PL EN DE ES FR RU HR

15 maja – Patronalne Święto Rolników

Zdjęcie rolnika na tle z okazji Patronalnego Święta Rolników

15 maja – Patronalne Święto Rolników

15 maja obchodzimy Patronalne Święto Rolników. W tym dniu rolnicy wspominają swojego patrona – świętego Izydora Oracza. To wyjątkowy moment, aby podkreślić trudy rolniczej pracy. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy branża agronomiczna boryka się z wieloma problemami, prowadzenie gospodarstw staje się wielkim wyzwaniem. Dziękujemy rolnikom za Waszą pracę i życzymy owocnego sezonu pełnego obfitych plonów.

Kim był Święty Izydor?

Izydor Oracz (hiszp. Isidro Labrador) żył na przełomie XI i XII wieku. Urodził się w Madrycie, ale jego rodzina przeniosła się na wieś. Tam ubogi Izydor pracował jako parobek u zamożnego pana. O tym okresie jego życia krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, jak oskarżono Izydora, że modli się, zamiast pracować. Gospodarz był tym wielce zdziwiony, gdyż wszystkie prace były zawsze wykonywane na czas i z należytą pieczołowitością. Kiedy udał się podpatrzeć Świętego przy pracy, ten rzeczywiście się modlił, a orką zamiast niego zajmował się anioł.

Z kolei inna legenda opowiada, jak syn Izydora i jego żony Marii wpadł do studni. Modlitwy pobożnego rolnika miały sprawić, że woda w studni podniosła się do poziomu gruntu, co pozwoliło uratować chłopca.

Po ożenku Izydor przeniósł się do Madrytu i to właśnie w tym mieście składa mu się szczególne hołdy. Na jego cześć urządza się wspaniałe uroczystości i festyny. Także i w Polsce jego kult odżywa. Np. od 1996 roku z inicjatywy Śląskiej Izby Rolniczej organizowana jest pielgrzymka św. Izydora Oracza do Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku.

Bez rolników nie ma przyszłości

Legendy o Świętym Izydorze przypominają, że praca rolnika jest jedną z najstarszych i najważniejszych profesji na świecie. To właśnie dzięki nim mamy jedzenie na naszych stołach i dostęp do podstawowych produktów spożywczych. Produkcja rolna to absolutny filar rozwoju gospodarczego kraju.

Rolnicy stawiają czoła niezliczonym wyzwaniom każdego dnia. Ich praca rozpoczyna się o wschodzie słońca i często trwa aż do późnych godzin wieczornych. Bez względu na zmieniające się trendy i technologie, wciąż polegają na swoim doświadczeniu i wiedzy, by zapewnić nam zdrową żywność.

Jednakże trudy i poświęcenie rolników często pozostają niedocenione. Patronalne Święto Rolników jest doskonałą okazją, aby docenić ich pracę i podziękować im za wysiłek, jaki wkładają w uprawę roślin i hodowlę zwierząt.

Patronalne Święto Rolników – życzenia FLORAHUMUS

W tym wyjątkowym dniu ekipa FLORAHUMUS składa serdeczne życzenia wszystkim rolnikom. Życzymy Wam owocnych zbiorów, żyznej ziemi i zdrowych zwierząt. Niech nie zabraknie Wam siły i wytrwałości, aby mierzyć się z przeciwnościami losu. Życzymy Wam także ogromu satysfakcji z pracy, którą wykonujecie. Pamiętajcie, jak ważna to praca i jak dużo robicie dla lokalnych społeczności wiejskich, a także gospodarki całego kraju. My pamiętamy.

FLORAHUMUS i rolnicy

Ekipa FLORAHUMUS od zawsze jest blisko polskich rolników. Nasz stymulator wzrostu roślin produkujemy z polskiego surowca. Możecie nas spotkać na wystawach, targach i konferencjach, na których chętnie dzielimy się wiedzą o kwasach humusowych i ich właściwościach.

Kwasy humusowe pozwalają w naturalny sposób zwiększyć żyzność gleby, a tym samym poprawić potencjał plonotwórczy upraw. Zarówno testy laboratoryjne, jak i polowe potwierdziły ich pozytywne właściwości, m.in. stymulację wzrostu systemów korzeniowych roślin czy poprawę retencji wody w glebie. Są przyjazne dla środowiska i można z powodzeniem wykorzystywać je w rolnictwie ekologicznym. To doskonałe wsparcie dla wszystkich rolników.