PL EN DE ES FR RU HR

Wykorzystaj kwasy humusowe i wzmocnij korzenie roślin!

korzenie roślin

Wykorzystaj kwasy humusowe i wzmocnij korzenie roślin!

Która część rośliny jest najważniejsza? To tak, jakby syn zapytał mamę, czy bardziej kocha go, czy raczej jego siostrę. Każda część rośliny jest istotna: liście biorą udział w fotosyntezie, łodyga jest podporą, a całość uprawiamy przecież dla owoców lub nasion. Rzeczywiście, wszystkie te elementy roślin są ważne, jednak mimo tego większość ogrodników ma odpowiedź na pytanie o tę najważniejszą. To oczywiście korzenie: to one pobierają wodę, a wraz z nią niezbędne do przeżycia składniki mineralne. Podobnie jest w architekturze: możesz się zachwycać fantazyjnymi kopułami, kolorowymi zdobieniami czy wyrafinowanym wzornictwem, ale bez solidnych fundamentów cała konstrukcja runie. U roślin tymi fundamentami są systemy korzeniowe. Dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać. Dlaczego korzenie roślin są ważne i w jaki sposób możesz je wzmocnić?

Systemy korzeniowe: fundament zdrowej rośliny

Systemy korzeniowe rośliny odpowiadają za pobór wody i substancji mineralnych z gleby. Nie ulega więc wątpliwości, że od ich wytrzymałości, rozmiaru i mocy penetrowania gleby zależy wigor i plonowanie plantacji. To jednak niejedyna funkcja korzeni. Wchodzą one bowiem w relację symbiozy z niektórymi mikroorganizmami (np. grzybami mikoryzowymi), dostarczając im niezbędny do przeżycia węgiel, a w zamian pobierając fosfor. Drobnoustroje są nieodłączną częścią żyznej gleby, a mocny korzeń również przyczynia się do zapewnienia im optymalnych warunków rozwoju. Zatem dobrze rozwinięty system korzeniowy to nie tylko obfite plony, ale też bogatsze życie w glebie.

Jak dbać o korzenie roślin?

Wzrost systemów korzeniowych jest oczywiście uzależniona od mikro i makroelementów. Dla korzeni najważniejsze są fosfor i potas, ponieważ to one stymulują wzrost nowych oraz wzmacniają już istniejące korzenie. Dlatego w początkowej fazie wegetacji większości gatunków roślin, gdy mają jeszcze słabo rozwinięte systemy korzeniowe, dobrze jest używać nawozów o dużej zawartości właśnie fosforu i potasu. To wtedy korzenie rozwijają się najintensywniej, a więc potrzebują największych ilości składników mineralnych. Wszelkie niedobory mogą mieć opłakane konsekwencje.

Jednak sama zasobność gleby w substancje pokarmowe to nie wszystko. Na rozwój korzeni ma również wpływ struktura fizyczna gleby oraz liczebność mikroorganizmów.

Mocne korzenie roślin? Kluczowa jest jakość podłoża

Nawet jeśli dostarczysz roślinom składników mineralnych, to nie masz gwarancji, że skutecznie je pochłoną. Pobór substancji pokarmowych jest uzależniony od czynników atmosferycznych oraz struktury podłoża. Gleba powinna być wysokiej jakości, żyzna i przepuszczalna. Jeśli poprawisz retencję wody w podłożu, to znacznie ułatwisz funkcjonowanie roślin. W odpowiednio żyznej glebie stosowanie nawozów mineralnych możesz znacznie ograniczyć!

Nasuwa się pytanie: czy warunki glebowe można w ogóle zmienić? A jeśli tak, to w jaki sposób? Z pomocą przychodzą naturalne kwasy humusowe.

Kwasy humusowe – odpowiedź na pytanie, jak dbać o korzenie roślin

Kwasy humusowe to związki występujące w glebie, które odpowiadają za jej liczne właściwości chemiczne i fizyczne. Normalizują pH, poprawiają retencję wody i zwiększają gruzełkowatość. Optymalizują stosunki wodno-powietrzne oraz stanowią pożywkę dla mikroorganizmów glebowych, tym samym aktywizując ich działanie. Wspomagają zatrzymywanie wilgoci w glebie, dzięki czemu korzeniom Twoich roślin niestraszne będą susze i okresy deficytów wody. To kompleksowe wsparcie jakości i żyzności gleby sprawia, że kwasy humusowe w znaczący sposób poprawiają plonowanie roślin.

Kwasy humusowe działają także stymulująco na systemy korzeniowe. Wzmacniają je oraz wspomagają ich wzrost, sprawiając, że korzenie z łatwością dostają się do głębszych, zasobniejszych warstw gleby. Stosuj preparaty bogate w kwas humusowy, a Twoje plantacje będą zdrowe, silne i obficie plonujące.