Światowy Dzień Gleby 2022
Światowy Dzień Gleby (z ang. World Soil Day) to święto obchodzone 5 grudnia, mające na celu propagowanie zrównoważonego zarządzania glebą. Gleba ma ogromne znaczenie dla rozwoju ludzkości. To w końcu jej zawdzięczamy zdecydowaną większość pożywienia. Co zaplanowano na tegoroczne obchody? Światowy Dzień Gleby 2022 – dowiedz się więcej.
Krótka historia Dnia Gleby
Święto gleby ustanowiła Międzynarodowa Unia Towarzystw Gleboznawczych, która wybrała na ten dzień 5 grudnia. Dlaczego akurat taka data? Ponieważ to właśnie 5 grudnia urodził się król Tajlandii – Bhumibol Adulyadej – który zasłynął działaniami na rzecz ochrony gleb oraz rolnictwa. Na upamiętnienie jego działalności organizatorzy postanowili, że to tego dnia będziemy obchodzić święto gleby.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Gleby obchodzono w 2002 roku, a od 2012 organizatorem święta jest FAO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. FAO zajmuje się przede wszystkim walką z głodem na świecie, co czyni np. poprzez redystrybucję żywności oraz szerzenie świadomości na temat współczesnych problemów z głodem. Organizacja jest aktywnie zaangażowana w promocję działań na rzecz ochrony gleb.
Światowy Dzień Gleby 2022 – jakie jest motto?
Każdego roku obchodom Światowego Dnia Gleby towarzyszy hasło przewodnie. Np. w zeszłym roku motto brzmiało „powstrzymać zasolenie, zwiększyć produkcyjność gleb”. Tegoroczne hasło to „gleba: tam, gdzie zaczyna się żywność”. FAO wielokrotnie podkreślało, że 95% całej spożywanej przez nas żywności pochodzi z gleby. To właśnie dlatego organizacja, której celem jest walka z głodem, jest aktywnie zaangażowana w popularyzację działań chroniących grunty rolne.
Gleba jest środowiskiem życia nie tylko roślin, z których wytwarzamy żywność. W łyżce ziemi jest więcej drobnoustrojów niż ludzi na ziemi – około 50 miliardów. Mają one ogromne znaczenie dla stabilności glebowego ekosystemu oraz żyzności podłoża. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im dogodne warunki rozwoju – w tym celu należy otoczyć glebę należytą opieką.
Światowy Dzień Gleby 2022 – co jest w planach?
Głównym celem Dnia Gleby jest propagowanie zrównoważonego zarządzania glebą. Trzeba pamiętać, że choć powstawanie gleby jest oczywiście możliwe, to proces ten jest na bardzo powolny. Gleba jest więc zasobem ograniczonym i tym bardziej należy dbać o te tereny uprawne, które mamy dostępne.
W jaki sposób promuje się ochronę gleb? Jedną z inicjatyw jest przyznawana od 2018 roku nagroda imienia króla Bhumibola Adulyadeja. Otrzymuje się ją właśnie za działania podnoszące świadomość na temat tego, jak ważnym zasobem są gleby. Zwycięzca otrzymuje medal, bonifikatę pieniężną (w tym roku jest to czek na 15 000 dolarów) oraz sponsorowaną wycieczkę do Tajlandii – wszystko ufundowane przez Królestwo Tajlandii. W roku 2021 nagrodę zdobył Nigeryjski Instytut Gleboznawstwa (NISS, z ang. Nigerian Institute of Soil Science) za „swoje zaangażowanie w podnoszenie świadomości na temat znaczenia zdrowych gleb”.
Kto wygra w tym roku? Dowiemy się dzisiaj, ponieważ jury wyłoni laureata podczas obchodów Światowego Dnia Gleby. W trakcie otwarcia uroczystości swoje wystąpienie będzie miał Janusz Wojciechowski – komisarz UE ds. rolnictwa. Zostanie również przedstawiony raport na temat statusu czarnoziemów, a całość obchodów ożywią występy artystyczne i liczne przemówienia.
Gleba w centrum globalnego zainteresowania
Świadomość na temat znaczenia gleby dla ludzkości rośnie. Widać to chociażby po wzrastającym zainteresowaniu Światowym Dniem Gleby. Od początku jego organizacji coraz więcej gleboznawców, specjalistów od agronomii oraz entuzjastów ochrony gleb łączy siły w poszukiwaniu nowoczesnych działań agrotechnicznych, które nie byłyby tak obciążające dla gruntów. Jeszcze w 2014 roku z okazji Dnia Gleby były organizowane 42 wydarzenia – obecnie jest to ponad 780 różnych uroczystości w aż 125 krajach na całym świecie.
Ochroną gleb jest także zainteresowana Komisja Europejska, która w 2021 roku opublikowała Strategię glebową UE do 2030 r. W dokumencie zarysowano zakres działań, które mają pomóc w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli zrównoważonej produkcji żywności, która będzie miała na uwadze dobro zarówno ludzi, jak i środowiska naturalnego. Ocieplający się klimat mocno wpływa na rolnictwo i od naszej zdolności do przystosowania się do zmian klimatycznych będzie zależało światowe bezpieczeństwo żywnościowe. A wszystko zaczyna się oczywiście od gleby.
Dlaczego w ogóle ochrona gleb jest potrzebna? Gleby są niezbędne do życia na Ziemi, a niestety podlegają różnym formom degradacji. Narażone są m.in. na nierównowagę składników odżywczych, niszczenie struktury wskutek intensywnych praktyk agronomicznych, procesy erozyjne czy postępujące zasolenie. Szacuje się, że wskutek degradacji powierzchnia gruntów rolnych spada o ok. 1% rocznie. Z kolei spadek żyzności sprawia, że produkowana przez nas żywność nie jest tak bogata w substancje mineralne jak dawniej. Z tego powodu „2/3 światowej populacji jest zagrożone niedoborem składników odżywczych” – podaje FAO.
Postępuje również zasolenie: w Polsce areał gleb zasolonych to ok. 5500 ha, a na świecie nawet 9% wszystkich gruntów jest dotknięte tym problemem, co powoduje straty sięgające 27,3 miliarda dolarów. Wszystko to ma negatywne skutki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
Słaba gleba? Stosuj FLORAHUMUS
Istnieje szereg praktyk pomagających chronić glebę. Przyczyny degradacji mogą być różne, a więc i podejmowane działania trzeba dostosowywać do konkretnej sytuacji. W poprawie żyzności doskonale sprawdzają kwasy humusowe – takie jak te zawarte w preparacie FLORAHUMUS. Substancje humusowemają kluczową rolęw utrzymywaniu prawidłowej struktury gleby. Zwiększają retencję wody, gruzełkowatość i ilość węgla organicznego oraz poprawiają stosunki wodno-powietrzne. Dzięki nim nawozy mineralne są bardziej efektywne, a więc można zredukować intensywność nawożenia i tym samym zmniejszyć jego negatywny wpływ na jakość gleby oraz środowisko naturalne. Kwasy humusowe pomagają również odkażać glebę: mają potencjał zmniejszenia stężeń biodostępnych frakcji metali ciężkich na skażonych terenach. Więcej o drogocennych funkcjach substancji humusowych dowiesz się z naszego artykułu kwasy humusowe: właściwości.
Preparat FLORAHUMUS kupisz na https://sklep.florahumus.pl/