PL EN DE ES FR RU HR

Najczęściej popełniane błędy w ogrodzie

błędy w ogrodzie

Najczęściej popełniane błędy w ogrodzie

Od czego zależy powodzenie w uprawie warzyw w ogrodzie? Od pogody, od jakości gleby, a może po prostu od szczęścia? Warunki atmosferyczne mają oczywiście znaczenie, ale jednocześnie nie mamy na nie wpływu. Tym, o co możemy zadbać, jest prawidłowa, pozbawiona błędów opieka nad roślinami i ogrodami. Aby Ci ją ułatwić, prezentujemy najczęściej popełniane błędy w ogrodzie. Jeżeli ich unikniesz, to znacznie zwiększysz ilość i jakość swoich zbiorów.

Brak planu to prosta droga do porażki

Złośliwi mogliby powiedzieć, że ruszanie do jakiejkolwiek akcji bez planu Polacy mają we krwi. Takie działanie zdarzyło się pewnie każdemu: z okrzykiem na ustach, bez żadnego przygotowania ruszamy w bój. W dziedzinach nastawionych na rywalizację może to nawet przynieść efekt: zaskoczony przeciwnik nie będzie wiedział, co zrobić. Ale ogrodnictwo to nie rywalizacja i jeżeli chcesz zapewnić sobie sukces, to powinieneś podejść do niego z głową. A to oznacza opracowanie planu.

Co dokładnie powinien uwzględnić taki plan? Przede wszystkim warunki panujące w Twoim ogrodzie. Niestety, nie wszystkie rośliny nadają się do każdej gleby, niektóre nie znoszą cienia, a inne go preferują, a na domiar złego każdy gatunek ma upodobania co do towarzystwa (np. nie powinno się uprawiać roślin cebulowych w sąsiedztwie strączkowych). Sprawa jest więc skomplikowana, a spontaniczne zakupy nasion i sadzonek mogą skutkować rozczarowaniem, kiedy okaże się, że zdobyta przez Ciebie w promocji roślina kompletnie nie nadaje się do Twojego ogrodu. Dlatego sugerujemy, abyś zawczasu zaplanował, które gatunki będziesz hodować, a następnie trzymaj się tych ustaleń. Nie kupuj tego, co akurat jest trendy, jeżeli nie pasuje do Twojej koncepcji lub warunków panujących w Twoim ogrodzie.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Błędy w ogrodzie: nietestowanie gleby

Właściwe pH gleby to jeden z fundamentów ogrodowego sukcesu. Zbyt kwaśny odczyn utrudnia roślinom pobieranie składników odżywczych, co spowalnia ich wzrost i ogranicza plonowanie. Nie ma jednak uniwersalnej liczby, do której powinieneś dążyć: różne gatunki mają odmienne preferencje. Dlatego musisz poznać potrzeby swoich roślin. Na szczęście zdecydowana większość warzyw uprawianych w ogrodach najlepiej rozwija się w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym: pH w zakresie 6,0 – 7,0.

Wiedza o tym, jaką glebę uwielbiają Twoje rośliny, to jednak za mało. Do pełni szczęścia musisz także wiedzieć, jakie pH ma Twoja gleba. W tym celu warto ją przetestować — to krok, który wielu ogrodników pomija. Jak zmierzyć pH gleby? Pokazujemy to w filmiku na naszym kanale YT, do którego obejrzenia zachęcamy. Przy okazji dowiesz się, co zrobić, kiedy pH gleby jest niewłaściwe.

Jak właściwie podlewać rośliny?

Chociaż podlewanie nie jest zbyt trudnym zabiegiem, to nawet i tutaj czają się pułapki i błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój Twoich roślin. Zwłaszcza obecnie, kiedy susze coraz częściej nawiedzają nasz kraj, a każda kropla wody jest cenna niczym jad skorpiona. O czym warto pamiętać podczas podlewania?

Po pierwsze: o odpowiedniej porze dnia. Najlepiej nawadniać rośliny albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem. Podlewanie w ostrym słońcu prowadzi do poparzenia liści, a to z kolei może wywoływać choroby i porażenia grzybami.

Po drugie: o optymalnej intensywności zabiegu. Częste (np. codzienne) podlewanie niewielką ilością wody nie jest zalecane, ponieważ woda wyparuje, zanim dostanie się do strefy korzeniowej. Zdecydowanie lepiej nawadniać rośliny rzadziej (2-3 razy w tygodniu), ale intensywniej. Pamiętaj jednak, że intensywność nie oznacza mocnego strumienia wody. Zbyt potężny strumień może bowiem uszkodzić liście lub doprowadzić do wymycia gleby.

Po trzecie: o kwasach humusowych. Kwasy humusowe (takie jak te zawarte w naszym preparacie FLORAHUMUS) mają liczne pozytywne właściwości, wśród których jedną z ważniejszych jest wpływ na retencję wody. Dzięki temu gleba lepiej zatrzymuje wodę w strefie korzeniowej, co znacznie usprawnia jej wchłanianie przez rośliny.

Żyzna gleba gwarancją sukcesu

A co, jeśli ominąłeś powyższe błędy w ogrodzie, a efektów nie widać? Dziesiątki godzin poświęcone na pieczołowitą opiekę nad warzywnikiem, drugie tyle na studiowaniu stron i forów internetowych w poszukiwaniu wiedzy na temat wymagań roślin, a zbiory u sąsiada nadal większe? Jeżeli znasz tę sytuację, to prawdopodobnie powinieneś zadbać o żyzność gleby. Jakość gleb w Polsce jest niska, a ocieplający się klimat dodatkowo wpływa na ich degradację. Co więc robić?

Najlepszym sposobem, aby poprawić jakość podłoża, jest zastosowanie preparatu FLORAHUMUS. Zapewnia on kompleksowe wsparcie dla gleby, będącej przecież skomplikowanym systemem biologicznym, w którym zachodzą ważne procesy fizyczne i chemiczne. FLORAHUMUS, dzięki wysokiej zawartości kwasów humusowych, poprawia właściwości fizykochemiczne gleby, zmniejsza jej toksyczność, reguluje pH oraz pomaga podnieść poziom próchnicy w glebie. A to tylko niektóre z jego zalet (jeżeli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź stronę: właściwości kwasów humusowych). Wszystko to sprawia, że jakość gleby wzrasta, rośliny lepiej się rozwijają, a Ty zbierasz obfite plony.