PL EN DE ES FR RU HR

Czym obsadzić ogrodzenie? Najlepsze rośliny pnące do dekoracji ogrodzenia

Rośliny pnące wspinające się po ogrodowym płocie

Czym obsadzić ogrodzenie? Najlepsze rośliny pnące do dekoracji ogrodzenia

W każdym ogrodzie potrzebna jest osłona: czy to od wiatru, czy oczu sąsiada. Płot z siatki czy nawet drewniane ogrodzenie same w sobie nie zapewnią takiej ochrony. Trzeba im w tym pomóc. W jaki sposób? Wybierając rośliny pnące, które nie tylko dodadzą uroku ogrodowi, ale także stworzą przytulną, kameralną atmosferę. Które rośliny pnące wybrać, aby zamienić ogród w magiczny, zielony zakątek?

Rośliny pnące do ogrodu: bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz to prawdziwa gwiazda wśród roślin pnących. Występuje w zachodniej Europie i w Azji środkowej, a w odpowiednich warunkach rośnie wyjątkowo szybko. Jest łatwy w utrzymaniu i potrafi dostosować się do różnych warunków, chociaż preferuje cień. Do zakwitnięcia potrzebuje jednak słońca, dlatego zazwyczaj kwitnie tylko tam, gdzie ma dostęp do jego promieni. Może wspinać się po ogrodzeniach i murkach, a jego bujne, zielone liście tworzą efektowną zasłonę, która ożywi każde ogrodzenie. Dodatkowo jest rośliną wiecznie zieloną, więc nawet zimą Twoje ogrodzenie będzie wyglądać zachwycająco.

Pachnący powojnik w ogrodzie

Powojniki to pnące krzewy, które występują w dużej ilości odmian. Wiele z nich wydziela przyjemny zapach, co wraz ze spektakularnymi kwiatami tworzy połączenie pobudzające zarówno zmysł wzroku, jak i węchu.

Mnogość odmian powojników o różnych kolorach i kształtach kwiatów sprawia, że łatwo stworzyć z nich unikalne kompozycje. Powojnik preferuje nasłonecznione stanowiska, ale dobrze rośnie także w miejscach lekko zacienionych. Pamiętaj o zapewnieniu mu podpórki, na której będzie mógł się pięknie rozwinąć. Polecamy odmiany Clematis Princess Red (japońska odmiana o dzbankowatych, różowoczerwonych kwiatach), Clematis Golden Dream PBR (polska odmiana pachnąca grejpfrutem) oraz Clematis Lemon Beauty PBR (odmiana o dużych kwiatach, lekko pachnących grejpfrutem).

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata)

Ten bluszcz to prawdziwy klejnot wśród roślin pnących. Pochodzi z Azji i potrafi przylec do gładkich powierzchni, np. ścian czy murów. Ma piękne, błyszczące liście, które zmieniają kolor wraz ze zmianą sezonów – są soczysto zielone latem, a jesienią przechodzą w odcienie oranżu, czerwieni i fioletu. Winobluszcz trójklapowy pięknie prezentuje się na drewnianych ogrodzeniach, tworząc kolorystyczny kontrast. Ma niewielkie wymagania glebowe i najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. W zimniejszych regionach może podmarzać. Jeśli planujesz uprawę właśnie w takim miejscu, to wybierz bardziej odporne odmiany. Winobluszcz trójklapowy z pewnością oczaruje Twój ogród i sprawdzi się jako dekoracja ogrodzenia.

Winorośl ozdobna

Winorośl (Vitis) to roślina pnąca osiągająca nawet 15 m wysokości! Wspina się za pomocą wąsów czepnych, dzięki którym z łatwością przyczepia się ro rozmaitych powierzchni. Jeśli marzysz o romantycznym i malowniczym ogrodzie, to winorośl będzie doskonałym wyborem. Jej liście są delikatne i pięknie falują, tworząc efektowną zasłonę. Dodatkowo winorośl owija się wokół podpórki, tworząc efektowne, zakręcone pętle. Możesz także wybrać odmianą jadalną i dodatkowo cieszyć się słodkimi winogronami. Winorośl preferuje słoneczne stanowiska i żyzną, przepuszczalną glebę.

Róża pnąca

Róża to jeden z najbardziej romantycznych kwiatów, który występuje również w pnących odmianach mogących osiągnąć wysokość nawet 6 m. Warto jednak pamiętać, że rośliny te nie mają organów czepnych tak jak np. winorośl wyposażona w wąsy czepne. Zamiast tego zahaczają o podpory kolcami i w ten sposób się na nich opierają. Dlatego nie sprawdzą się jako roślina pnąca w każdym wypadku, ale wciąż jest to dobry wybór dla wszystkich kochających te kwiaty. W końcu róża nie bez powodu nazywana jest królową kwiatów. Jej spektakularny, piękny wygląd wprowadzi nieco romantyzmu i elegancji do każdego ogrodu. Pnące róże preferują słoneczne stanowiska i glebę o dobrej jakości. Pamiętaj jednak, że wymagają regularnego przycinania i pielęgnacji.