PL EN DE ES FR RU HR

Jak zrobić kwas humusowy? Który produkt jest najlepszy?

jak zrobić kwas humusowy

Jak zrobić kwas humusowy? Który produkt jest najlepszy?

Kwas humusowy to istny celebryta w świecie rolnictwa, błyskawicznie zyskujący popularność. Swoją renomę zawdzięcza drogocennym właściwościom oraz naturalnemu pochodzeniu, dzięki czemu idealnie wpisuje się w model nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa. Dowiedz się, jak zrobić kwas humusowy i z czego najlepiej go pozyskiwać. Odkryj, jak kwas humusowy odmieni Twoje uprawy!

Kwasy humusowe, próchnica, materia organiczna – co jest czym?

Próchnica, czyli najżyźniejsza warstwa gleby, nazywana jest też humusem. Mamy więc humus i substancje humusowe, które dodatkową dzielą się na frakcje: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Jak się w tym wszystkim połapać?

W tym celu należy wyjść od materii organicznej, czyli organicznej części gleby. W jej skład wchodzą m.in. resztki roślinne i żywe organizmy (np. bakterie czy dżdżownice), ale także właśnie próchnica. Z kolei kwasy humusowe są produktem końcowym procesu rozkładu i stanowią główny składnik próchnicy.

Wygląda to więc tak:

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Kwas humusowe są więc niezwykle istotną częścią gleby. Dlatego mają kluczowe znaczenie dla jej żyzności. Oto ich najważniejsze właściwości.

Kwas humusowy: właściwości

Dowiedz się więcej z artykułu: właściwości kwasów humusowych.

Gdzie stosuje się kwas humusowy?

Kwas humusowy ma wszechstronne zastosowanie. Jest stosowany do regeneracji gleb zdegradowanych i ubogich w próchnicę, poprawy wzrostu roślin w trudnych warunkach (np. na glebach piaszczystych albo terenach, na których często występują susze) oraz zwiększenia wydajności nawozów. W związku z tym wykorzystuje się go niemalże w każdej uprawie, zarówno w ogrodnictwie, jak i rolnictwie. Sprawdza się w uprawach rzepaku i zbóż, pomidorów i innych warzyw, truskawek, winorośli, kwiatów ozdobnych, drzew owocowych – krótko mówiąc wszędzie tam, gdzie potrzebna jest żyzna gleba. Co więcej, ze względu na naturalne pochodzenie, kwasy humusowe można stosować w rolnictwie ekologicznym. Są przyjazne dla środowiska i nie szkodzą zdrowiu ludzi, roślin i zwierząt.

Jak zrobić kwas humusowy? Surowce do ekstrakcji

Kwas humusowy pozyskuje się w procesie ekstrakcji. Co do zasady może do niego posłużyć każdy rozłożony materiał organiczny, jednak nie każdy nadaje się do tego w równym stopniu. Najlepsze są surowce bogate w węgiel organiczny:

Jak zrobić kwas humusowy krok po kroku

Szczegóły procesu ekstrakcji kwasów humusowych są objęte tajemnicą. Główna zasada opiera się na przygotowaniu w wodzie roztworu alkalicznego przy użyciu silnie zasadowego materiału (najczęściej wodorotlenku potasu). W rzeczywistości proces tworzenia końcowego produktu jest dużo bardziej skomplikowany i obejmuje m.in. filtrację i oczyszczanie. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kwas humusowy, to wygląda to tak:

Rzeczywisty proces pozyskiwania kwasu humusowego może się różnić, ale taka jest główna zasada.

Jak wybrać najlepszy produkt? Zalety kwasu humusowego z leonardytu

Kupując gotowy kwas humusowy, zwróć uwagę na źródło surowca. Preparat FLORAHUMUS bazuje na kwasach humusowych pozyskiwanych z leonardytu wydobywanego z najstarszej kopalni w Polsce. Surowiec ten charakteryzuje się ogromnym bogactwem wysokiej jakości substancji humusowych – dużo więcej nawet od torfu, który też jest przecież doskonałym źródłem tych substancji! Dzięki temu FLORAHUMUS to produkt najwyższej jakości, zwierający potężną ilość kwasu humusowego. W efekcie daje najlepsze efekty, które widać gołym okiem: bujniejsze rośliny i obfite plony.

Kup FLORAHUMUS i ciesz się żyzną glebą:

www.sklep.florahumus.pl