PL EN DE ES FR RU HR

Jak uratować przelane i przesuszone rośliny?

Roślina domowa na parapecie

Jak uratować przelane i przesuszone rośliny?

Rozpoznanie, co dolega roślinom, czasami może przysporzyć wiele trudności. Objawy niedoboru składników pokarmowych, ataku patogenów, przesuszenia czy nawet przelania roślin bywają podobne, zwłaszcza dla niewprawionego oka. Tymczasem prawidłowa identyfikacja problemu jest kluczowa, żeby go zażegnać i przywrócić rośliny do prawidłowego stanu. Jak rozpoznać przelanie i przesuszenie roślin? Co wtedy zrobić? Poznaj niezawodne sposoby na przesuszone rośliny.

Czy moje rośliny są przelane, czy przesuszone?

Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy pomiędzy przelaniem oraz przesuszeniem roślin. Początkowe objawy obu przypadłości są bowiem podobne. Końcówki liści brązowieją, a same liście żółkną i więdną. Takie oznaki niedoświadczony hodowca zazwyczaj od razu weźmie za objaw niedobory wody i rzuci się do podlewania, co może okazać się błędem brzemiennym w skutkach. Kluczem jest więc rozpoznanie problemu, a dopiero potem podjęcie działań ratunkowych.

Przesuszone rośliny – objawy

Gdy roślina ma za mało wody, to najpierw jej liście żółkną, a z czasem zaczynają się kruszyć i rozsypywać pod wpływem dotyku. Dobrym sposobem na przesądzenie co dolega Twoim kwiatom czy warzywom, jest też sprawdzenie gleby. Wyschnięta ziemia to sygnał, że wody jest za mało. A jeśli zaczyna się już odrywać od doniczki, to naprawdę jest źle. Pamiętaj, że choć różne gatunki mają odmienne potrzeby, to woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu każdej rośliny. Bez niej wolniej rosną i dają gorsze zbiory, a w skrajnych przypadkach całkowicie obumierają.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Jak uratować przesuszone rośliny?

Oczywiście aby pomóc przesuszonej roślinie trzeba jej po prostu dostarczyć wody. Niemniej błędem jest nagłe dostarczenie jej pokaźnych ilości drogocennego płynu. Wskutek niedoboru wody roślina i tak jest już zestresowana, osłabiona i bardziej podatna na choroby. Jeśli teraz podlejesz ją nazbyt obficie, to tylko jej zaszkodzi. Najlepszym doradcą jest cierpliwość. Regularne, stopniowe uzupełnianie deficytów i dostarczanie niezbędnego płynu. Dopóki nie wyzdrowieje, to możesz podlewać ją nieco częściej, ale bez przesady.

Co za dużo, to niezdrowo: objawy przelania roślin

Początkowe objawy zalania rośliny są podobne do przesuszenia: żółknące, więdnące liście. Dlatego najłatwiej rozróżnić te dwa stany po glebie. W przypadku przelania będzie wilgotna, może też nieprzyjemnie pachnieć. Przyciąga również owady, które kochają wilgotne miejsca.

Warto nadmienić, że szkody wywołane przelaniem mogą wystąpić nawet po tym, gdy gleba już wyschła. Dlatego nawet sucha ziemia nie gwarantuje, że roślina nie została zbyt obficie podlana. Skutki przelania są bardziej niebezpieczne od przesuszenia, a uratowanie takiej rośliny jest trudniejsze.

Jak pomóc przelanym roślinom?

Niestety nie da się „zabrać” wody z gleby, dlatego uratowanie przelanych roślin to nie lada wyzwanie. Jednym ze sposobów jest wyciągnięcie rośliny z doniczki, wysuszenie jej i przesadzenie do większego pojemnika z nową, suchą ziemią. Nadmiar wody może spowodować zgniliznę korzeni. Jeżeli zidentyfikujesz korzenie dotknięte tą przypadłością, to odetnij je przy pomocy zdezynfekowanego sekatora oraz całkowicie wymień glebę.

Kwasy huminowe sposobem na optymalną gospodarkę wodną

Zarówno nadmiar, jak i braki wody to poważne problemy, które mogą przesądzić o sukcesie upraw. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzą preparaty zawierające kwasy humusowe. Te drogocenne związki znacznie poprawiają właściwości gleby, np. fizyczną strukturę czy retencję wody. Ponadto wzmacniają i stymulują wzrost systemów korzeniowych, dzięki czemu lepiej pobierają one wodę i składniki pokarmowe.

Kwasy humusowe stosuje się głównie w celu poprawy wzrostu i plonowania roślin. Jednakże fakt, że poprawiają skuteczność magazynowania wody w glebie, sprawia, że pomagają redukować negatywne efekty suszy i deficytów wody. A silniejsze korzenie sprawią, że Twoje ukochane rośliny będą bardziej odporne na zalanie.