Przygotuj glebę w ogrodzie: kwasy humusowe i obornik
Sukces w ogrodzie zaczyna się od gleby. Jeśli chcesz się cieszyć zdrowymi roślinami, pięknymi kwiatami i warzywami rodzącymi pokaźne zbiory, to musisz zatroszczyć się właśnie o glebę. Prawidłowe przygotowanie gleby zaczyna się już jesienią. Październik to dobry moment, aby zastosować obornik i kwasy humusowe. Dzięki nim Twoja gleba stanie się żyzna i gotowa do uprawy. Dlaczego warto wykorzystać kwasy humusowe w ogrodzie?
Dlaczego gleba jest tak ważna?
Gleba jest jak fundament domu. Bez solidnej podstawy, trudno oczekiwać dobrej jakości plonów. Gleba to zróżnicowany ekosystem, który pełni wiele funkcji. Reguluje obieg węgla, bierze udział w przetwarzaniu materii organicznej oraz jest istotna dla odtruwania skażonej ziemi. To w niej znajdują się składniki pokarmowe pobierane przez rośliny. To od jej struktury zależy, jak dobrze poradzą sobie systemy korzeniowe. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią agrotechnikę gleby.
W przydomowych warzywnikach idealnym czasem na poprawę jakości gleby jest jesień. Wtedy po uprawianych warzywach nie ma już ani śladu. Przekopanie i wzbogacenie gleby po skończonym sezonie przyniesie ogromne korzyści na wiosnę. A czym wzbogacić glebę? Najlepiej obornikiem i kwasami humusowymi.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Obornik: naturalne źródło składników odżywczych
Obornik to naturalny nawóz organiczny składający się z odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki. Jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Te składniki są niezbędne do wzrostu roślin i rozwoju plonów. Ponadto, wykorzystując obornik do nawożenia, nie tylko dostarczamy roślinom składników odżywczych, ale także poprawiamy strukturę gleby.
W zależności od gleby obornik rozkłada się od 2 do 4 lat. Z tego powodu nie stosuje się go co roku, a raz na 3-4 lata. Obornik przekopuje się z ziemią na pustej grządce na przełomie października i listopada. Takie jesienne nawożenie ma dużą zaletę: do wiosny obornik zdąży się w znacznym stopniu rozłożyć. Zapewni to warzywom optymalny dostęp do składników mineralnych. W jesiennym nawożeniu najlepiej sprawdza się obornik odleżały.
Kwasy humusowe – skarb dla gleby
Kwasy humusowe to naturalne substancje powstające w skomplikowanych procesach przemiany materii organicznej. Dzieli się je na trzy główne frakcje: kwasy huminowe, kwasy fulwowe oraz huminy. Są wszechobecne w środowisku. Znajdziesz je m.in. w glebie, gdzie współtworzą próchnicę – najżyźniejszą warstwę gleby.
Substancje humusowe są niezwykle ważne dla struktury i żyzności gleby. Wpływają na jej najważniejsze właściwości fizykochemiczne. Kompleksowe właściwości kwasów humusowych sprawiają, że w glebach bogatych w te substancje, rośliny rosną zdrowsze i obficie plonują.
Właściwości kwasów humusowych
Kwasy humusowe wpływają na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby. Oto najważniejsze cechy tych drogocennych substancji:
- poprawiają retencję wody w glebie,
- ulepszają strukturę fizyczną gleby,
- wzmacniają systemy korzeniowe roślin,
- stanowią pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów,
- wprowadzają do gleby węgiel organiczny,
- zwiększają produkcję chlorofilu w liściach,
- zwiększają efektywność pobierania składników pokarmowych przez rośliny.
Więcej o substancjach humusowych dowiesz się z artykułu: właściwości kwasów humusowych.
Kwasy humusowe i obornik: zgrany duet
Kwasy humusowe doskonale współgrają z organicznymi nawozami: kompostem i obornikiem. Pomagają zwiększyć ich efektywność, dzięki czemu wystarczy mniejsza ilość nawozu dla osiągnięcia takich samych lub nawet lepszych wyników. Ponadto mają synergistyczne działanie. Podobnie jak obornik, substancje humusowe poprawiają strukturę gleby.
Wykorzystując zarówno obornik, jak i bazujący na kwasach humusowych stymulator wzrostu FLORAHUMUS, efekt ten zostanie spotęgowany. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoja gleba będzie żyzna i dobrze przygotowana na kolejny sezon.
Kwasy humusowe i obornik to żyzna gleba w ogrodzie
Jesienne stosowanie obornika z kwasami humusowymi jest bardzo proste. Wystarczy rozsypać nawóz na ziemi, podlać stymulatorem wzrostu roślin FLORAHUMUS i od razu przekopać. Zbyt długie leżenie nawozu bez przykrycia ziemią może spowodować straty w składnikach mineralnych.
Przygotowanie gleby jesienią to kluczowy krok w osiągnięciu sukcesu w ogrodnictwie. Pamiętaj, że już teraz pracujesz na swój przyszły sukces. Kwasy humusowe i obornik odgrywają istotną rolę w poprawie struktury gleby i dostarczeniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Zadbaj o glebę, a Twoją nagrodą będą bujne plony i zdrowe rośliny.