Kwiecień w ogrodzie. Co robimy na działce w kwietniu?
Wiosna to dla ogrodników ulubiona pora roku, to bowiem przede wszystkim czas wyboru kwiatów, które upiększą Twoje ukochane ogrodowe zakamarki. Ale to też okres ciężkiej pracy – w kwietniu aż brakuje rąk do roboty. Do wykonania są m.in. porządki po zimie, przygotowanie warzyw do siewu i sadzenia, nawożenie, a także zabiegi pielęgnacyjne takie jak przycinanie. Przygotowaliśmy krótki poradnik: które prace należy wykonać w kwietniu? Jak zadbać o trawnik? Co sadzić? Dowiesz się również, dlaczego warto wykorzystać kwasy humusowe w ogrodzie.
Wiosenne porządki
Kwietniowe prace należy rozpocząć od sprzątania po zimie. Zdejmij z bylin zimowe okrycia. Często robi się to już wcześniej, ale w tym roku w wielu regionach Polski wciąż jeszcze zdarzają się nocne przymrozki. Zimowe osłony ściągnij dopiero gdy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni z rzędu. Należy także posprzątać rabaty: usuń suche pędy oraz wschodzące chwasty.
Na początku kwietnia warto także dokonać przeglądu sprzętu i narzędzi (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). W niezbędne przedmioty lepiej zaopatrzyć się zawczasu niż później na szybko szukać. Dotyczy to nie tylko narzędzi, ale również materiałów do uprawy roślin: ziemi, nawozów i stymulatorów wzrostu.
Pielęgnacja trawnika
Stałym elementem wiosennych porządków w ogrodzie jest przygotowanie trawnika. Jeżeli latem chcesz cieszyć się perfekcyjną, gładką i gęstą murawą, to teraz jest czas, w którym trzeba się o to zatroszczyć. Dokładnie wygrab pozostałości liści, mchu czy też drobnych gałązek. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie wertykulacji trawnika, czyli pionowego cięcia darni. Zabieg ten pomaga usunąć obumarłe części roślin. Dzięki temu zapewnisz glebie lepszy dostęp do wody, światła i tlenu, a pobudzony do wzrostu trawnik będzie znacznie gęstszy. W miejsca zniszczone po zimie dosiej trawy. Gdy już uprzątniesz i przygotujesz murawę, zastosuj FLORAHUMUS. Zawarte w nim kwasy humusowe poprawiają stosunki wodno-powietrzne w glebie, dzięki czemu woda sprawniej gromadzi się w warstwie korzeniowej. System korzeniowy traw będzie bardziej rozbudowany, a one same wytrzymalsze i zdrowsze. Kwasy humusowe są tak skuteczne w upiększaniu darni, że często aplikuje się je np. na polach golfowych – miejscach, które kojarzone są z wyjątkowo okazałą, bujną i soczyście zieloną murawą.
Co wysiewać w kwietniu w ogrodzie warzywnym?
W kwietniu gleba zazwyczaj jest już na tyle ciepła, że można ruszyć z wysiewem nasion – wszystko zależy od pogody i odmiany. Kwiecień jednak nie bez kozery zyskał przydomek „plecień”, dlatego w wysiewie trzeba być ostrożnym. Rośliny ciepłolubne wysiewaj pod osłonami – w szklarniach, inspektach lub tunelach foliowych. W kwietniu do gruntu można już sadzić (poza regionami o ostrzejszym klimacie) ziemniaki, choć przed tym warto sprawdzić prognozy pogody. Jeżeli wciąż grożą przymrozki, to lepiej jeszcze się wstrzymać.
W kwietniu do gruntu można wysiewać nasiona:
- warzyw strączkowych;
- cebuli;
- marchwi;
- rzodkiewki;
- szpinaku;
- pietruszki korzeniowej.
A co z ziołami? Wielbiciele roślin przyprawowych mogą siać w gruncie: z jednorocznych rzeżuchę, koper ogrodowy i rukiew, a z dwuletnich pietruszkę, chrzan i kminek. Lubiane i często wykorzystywane w kuchni bazylia i majeranek wymagają więcej ciepła, dlatego lepiej przygotować ich rozsady w szklarni lub w mieszkaniu na parapecie. Kwiecień to najlepszy czas na sadzenie ziół wieloletnich: melisy, mięty, szczypiorku czy lawendy.
Przycinanie roślin
Kwiecień, jeżeli pogoda jest słoneczna i sucha, to dobry miesiąc na cięcie drzew i krzewów owocowych. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebujesz dobrego, ostrego i odkażonego sekatora – w ten sposób ograniczysz ryzyko wdarcia się infekcji. Usuń chore oraz nadmiernie zagęszczone gałęzie. Wszystkie te drzewka należy obficie podlać. Rany dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą. Nie tnie się roślin, które kwitną wczesną wiosną, ponieważ spowoduje to, że nie zakwitną.
Kwasy humusowe w ogrodzie
Jeżeli pragniesz zapewnić swoim roślinom optymalne warunki wzrostu, to podstawowym działaniem jest zadbanie o żyzność gleby. Doskonałą pomoc w tej kwestii oferuje preparat FLORAHUMUS. Zawarte w nim kwasy humusowe oddziałują pozytywnie na najważniejsze właściwości gruntu. Wspomagają tworzenie struktury gruzełkowatej, co poprawia stosunki powietrzne i przepuszczalność. Korzystnie wpływają na retencję wody, sprawiając, że gleba dłużej trzyma wilgoć. Stymulują wzrost systemów korzeniowych roślin oraz pobudzają rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Ta pokaźna paleta cennych właściwości kwasów humusowych sprawia, że gleba staje się zdrowsza, trwalsza i żyźniejsza, tworząc w ten sposób idealne warunki wegetacji dla Twoich warzyw, krzewów i trawnika.
Chociaż w większości rejonów Polski wciąż wyczekujemy nadejścia wiosny, to nie ulega wątpliwości, że sezon prac na działce już wystartował. Wykorzystaj kwasy humusowe w ogrodzie, a będziesz ze spokojem obserwować, jak prężnie i bujnie rozwijają się Twoje rośliny. Powodzenia!