PL EN DE ES FR RU HR

Dzień Czosnku 2023

Ząbki czosnku rozsypane na stole - Dzień Czosnku 2023

Dzień Czosnku 2023

19 kwietnia swoje święto ma czosnek. To wszechstronne warzywo o szerokich zastosowaniach kulinarnych oraz potężnych właściwościach zdrowotnych. Znany jest od tysięcy lat i już od dawna urozmaica potrawy na całym świecie. Dzień Czosnku 2022 – jakie właściwości ma czosnek? Jak zadbać o uprawę, aby cieszyć się zbiorami wysokiej jakości?

Czosnek – krótka historia

Historia czosnku jest naprawdę bogata – to jedna z najstarszych znanych ludzkości roślin ogrodniczych. W Azji używano go już prawdopodobnie 7000 lat temu! Z kolei według dowodów historycznych Babilończycy korzystali z czosnku 4500 lat temu.

Jako „centrum pochodzenia” czosnku – czyli region, gdzie na początku rósł dziko – uznaje się Azję Środkową. Obecnie obszar, gdzie czosnek rośnie „na wolności”, jest o wiele większy, jednak trzeba pamiętać, że często są to inne gatunku z rodzaju czosnku (Allium), a nie ten pierwotnie określany tym mianem (Allium sativum). Takimi „dzikimi czosnkami” są np. czosnek winnicowy (Allium vineale) powszechnie występujący w Ameryce Północnej czy czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), rosnący dziko choćby na terenie Polski.
Od zarania dziejów czosnkowi przypisywano ogromne właściwości lecznicze czy nawet moce przeciwdziałające zjawiskom paranormalnym. Dziś wiele terapeutycznych właściwości tej rośliny zostało potwierdzonych i powszechnie uważa się go za bardzo silny naturalny antybiotyk.

Zdrowie płynące z natury. Właściwości zdrowotne czosnku

Czosnek pospolity (Allium sativum L.) to jedna z najstarszych roślin leczniczych na świecie. Za jego właściwości terapeutyczne odpowiadają przede wszystkim związki siarkowe: alliina i g-glutamylocysteina. Po uszkodzeniu czosnku (np. wskutek krojenia lub miażdżenia) alliina przekształcana jest w allicynę – związek aktywny o szerokim działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Ponadto czosnek jest bogatym źródłem wielu minerałów, m.in. witaminy C, witamin z grupy B, manganu, cynku, wapnia i fosforu. Tak spektakularny skład zapewnia mu wiele pożądanych właściwości zdrowotnych. Oto one:

Uprawa czosnku – wybierz odpowiednią odmianę

Uprawę czosnku należy zacząć od wyboru odpowiedniej odmiany. Tych jest naprawdę wiele: różnią się między sobą smakiem, aromatem, odpornością czy terminem sadzenia. Wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i warunkom klimatycznym panującym w Twoim regionie. Najczęściej uprawiane odmiany w Polsce to Ornak, Harnaś, Arkus, Huzar, Orlik oraz Zawrat.

Oprócz samej odmiany, zwróć uwagę na jakość kupowanego czosnku. Czosnek sadzi się z ząbków, a to znaczy, że musisz kupić główki przeznaczone na sadzenie i podzielić je na ząbki. Kupuj główki z zaufanych źródeł, tak aby były wysokiej jakości i wolne od chorób. Główki powinny być duże i jędrne, a ząbki nieuszkodzone.

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienną. Wiosenny czosnek sadzi się na przełomie marca i kwietnia – wtedy zbiorów możesz oczekiwać w sierpniu. Z kolei jesienią czosnek można sadzić już w październiku lub na początku listopada. Pamiętaj jednak, że w tym terminie sadzi się odmiany ozime, czyli takie, które są odporne na mróz. Odpowiednio wcześnie posadzone zdołają wykształcić mocne korzenie przed zimą, dzięki czemu z łatwością ją przetrwają. Tak posadzony czosnek zbiera się w lipcu.

Uprawa czosnku – porady

Czosnek nie ma specjalnie wygórowanych wymagań, dlatego raczej każdy poradzi sobie z jego uprawą. Niemniej jednak warto zadbać o glebę, która powinna być przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna i żyzna. Ponadto stanowisko do uprawy czosnku powinno być dobrze nasłonecznione.

Gdy wybierzesz miejsce, to posadź ząbki na głębokość ok. 5-7 cm w odstępie 15 cm między ząbkami. Po posadzeniu czosnek wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suchym. Jednocześnie unikaj nadmiernego nawadniania, ponieważ może to doprowadzić do gnicia roślin.

A jak w uprawie czosnku sprawdzi się FLORAHUMUS? Oczywiście tak jak w przypadku większości roślin – znakomicie. Bazujący na kwasach humusowych FLORAHUMUS poprawia jakość gleby, wzmacnia system korzeniowy oraz zwiększa zdolność gleby do magazynowania wody. Dzięki temu Twoje rośliny mają doskonałe warunki wzrostu. Pamiętaj także, że efekty te FLORAHUMUS osiąga w sposób przyjazny dla środowiska – to doskonała alternatywa dla chemicznych nawozów.

Jak obchodzić Dzień Czosnku?

Jak obchodzić dzisiejsze święto? Doskonałym sposobem jest przyrządzenie dania z czosnkiem. Inne ciekawe metody na świętowanie Dnia Czosnku to poszerzenie swojej wiedzy na temat tej rośliny oraz dzielenie się przepisami na dania, w których czosnek jest nie tylko dodatkiem, ale pełni centralną funkcję.

Przy okazji tego typu inicjatyw zawsze dobrym pomysłem jest dzielenie się zdjęciami na social mediach. Gdy już przyrządzisz jakieś spektakularne danie, to nie zapomnij go uwiecznić i udostępnić zdjęcia w mediach społecznościowych. Możesz do tego użyć hashtagu #DzieńCzosnku!