PL EN DE ES FR RU HR

Anty trendy w roślinach – 5 najważniejszych przykładów

kwas humusowy do roślin

Anty trendy w roślinach – 5 najważniejszych przykładów

Moda na rośliny doniczkowe wróciła i w wielu domach pojawiły się już bujne kwietniki. W końcu to doskonały sposób, aby urozmaicić i upiększyć wnętrze. Jednak nie wszystkie kwiaty sprawiają, że aranżacja zyskuje modny wygląd. Niektóre z nich są zbyt wymagające, inne chorowite, a kolejne prezentują się nieciekawie. Przekonaj się, z jakich roślin najlepiej będzie zrezygnować. Poznaj anty trendy w roślinach na 2021 rok.

Co sprawia, że możemy wyróżnić anty trendy w roślinach?

Szybkie tempo współczesnego życia, mnogość obowiązków i rozrywek sprawiła, że największym zainteresowaniem cieszą się te rośliny, które wytrzymają trudne warunki, ale też poradzą sobie z kilkudniową suszą. Dlatego na liście anty trendów w kwiatach doniczkowych czy balkonowych znajdziesz także te najbardziej wymagające gatunki. Są to opcje wyłącznie dla wytrwałych oraz miłośników poszczególnych odmian. Oprócz tego przynależność do niechlubnej grupy niemodnych roślin wiąże się również z podatnością na choroby. Na pewno chcesz cieszyć się kolorowymi kwiatami, pięknymi liśćmi i oryginalnymi kształtami. Właśnie z tego powodu gatunki, które budzą Twoją frustrację, zdecydowanie znajdą się na liście anty trendów.

Zwróć również uwagę na prezencję roślin. Teraz liczą się unikatowe kształty i niespotykane kolory. Dlatego niewielu ogrodników wybierze gatunki wyglądające zwyczajnie bądź zbyt standardowo.

Czy to oznacza, że powinieneś zrezygnować z obecnie niemodnych kwiatów? Oczywiście, że nie. W końcu trendy są zmienne, a najważniejsze jest to, aby rośliny Ci odpowiadały, a zarazem były dopasowane do wnętrza Twojego domu.

Anty trendy w roślinach – 5 niemodnych gatunków

Bluszcz

Jeszcze na początku XXI wieku bluszcz królował w każdym domu i stanowił jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych sypialni czy salonów. Jednak obecnie znajduje się na szczycie anty trendów. Przede wszystkim ze względu na właściwości trujące, które są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt. Mogą także zaszkodzić Tobie, jeśli zapomnisz umyć ręce i dotkniesz np. oczu. Poza tym wygląd bluszczu jest dość standardowy, a jego szybki rozrost sprawia, że z łatwością możesz stracić nad nim kontrolę.

Drzewko bonsai

Drzewko bonsai to nie tylko żmudna uprawa, ale również cała filozofia związana z postrzeganiem życia. Zmusza do chwili zastanowienia się, relaksu i skupienia, czyli wartości tak ważnych w obecnych czasach. Jednak pomimo tych właściwości, roślina i tak znalazła się na liście anty trendów. Przede wszystkim ze względu na jej powszechność, która odebrała jej całą wyjątkowość. Po prostu bonsai przestało się kojarzyć z czymś unikatowym, bo przez wiele lat cieszyło się zbyt dużą popularnością. Oprócz tego panuje moda na bardziej bujne gatunki, a ta roślina prezentuje zupełnie inny styl – bardziej minimalistyczny. Dlatego zostaw drzewko bonsai wyłącznie prawdziwym miłośnikom Dalekiego Wschodu.

Alokazja

Zastanawiasz się, co tak piękny kwiat jak alokazja robi na liście anty trendów w roślinach? Z pewnością te barwne liście mogą zachwycić, a do tego skutecznie udekorować wnętrze. Jednak niech Cię nie zmyli jej wygląd. To naprawdę trudna, kapryśna i wymagająca roślina, która może spowodować spory ból głowy. Nawet wprawieni ogrodnicy często mają problem z jej utrzymaniem. Przede wszystkim ma to związek z problemem ze znalezieniem dla niej odpowiedniego miejsca – lubi rozproszone słońce. Jednocześnie alokazja nie poradzi sobie w zbyt wysokiej temperaturze. Oczywiście za chłodami też nie przepada – tak naprawdę najlepiej czuje się w 21 st. C. Do tego musisz dbać o regularne podlewanie i zraszanie liści przegotowaną wodą.

Begonia doniczkowa

Kolejną pozycję na liście anty trendów w roślinach zajmuje begonia. Choć jej delikatne kwiaty, przypominające maleńkie różyczki skutecznie przyciągają wzrok, to jednak jest to bardzo kapryśna roślina. Trudno będzie Ci utrzymać ją w dobrym stanie – ten gatunek wymaga konkretnych warunków, a jeśli ich nie zapewnisz, to pozostanie Ci jedynie sprzątanie tych pięknych pastelowych płatków. Zauważ, że begonia doniczkowa rozwija się prawidłowo wtedy, gdy ma dostęp do światła, a jednocześnie gdy w pomieszczeniu powietrze jest odpowiednio wilgotne. Pod tym względem begonia nie zniesie żadnych kompromisów.

Cytryna karłowata

Drzewka owocowe – szczególnie w soczystych i wyróżniających się kolorach – wprowadzają do wnętrza mnóstwo światła, energii oraz radości. Tego samego możesz oczekiwać od cytryny karłowatej. Pomimo tego, znalazła się ona na liście anty trendów. Czemu? Przede wszystkim ze względu na trudności w hodowli oraz podatność na liczne choroby. Szczególnie przędziorki upodobały sobie cytrynę karłowatą. Dlatego pomimo Twoich starań możesz nigdy nie spróbować owoców roślin, o które tak bardzo dbasz. Zatem po prostu zrezygnuj z tej rośliny i postaw na bardziej modne, a przy tym mniej wymagające gatunki.