PL EN DE ES FR RU HR

Kwasy humusowe i buraki: sposób na obfity plon!

kwasy humusowe i buraki

Kwasy humusowe i buraki: sposób na obfity plon!

Burak cukrowy to wysokie źródło energii oraz pożywienia dla zwierząt gospodarskich. Dlatego uważa się go za roślinę niezbędną dla człowieka. Niestety, jego uprawa obarczona jest pewnym ryzykiem, ponieważ ma on ogromne zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji. Dlatego wszelkie susza mogą okazać się druzgoczące i obrócić wniwecz wysiłki rolników. Ponadto burak cukrowy wymaga żyznej gleby, bogatej w składniki mineralne. Dostęp do wody, słońca, oraz składników odżywczych wpływa nie tylko na ilość plonów, ale także na zawartość cukru w korzeniach buraków. Wszystko to sprawia, że są to rośliny stosunkowo trudne w uprawie, wybredne w stosunku do warunków atmosferycznych oraz podłoża. Na szczęście możesz w prosty sposób zadbać o odpowiednią strukturę i jakość gleby. Wystarczy, że zastosujesz kwasy humusowe.

Wysokie wymagania buraka

Burak cukrowy jest wybredną rośliną. Przede wszystkim ma wysokie wymagania glebowe oraz dotyczące składników odżywczych. Jak w przypadku większości upraw, kluczowe są azot, fosfor i potas. Dla buraka najważniejszy jest ten ostatni minerał, który odpowiada m.in. za gospodarkę wodną. A jako że jest to roślina o dużym zapotrzebowaniu na wodę, to prawidłowa ilość potasu w glebie ma dla niej ogromne znaczenie. Co więcej, właściwa regulacja zasobów wodnych wpływa na ilość cukru w systemach korzennych roślin – dlatego burak pochłania gigantyczne ilości potasu.

A co z azotem i fosforem? Fosfor odpowiada głownie za zwiększenie odporności na czynniki stresowe, a trzeba pamiętać, że deficyty wodne zwiększają podatność roślin na stresory. Z kolei azot zwiększa powierzchnię zieloną liści, poprawia procesy fotosyntezy oraz stabilizuje produkcję transportowanych do korzeni węglowodanów.

To wciąż nie wszystko, czego potrzebuje burak. Niemniej ważne są mikroskładniki, np. bor lub mangan. Ich niedobory odbiją się negatywnie na ilości i jakości plonów.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

Krótko mówiąc, w uprawie buraka ważne jest zbilansowane nawożenie, które dostarczy szeregu mikro i makroelementów. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie obfite plony.

Jaki nawóz do buraków?

Nawozy mineralne do buraków powinny zawierać więcej fosforu i potasu, a mniej azotu. Azot jest oczywiście szalenie istotny dla każdej rośliny, ale jego główna rola to zwiększenie ilości liści. Tymczasem fosfor i potas wpływają głównie na pobudzenie rozwoju systemu korzeniowego. Stąd prosty wniosek, że dla buraków ważniejsze są właśnie one, ponieważ jest to warzywo korzeniowe, rosnące pod powierzchnią ziemi.

A co jeśli preferujesz ekologiczne uprawy i chciałbyś ograniczyć nawożenie mineralne? Świetnie się składa, ponieważ organiczne nawozy dają dobre efekty w uprawach buraków. Możesz wykorzystać kompost lub obornik. Pamiętaj jednak, że w przypadku nawozów organicznych, tak jak i w sztucznych, istnieje ryzyko przenawożenia. Obornik to silny nawóz i użycie zbyt dużej ilości materiału odbije się negatywnie na plantacji.

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie organicznych stymulatorów wzrostu zawierających kwasy humusowe.

Kwasy humusowe i buraki

Kwasy humusowe to substancje występujące naturalnie w glebie. Odpowiadają za jej najważniejsze cechy, np. pojemność wodną lub strukturę fizyczną. Niestety: proces ich powstawania trwa długo. Dlatego wykorzystuje się kwasy humusowe pozyskiwane z węgla brunatnego. Wchodzą one w skład naturalnych stymulatorów wzrostu, takich jak FLORAHUMUS.

Stosowanie kwasów humusowych poprawia wydajność buraków cukrowych oraz zwiększa ilość cukru w korzeniach. Wszystko dlatego, że substancje humusowe użyźniają glebę: zwiększają retencję wody oraz dostępność składników mineralnych, w tym kluczowych dla wegetacji buraka fosforu i potasu. Zabiegi kwasami humusowymi obniżają również toksyczne poziomy zasolenia gleby, a co za tym idzie rośliny w niej rosnące będą zdrowsze.

Kwasy humusowe mają mnóstwo pozytywnych właściwości. Jeżeli chcesz poznać je bliżej, zajrzyj do naszego artykułu: właściwości kwasów humusowych.