PL EN DE ES FR RU HR

Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace wykonać?

Ogrodowe prace w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace wykonać?

Nadchodzi czerwiec, a więc jeden z najbardziej pracowitych miesięcy w ogrodzie. Praca ta jednak przynosi wiele satysfakcji, a przebywanie na łonie natury jest relaksujące nawet wtedy, gdy wiąże się z ogrodowymi obowiązkami. A te wykonasz z łatwością, jeśli skorzystasz z naszego poradnika: ogrodowe prace w czerwcu.

Co wysiewać i sadzić w ogrodzie w czerwcu?

Chociaż większość warzyw wysiewa się wcześniej, to w czerwcu wciąż można siać sporo popularnych gatunków. Zwłaszcza, że dzięki sprzyjającym warunkom wysiewane w tym czasie rośliny rosną szybko. Długie i ciepłe dni sprzyjają rozwojowi roślin takich jak cukinia czy ogórki. W pierwszej połowie czerwca to także idealny czas na siew do gruntu cykorii i kabaczków. Jeśli więc masz wolne miejsce na grządkach, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jakie warzywa siać w czerwcu? Lista:

Pamiętaj, aby zadbać o optymalne warunki rozwoju dla nowych roślin. Początkowy okres wzrostu jest najbardziej newralgiczny. Od prawidłowego ukorzenienia się zależy przyszły sukces plantacji. Dlatego zatroszcz się o odpowiednie stanowisko oraz zadbaj o jakość gleby jeszcze przed posianiem roślin.

Ogrodowe prace w czerwcu: podlewanie

W czerwcu robi się coraz cieplej, a gorące słońce daje się we znaki glebie, która błyskawicznie traci wilgoć. Jest to zgubne dla roślin, które do wzrostu potrzebują rzecz jasna wody. Dlatego niezbędne jest prawidłowe nawadnianie.

W podlewaniu, choć to oczywiście prosty zabieg, wciąż można popełnić pewne błędy. Przede wszystkim należy podlewać rzadziej, ale za to bardziej intensywnie. Standardowo wystarczają 2-3 zabiegi w tygodniu. Jeśli mimo tego zaobserwujesz oznaki przesuszenia, to zamiast zwiększyć ilość podlewań, zwiększ ich intensywność. Dłuższe podlewanie pozwoli wodzie lepiej wsiąknąć do głębszych warstw gleby. Najlepszą porą na nawadnianie jest wczesny ranek, gdy gleba nie jest jeszcze nagrzana.

Aby ułatwić sobie życie, warto zastosować kwas humusowy. Ma on wiele pozytywnych właściwości, dzięki którym poprawia zdrowie roślin i zwiększa zbiory. W kwestii podlewania istotne jest jednak to, że kwas humusowy zwiększa pojemność wodną gleby i pomaga jej dłużej zatrzymywać wodę. Oznacza to, że rośliny są bardziej odporne na susze – to niezwykle cenne w czasach, gdy zjawiska te stają się coraz bardziej pospolite.

Opieka nad pomidorami w czerwcu

Pomidory od lat królują w polskich ogrodach. To popularne rośliny, stosunkowo łatwe w uprawie, choć w zależności od odmiany stosunkowo podatne na choroby i inne czynniki stresowe. W polskim klimacie pomidory warto sadzić z rozsad – wtedy przesadza się je do gruntu w maju, gdy miną już przymrozki. Takie rośliny są większe i silniejsze, a więc bardziej odporne na niekorzystne warunki. Jednak wciąż wymagają wsparcia i to dosłownie, ponieważ mogą uginać się pod ciężarem owoców. Dlatego warto je podwiązać do tyczek czy podpór.

Podpory to nie wszystko. Pielęgnując pomidory dobrze jest też podcinać dolne, najstarsze liście. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny poświęcą więcej energii i składników pokarmowych na kształtowanie owoców.

Jakie prace w ogrodzie w czerwcu?