PL EN DE ES FR RU HR

Wiosenne prace w ogrodzie. Jakie zabiegi wykonać na działce przed sezonem?

wiosna w ogrodzie wykorzystaj kwasy humusowe

Wiosenne prace w ogrodzie. Jakie zabiegi wykonać na działce przed sezonem?

Zbliża się wiosna. Może i nie wielkimi krokami, tylko drobnymi, przerywanymi wichurami kroczkami, ale mimo to nieuchronnie zmierza w kierunku naszym i naszych ogrodów. A to oznacza najlepszy czas na przedsezonowe prace w ogrodzie. Co warto zrobić? Jak zwiększyć żyzność gleby?  Marzy Ci się odmieniona działka, piękny i funkcjonalny ogród pełen kwiatów i warzyw? Podpowiadamy, jak go osiągnąć.

Prace w ogrodzie: dobry plan to podstawa

Doświadczony generał nie rzuca się w wir walki bez uprzedniego przygotowania. Zanim ruszysz z pracami, zastanów się, co chcesz osiągnąć. Rozpoznaj teren. Czy chcesz jedynie pięknego, pachnącego niczym wykwintna perfumeria ogrodu kwietnego, w którym błogo spędzisz czas z rodziną i znajomymi? Czy może jednak pragniesz dostępu do świeżych, zdrowych i dorodnych warzyw i owoców? A może jedno i drugie? Ostatnia opcja jest najbardziej pracochłonna, ale jednocześnie dająca najwięcej pożytku i satysfakcji. Rozplanuj przebieg ścieżek, rozkład grządek i umiejscowienie mebli ogrodowych. Zbadaj glebę i sprawdź, czy nadaje się do uprawy wybranych przez ciebie roślin. Zagospodaruj przestrzeń – w miejscach ograniczonego dostępu do słońca możesz posadzić cieniolubne byliny, ale już większość warzyw wymaga nasłonecznionych stanowisk. Dobry plan pomoże ci uniknąć chaosu. Z łatwością ustalisz, jakich narzędzi potrzebujesz, dzięki czemu nie spędzisz w marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych dziesiątek godzin.

Kiedy już określisz, które obszary ogrodu wymagają twojej uwagi, rozdziel prace na te związane z poszczególnymi dziedzinami. Proponujemy następujący podział:

Gęsty i mocny trawnik w Twoim ogrodzie

Zaniedbany, całkowicie zepsuje wrażenie twojego ogrodu. Jest pierwszym, na co zwrócą uwagę odwiedzający cię goście. Czujesz go pod stopami, gdy wychodzisz wczesnym rankiem podlać rośliny. Żyją w nim pożyteczne mikroorganizmy użyźniające glebę. Mowa oczywiście o trawniku, który bywa nieco pomijany przez ogrodników planujących prace ogrodowe. Tymczasem jest istotnym elementem działki i wymaga pieczołowitej pielęgnacji.

Jakie prace w ogrodzie wykonać, aby przygotować trawnik przed sezonem? Przede wszystkim należy go oczyścić z liści, gałęzi i pozostałości po obumarłych roślinach. Zwłaszcza że silny wiatr, panujący w ostatnich dniach na terenie Polski mógł nawiać do twojego ogrodu mnóstwo niepotrzebnych materiałów. Na oczyszczonym trawniku możesz przeprowadzić aerację. To zabieg, który polega na nakłuwaniu trawnika. Dzięki temu trawa ma ułatwiony dostęp do wody i powietrza. Aeracja stymuluje rozwój systemów korzeniowych oraz pobudza murawę do wzrostu. Do jej wykonania wystarczą widły lub specjalne buty z kolcami, ale możesz również zaopatrzyć się w aerator. Kiedy najlepiej wykonać napowietrzanie trawnika? Dwa razy w roku: wiosną i późnym latem.

Uprzątnięty, napowietrzony trawnik ma już niemalże wszystko, czego potrzebuje, aby zachwycać swym wyglądem, gdy nadejdzie lato. Jeżeli jednak zależy ci na wyjątkowo bujnej i gęstej murawie, zadbaj również o warunki glebowe. W tym celu zastosuj kwasy humusowe – takie jak te, które zawiera FLORAHUMUS. Związki te poprawiają retencję wody, dzięki czemu łatwiej gromadzi się ona w warstwie korzeniowej, co zwiększa odporność roślin na deficyty wody. Kwasy humusowe podnoszą także efektywność pobierania składników pokarmowych. Ich stosowanie sprawia, że trawa ma idealne warunki rozwoju i rośnie soczyście zielona i gęsta. Z tego powodu wykorzystuje się je np. przy dbaniu o piłkarskie murawy czy też pola golfowe.

Prace w ogrodzie, które przygotują go do uprawy roślin

Pragniesz aromatycznych, dorodnych plonów? W takim razie o odpowiednie warunki glebowe powinieneś zatroszczyć się już wcześniej. W ogrodnictwie prawdziwe jest przysłowie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Jeszcze zanim rozpocznie się sezon, wykonaj zabiegi preparatem FLORAHUMUS. Dzięki licznie przeprowadzonym badaniom oraz opiniom klientów dokładnie znamy działanie kwasów humusowych. Oprócz wspomnianych wyżej poprawie retencji wody i przyswajalności składników pokarmowych, kwasy humusowe pomagają także zwiększyć ilość węgla organicznego w glebie. Stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych oraz pobudzają wzrost korzeni roślin. Wszystkie te efekty osiągają w sposób bezpieczny dla środowiska, są bowiem ekologiczne. Regularne stosowanie preparatu FLORAHUMUS sprawi, że gleba w twoim warzywniku będzie doskonale przygotowana, a rośliny będą bujnie się rozwijały.

Czy to już wszystko, co możesz zrobić, zanim zacznie się sezon? Nie. To właśnie teraz jest doskonały czas na przygotowanie roślin na rozsady. Dzięki temu możesz zacząć hodować sadzonki w kontrolowanych, domowych warunkach, a do gruntu przesadzić je, kiedy będą już silniejsze. Więcej o uprawie roślin z rozsad pisaliśmy w tym artykule.

Wyposażenie ogrodu

Najważniejszymi bohaterami ogrodu są oczywiście rośliny: zmysłowo pachnące kwiaty, soczyste owoce i świeże warzywa. Niemniej jednak działka to również przestrzeń do odpoczynku, więc nie objedzie się bez odpowiedniego wyposażenia. Marzec to doskonały czas na inwentaryzację i zakup sprzętu oraz pielęgnację mebli. Co możesz zrobić? Np. przeprowadzić impregnację drewna, dzięki czemu twoje meble zachowają doskonały wygląd przez wiele lat. Sprawdź działanie urządzeń ogrodowych takich jak kosiarka. Jeżeli coś się zepsuło, to jeszcze zdążysz oddać ją do naprawy lub kupić nową, zanim zacznie się sezon. A może chcesz coś zmienić, inaczej zagospodarować przestrzeń, np. postawić nową altankę? Robi się coraz cieplej, to świetne moment na tego typu prace. Spraw, aby spędzanie czasu w twoim ogrodzie było czystą rozkoszą.

Bezpieczna żywność na wyciągnięcie ręki

Ogród to fantastyczne połączenie przyjemności z użytecznością. Idealne miejsce na wypoczynek, które jednocześnie zapewnia dostęp do zdrowej i świeżej żywności. Im więcej pracy włożysz w opiekę nad swoją zieloną oazą, tym liczniejszymi plonami ci się odwdzięczy. Przygotowania zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Tak naprawdę to jeden z ważniejszych momentów. Jeżeli już teraz zaczniesz dbać o jakość i żyzność gleby, to możesz być pewnym, że w przyszłości wszystkie twoje rośliny – trawnik, kwiaty, warzywa i owoce – będą miały doskonałe warunki do wzrostu.