PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe: zwiększ żyzność gleby w rolnictwie ekologicznym

Kwasy humusowe w rolnictwie ekologicznym

Kwasy humusowe: zwiększ żyzność gleby w rolnictwie ekologicznym

W świetle zmian klimatycznych Unia Europejska chce zmian w rolnictwie. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu unijni włodarze postulują ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów. Ma się również zwiększyć udział upraw ekologicznych w ogóle gospodarstw. Zwrot w kierunku rolnictwa zrównoważonego jest więc nieunikniony. Jak w ramach tego systemu wspierać plonowanie upraw? Remedium są kwasy humusowe – naturalne substancje poprawiające żyzność gleby. Dowiedz się, jak możesz zwiększyć plony w sposób ekologiczny i zgodny z założeniami Zielonego Ładu.

Europejski Zielony Ład w rolnictwie

Problemy związane ze zmianami klimatycznymi dotykają całego świata. Unia Europejska przygotowała program Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest walka z tymi zmianami oraz osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej. W tym celu potrzebne są reformy w wielu różnych gałęziach gospodarki. Zmiany nie omijają także rolnictwa, które jest zaraz po transporcie drugim co do wielkości emiterem polutantów na świecie. Dotyczy to zarówno gospodarstw zajmujących się hodowlą zwierząt, jak i uprawą roślin. Przykłada się do tego produkcja chemicznych nawozów i środków ochrony roślin, a także ich późniejsza aplikacja, w wyniku której część związków chemicznych uwalnia się do atmosfery oraz wód gruntowych.

Rolnictwo zrównoważone przyszłością Europy?

Zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenia środowiska to nie jedyne problemy, z którymi zmaga się współczesne rolnictwo. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć także o wyjątkowo drogich nawozach. Ceny utrzymują się na wysokim poziomie już od dawna, a zdaniem ekspertów perspektywy na przyszłość nie napawają optymizmem.

Jak odnaleźć się w tym nowym świecie branży agronomicznej? Wytyczony przez Komisję Europejską kierunek zwraca się ku rolnictwu zrównoważonemu. Ma to być recepta na zanieczyszczenia środowiska, ponieważ w takim systemie uprawy używa się mniej nawozów chemicznych oraz ŚOR. Jednocześnie zrównoważone zarządzanie zasobami oraz dbanie o jakość gleby ma zapewnić rentowność gospodarstw. Możliwe jest utrzymanie potencjału plonotwórczego na wysokim poziomie nawet bez nawozów. Kluczem jest wysoka kultura rolna oraz żyzna gleba. Jak zwiększyć żyzność gleby? Zastosuj kwasy humusowe.

Zbawienny wpływ kwasów humusowych na jakość gleby

Podstawowym działaniem agrotechnicznym w rolnictwie zrównoważonym jest dbanie o jakość gleby. Podłoże powinno mieć odpowiednią strukturę i pH, być żyzne i dobrze przepuszczalne. Taka gleba wpływa na dostępność składników odżywczych, a co za tym idzie wegetację roślin.

W zwiększaniu żyzności gleby pomagają substancje humusowe. Mają naturalne pochodzenie i powstają w procesach przemiany materii organicznej. Wpływają na właściwości fizykochemiczne gleby oraz jej aktywność biologiczną, dzięki czemu sprawiają, że staje się ona idealnym środowiskiem dla pożytecznych mikroorganizmów oraz wzrostu roślin.

Kwasy humusowe: właściwości

Pożyteczne właściwości kwasów humusowych zostały potwierdzone zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i testach polowych. Oto najważniejsze z nich:

Więcej o właściwościach kwasów humusowych dowiesz się z naszego artykułu.

Kwasy humusowe: ekologiczne rozwiązanie dla rolnictwa zrównoważonego

Co ważne, kwasy humusowe ze względu na naturalne pochodzenie są bezpieczne dla środowiska. W przypadku preparatu FLORAHUMUS jest to potwierdzone certyfikatem ekologiczności wydanym przez IUNG. Oznacza to, że substancje te można z powodzeniem wykorzystywać w rolnictwie ekologicznym i zrównoważonym. W dobie Europejskiego Zielonego Ładu oraz drożejących nawozów są nieocenionym wsparciem dla wszystkich rolników pragnących obfitych, zdrowych plonów.