się perzu, może być konieczne kilka zabiegów. Ponadto sposób ten jest skuteczny praktycznie tylko w suchych warunkach, ponieważ gdy jest mokro, to trudniej wyciągnąć rozłogi.

Perz na polu: usuwanie mechaniczno-chemiczne

Najlepsze efekty daje połączenie metod mechanicznych i chemicznych. Najpierw wykonuje się podorywkę i bronowanie. Następnie, gdy perz wzrośnie i będzie w fazie 4-6 liści, aplikuje się odpowiednie środki ochrony roślin. Eksperci szacują, że metoda mechaniczno-chemiczna skutkuje ponad 90% zniszczeniem perzu.

Ewidencja zabiegów ochrony roślin

Walka z perzem nie kończy się na polu. Trzeba jeszcze wypełnić odpowiednie dokumenty. Wymogi prawne nakazują ewidencjonowanie wszystkich zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. Dokumentacja musi zawierać m.in. nazwę zastosowanych ŚOR, termin i obszar aplikacji, dawkę oraz przyczynę zastosowania środka. Ewidencję należy przechowywać przez 3 lata. Brak stosownych dokumentów może skutkować mandatem oraz obniżeniem wysokości dopłat bezpośrednich.

Skuteczna walka z perzem

Walka z perzem na ściernisku nie musi być niekończącą się batalią. Dzięki odpowiednim preparatom i właściwym technikom aplikacji możesz skutecznie ograniczyć jego obecność i przygotować swoje pole do przyszłych upraw. Kluczem jest odpowiedni czas i precyzyjne stosowanie herbicydów, a najlepsze efekty daje połączenie metod mechanicznych i chemicznych.