PL EN DE ES FR RU HR

Jesienne nawożenie rzepaku – o czym pamiętać?

Jesienne pole rzepaku, na którym zastosowano kwasy humusowe

Jesienne nawożenie rzepaku – o czym pamiętać?

Tegoroczna sytuacja pogodowa w trakcie żniw była słaba. Opady utrudniały wyjazd w pole, co z kolei uniemożliwiało kolejne zasiewy. A opóźniony siew rzepaku prowadzi do nierównomiernych wschodów. Tym ważniejsza jest prawidłowa agrotechnika i wspieranie rzepaku jesienią. Jesienne nawożenie rzepaku – o czym pamiętać?

Dlaczego jesienne nawożenie rzepaku jest istotne?

Nawożenie rzepaku jesienią to kluczowy zabieg, który ma ogromne znaczenie dla potencjału plonotwórczego upraw. To właśnie teraz twoje rośliny gromadzą składniki odżywcze, które pomogą im przetrwać zimę i wyrosnąć mocniejsze na wiosnę. A pamiętajmy, że rzepak ma duże potrzeby pokarmowe. Dotyczy to zarówno makro-, jak i mikroelementów. Oczywiście jedynie część z tego zapotrzebowania jest pobierana już jesienią. Niemniej jednak odżywienie rzepaku już jesienią jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. Niezbędne są składniki sprzyjające wzrostowi systemów korzeniowych oraz takie, które pomogą uprawom nabrać odporności przed zimą. To w dużej mierze jesienią kształtuje się przyszły plon, a wszelkie niedociągnięcia w agrotechnice będą później nie do nadrobienia.

Jak nawozić rzepak jesienią?

Tak naprawdę agrotechnika rzepaku zaczyna się jeszcze zanim zostanie wysiany. Na ściernisko warto zastosować kwasy humusowe, które przyspieszą rozkład resztek pożniwnych. Resztki tworzą wartościowy materiał nawozowy, który pomoże zaspokoić zapotrzebowanie rzepaku na azot, fosfor i potas.

Na tym jednak nie koniec. Przed nawożeniem warto także wykonać analizę gleby. Dzięki niej dowiesz się, jakie składniki są potrzebne Twoim roślinom. To pozwoli uniknąć nadmiernego nawożenia i zmniejszyć ryzyko skażenia środowiska. Dodatkowo precyzyjne określenie niezbędnych dawek nawozów to sposób na oszczędność, zwłaszcza w czasach drogich nawozów.

Następnie czas na wybór nawozów. W przypadku rzepaku, ważne jest dostarczenie azotu, fosforu i potasu. Nawozy o przedłużonym działaniu są idealne, ponieważ uwalniają składniki stopniowo, dostarczając roślinom ciągłe źródło pożywienia. Możesz wybrać RSM, mocznik granulowany czy nawozy wieloskładnikowe, jednak nie zapominaj o mikroelementach! W polskich warunkach często potrzebne są magnez i siarka, które wspomagają przemianę azotu. Rzepak jest także szczególnie narażony na deficyty boru.

Wpływ pogody na termin siewu rzepaku

Pogoda w tym roku opóźniła żniwa, co w wielu regionach spowodowało opóźnienie kolejnych zasiewów. A w przypadku rzepaku termin wysiewu jest bardzo istotny. Zbyt późny siew nie da roślinom czasu na wykształcenie solidnego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. W konsekwencji osłabi to rozwój roślin – zwłaszcza w przypadku niesprzyjających warunków jesienią. W większości regionów Polski optymalny termin wysiewu rzepaku to 15-25 sierpnia. Co, jeśli z powodu opóźnionych żniw nie udało się osiągnąć tego terminu? Wtedy właściwe nawożenie i wsparcie rzepaku biostymulatorami jest jeszcze ważniejsze.

Do kiedy jesienią można stosować azot?

Jesienne nawożenie rzepaku najlepiej przeprowadzać pod koniec sierpnia lub na początku września. To daje roślinom wystarczająco czasu na pobranie składników przed nadejściem mrozów. A co w przypadku opóźnionego siewu? Do kiedy można podawać azot?

W kwestii jesiennego nawożenia rzepaku azotem trzeba mieć na uwadze program azotanowy. Ma on na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia wód azotanami. Reguluje kwestie związane z nawożeniem azotem, m.in. dopuszczalny termin nawożenia. W zależności od regionu nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne można stosować do 15, 20 lub 25 października. Skąd wiedzieć, w którym regionie obowiązuje, która data? Można to sprawdzić w odpowiednich załącznikach na rządowej stronie programu azotanowego.

Kwasy humusowe w uprawie rzepaku

A jak w uprawie rzepaku sprawuje się preparat FLORAHUMUS? Znakomicie! Potwierdzają to zarówno zadowoleni rolnicy, jak i przeprowadzone badania. FLORAHUMUS bazuje na kwasach humusowych – naturalnych substancjach poprawiających żyzność gleby oraz usprawniających metabolizm roślin. W testach na rzepaku preparat zastosowano jesienią (faza 6 liści), po wiosennym ruszeniu wegetacji i w fazie pąków kwiatowych. Co pokazały testy? Przede wszystkim wzrost suchej masy: części naziemnej o 20% i korzeni o 23% oraz wzrost plonu nasion o 10%. Kwasy humusowe zwiększają efektywność, z jaką rośliny pobierają składniki odżywcze. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno stosowane samodzielnie, jak i wraz z nawozami mineralnymi. W tym drugim przypadku poprawiają skuteczność nawożenia – możesz użyć mniej nawozu, a cieszyć się takimi samymi lub nawet lepszymi efektami! Testy polowe pokazały, że kombinacja FLORAHUMUS z nawożeniem NPK obniżonym o 40% prowadzi do podobnych plonów jak w przypadku standardowego nawożenia NPK, jednocześnie wyraźnie podnosząc inne mierzone charakterystyki.

Jesienne nawożenie rzepaku – zadbaj o plon już teraz

Prawidłowe nawożenie rzepaku jesienią to klucz do sukcesu w uprawie. To właśnie wtedy plantacja buduje podwaliny pod plon. Przeprowadź analizę gleby, a następnie zaaplikuj odpowiednie nawozy wspierane kwasami humusowymi. Wtedy możesz być pewien, że osiągniesz optymalne plony.