PL EN DE ES FR RU HR

Dzień Florysty 2023

Uśmiechnięta florystka świętująca Dzień Florysty

Dzień Florysty 2023

Dziś obchodzimy święto jednego z najbardziej kreatywnych zawodów w dziedzinie dotyczącej roślin – florysty! Floryści i florystki wykorzystują swoją znajomość roślin oraz niewyczerpane pokłady kreatywności, aby tworzyć spektakularne kompozycje kwiatowe. Bez ich wkładu nie wyobrażamy sobie uroczystości takich jak śluby czy prezentu dla ukochanej osoby. Z okazji Dnia Florysty przybliżamy tę profesję: czym się zajmuje florysta? Jakie style florystyczne wyróżniamy? Zapraszamy do lektury!

Kim jest florysta?

Florysta to osoba zajmująca się florystyką – czyli sztuką układania kompozycji ozdobnych z kwiatów i innych roślin. W rzeczywistości zakres obowiązków florysty jest większy, ponieważ często zajmuje się także pielęgnacją roślin oraz ich sprzedażą. Kluczową częścią zawodu pozostaje jednak umiejętność tworzenia spektakularnych ekspozycji kwiatowych. Florysta często pracuje przy organizacji imprez takich jak śluby czy komunie, a także zajmuje się aranżacją wnętrz, dbając o ich oprawę wizualną.

Dobry florysta musi wykazać się zmysłem estetycznym, wyobraźnią i kreatywnością, a także wiedzą, chociażby o symbolice kolorów czy o rozmaitych stylach projektowania. Powinien poradzić sobie z przygotowaniem kompozycji na każdy rodzaj uroczystości. Nie bez znaczenia są również umiejętności obchodzenia się z roślinami. Floryści pracują z materiałem kruchym, który łatwo ulega zniszczeniu. Trzeba wiedzieć, jak się nim zająć, a także jak pielęgnować rośliny, aby zniewalały swoim wyglądem.

Choć florystyka to trudna sztuka wymagająca kreatywności, wiedzy i umiejętności, to jest to też zajęcie dające dużo satysfakcji i przyjemności. Otoczenie roślinności wpływa korzystnie na nastrój, a kwiaty napawają pozytywną energią. Układanie bukietów daje również możliwość popuszczenia wodzy fantazji i realizowania swoich twórczych idei.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Profesja z tradycjami

Choć trudno określić, kiedy dokładnie narodziła się profesja florysty, to sztuka ozdobnego układania kwiatów towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie bukietami zdobiono świątynie i pałace, a nieco później Grecy bardziej rozwinęli tę umiejętność, tkając wieńce i komponując spektakularne bukiety.

Kwiaty na prezenty stylizowało się w praktyce wschodniej i powszechnie uważa się, że to właśnie ze wschodu wywodzi się florystyka. W Japonii i Chinach dosyć szybko florystyka stała się formą biznesu. Z kolei w Europie w czasach chrześcijaństwa pojawił się zwyczaj wręczenia bukietów jako podarunków, które rzecz jasna adresowane były do kobiet i stanowiły wyraz podkreślenia ich urody. W Holandii w połowie XIX wieku kupcy zaczęli sprzedawać dekoracyjne bukiety. Komponowano je na różne okazje, a także realizowano specjalne życzenia klientów. A pod koniec XIX wieku holenderskie uczelnie wprowadziły formalne kursy florystyki, tym samym rozpoczynając szkolenie profesjonalnych florystów. Wkrótce trend ten rozprzestrzenił się na cały kontynent.
W Polsce oficjalnie zawód florysty powstał stosunkowo niedawno – na listę Klasyfikacji Zawodów i Specjalności został wpisany dopiero w 2002 roku.

Style we florystyce

Ponieważ floryści tworzą kompozycje na rozmaite okazje, uroczystości i święta, a także jako dekoracje do różnych wnętrz, to powstało wiele stylów tworzenia bukietów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze i najpopularniejsze z nich.

Ikebana

Ikebana to styl układania kwiatów wywodzący się z Japonii. Słynie z prostoty oraz podkreślania równowagi i linii kwiatów, natomiast mniej istotna niż w stylach europejskich jest kolorystyka kwiatów. Japończycy postrzegają ikebanę na równi ze sztukami takimi jak malarstwo czy rzeźbiarstwo. Bukiety układane w zgodzie z tym stylem podkreślają harmonię, bliskość z naturą, jedność ziemi i ludzi. Co ciekawe, w kompozycjach ikebany gałązki, patyczki, liście czy pędy są ważniejsze niż same kwiaty – co nie znaczy, że aranżacje są ich pozbawione.

Styl angielski

We florystyce wywodzącej się z tradycji angielskiej często stosuje się sezonowe kwiaty i liście. Tworzy się z nich kompozycje fantazyjnie kręte, lekkie i naturalne. Często stosuje się kwiaty ogrodowe takie jak róże, kamelie czy piwonie. Do angielskiego stylu pasują także bardzo długie tulipany francuskie, które stabilizuje się gałęziami i pędami, np., forsycji, wiśni lub śliwy.

Styl nowoczesny

Nowoczesne aranżacje kwiatowe często się zmieniają i są uzależnione od stylu wnętrza, w którym będą się znajdowały. Często są asymetryczne – przeciwieństwo tego, co stosuje się w stylu angielskim. Dominują również trendy minimalistyczne. Tworząc takie kompozycje, można nieco poeksperymentować z kolorami, podchodząc do każdej aranżacji indywidualnie. W stylu współczesnym podkreśla się również ekologiczność, naturalność i swoistą dzikość bukietów.

Florystyka dekoracyjna

To styl elegancki i symetryczny, w którym kompozycje tworzy się z zachowaniem proporcji złotego podziału. Sprawdza się głównie w formalnych uroczystościach. Wykorzystuje duże ilości materiałów, w tym nie tylko roślin, ale także sztucznych elementów ozdobnych, takich jak kokardy czy wstążki. Całość kompozycji zazwyczaj wpisuje się w figury geometryczne: koła, trójkąty i kwadraty. Barwy dobieranych roślin powinny ze sobą współgrać i tworzyć harmonijną całość.

Florystyka wegetatywna

We florystyce wegetatywnej tworzy się kompozycje oddające pierwotny, naturalny sposób rozrastania się roślin. To popularny obecnie styl, który pozwala nadać przestrzeni nieco dziki wygląd. Większe znaczenie od harmonii kolorów czy kształtów ma zestawienie gatunków, które naturalnie rosną obok siebie. Krótko mówiąc, we florystyce wegetatywnej chodzi o jak najwierniejsze odwzorowanie kompozycji tworzonych przez naturę. Z tego też względu w aranżacjach nie wykorzystuje się sztucznych ozdób. Zamiast nich bukiety można dekorować korą, kamieniami, mchem, liśćmi czy gałęziami.

Florystyka formalno-linearna

Styl formalno-linearny to największe wyzwanie dla florystów. Cechuje go minimalizm i asymetria w połączeniu z wyraźnie prowadzonymi liniami. W kompozycjach eksponuje się kształty roślin i tworzy się między nimi przestrzeń. Całości dopełnia dobór pojemników, naczyń i wazonów, które mają wyszukane, nieoczywiste kształty. Tego typu aranżacje to – podobnie jak Ikebana – istne dzieła sztuki. Ich tworzenie wymaga nie tylko umiejętności, ale i potężnych pokładów kreatywności.