Kwiecień w ogrodzie. Co sadzić? Kalendarz prac ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie to jeden z bardziej pracowitych miesięcy. Gleba jest cieplejsza, przyroda budzi się do życia, a sezon ogrodniczy zaczyna się na całego. O czym trzeba pamiętać w tym czasie? Jakie ogrodowe prace w kwietniu są niezbędne? Oto nasz krótki poradnik.
Przygotowanie gleby to fundament sukcesu
Każdy doświadczony ogrodnik zdaje sobie sprawę, że jednym z warunków sukcesu jest zdrowa, żyzna gleba. Dbać o nią należy przez cały rok, ale kwiecień to doskonały czas, aby przygotować ją na nadchodzące wysiewy i sadzenia. Wykorzystaj ten czas na rozluźnienie ziemi, usunięcie chwastów i nawożenie kompostem lub naturalnymi nawozami organicznymi. Dzięki temu rośliny będą miały najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. To również dobry moment, aby zaaplikować kwasy humusowe, o których więcej za chwilę.
Siew warzyw w kwietniu
Odpowiednio przygotowana gleba czeka na przyjęcie warzyw! Jednak zanim to nastąpią, dobrze jest przygotować rozsady, czyli wysiać nasiona do inspektów, miniszklarenek lub innych pojemników. W początkowych fazach rozwoju roślin warto przechowywać je w kontrolowanych, domowych warunkach. Dopiero gdy nabiorą wigoru, a warunki na zewnątrz się ustabilizują, to można je przesadzić do gruntu. Więcej o przygotowaniu rozsad dowiesz się z naszego artykułu: Jak przygotować rozsady roślin do ogródka? A jeśli preferujesz formy wideo, to zajrzyj do naszego filmu, w którym pokazujemy, jak przygotować rozsady roślin z wykorzystaniem kwasów humusowych.
Kwiecień w ogrodzie: jakie warzywa siać?
W kwietniu do gruntu można zacząć siać warzywa takie jak marchew, sałata, rzodkiewka, pietruszka korzeniowa i naciowa, szpinak, cebula czy rukola. Rozsady pomidorów czy papryki powinno się posiać w zasadzie już marcu, jednak spóźnialscy mogą to jeszcze zrobić w pierwszej połowie kwietnia. Natomiast czas jest idealny na wysiew na rozsadniku nasion brokułów (na zbiór sierpniowy), wczesnych odmian kalarepy, a także kapusty, brukwi czy późnych odmian patisona.
Sadzenie drzew i krzewów owocowych w kwietniu
Jeśli planujesz posadzenie drzew lub krzewów owocowych, kwiecień to dobry miesiąc na realizację tego planu. Wtedy można sadzić rośliny z gołym gorzeniem, np. jabłonie, grusze, maliny, brzoskwinie, czereśnie, a nawet agrest lub winorośl. Lepiej jednak uwinąć się w pierwszej połowie miesiąca. Dzięki temu rośliny dobrze się przyjmą. Pamiętaj także o odpowiednim przygotowaniu miejsca sadzenia, zapewnieniu odpowiedniej gleby oraz regularnym podlewaniu nowych sadzonek. W początkowym, newralgicznym okresie rozwoju drzewka i krzewy potrzebują dużo wody. Z czasem, gdy wykształcą rozbudowany system korzeniowy, można podlewać rzadziej.
Ogrodowe prace w kwietniu: pielęgnacja
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rośliny ozdobne zaczynają intensywnie rosnąć. To dobra okazja na przycinanie krzewów ozdobnych, formowanie żywopłotów oraz usuwanie obumarłych części roślin. Kwiecień w ogrodzie to także ostatni moment na zimowe cięcie drzew takich jak śliwa, a także na przycinanie winorośli. Ponadto, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to warto przejrzeć sprzęt ogrodniczy i dokonać niezbędnych napraw. Nie chcesz przecież obudzić się w połowie lata z niedziałającą kosiarką.
Pamiętaj: regularna pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się bujnym i zdrowym ogrodem przez cały sezon.
Kwiecień w ogrodzie to idealny moment na aplikację kwasów humusowych
Ogrodowe prace w kwietniu nie obejdą się bez aplikacji kwasów humusowych. To naturalne substancje, które poprawiają właściwości gleby. Dzięki nim ziemia lepiej magazynuje wodę, a składniki odżywcze stają się łatwiej dostępne dla roślin. Co więcej, kwasy humusowe stanowią swoistą pożywkę dla mikroorganizmów glebowych. A bez tych drobnych żyjątek nie ma mowy o żyznej glebie. Zastosuj kwasy humusowe, popraw jakość gleby w ogrodzie i ciesz się bujnymi roślinami i obfitymi zbiorami!