PL EN DE ES FR RU HR

Jak zwiększyć żyzność gleby? Sprawdź te sposoby

Kobieta trzymająca sadzonkę

Jak zwiększyć żyzność gleby? Sprawdź te sposoby

W glebie zaczyna się życie roślin i to właśnie od niej w dużej mierze zależy to, jak będą się rozwijały. Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny użytkowe i zależy Ci na obfitych plonach, czy rośliny ozdobne i marzy Ci się olśniewająco piękny ogród, to musisz im zapewnić żyzną glebę. A zatem jak zwiększyć żyzność gleby? Oto kilka sposobów.

Żyzna gleba – co to takiego?

Zanim przejdziemy do metod zwiększania jakości gleby zastanówmy się, czym właściwie jest żyzna gleba? To jak najbardziej zasadne pytanie, ponieważ tak naprawdę nie ma precyzyjnej definicji żyzności. Urodzajny grunt to po prostu taki, który zapewnia wysoki potencjał plonotwórczy upraw. Musi więc być zasobny w składniki mineralne, ale to nie jedyny warunek. Ważna jest również struktura fizyczna, odczyn, wilgotność czy liczebność pożytecznych mikroorganizmów. Jest więc wiele czynników wpływających na żyzność gleby, a samo dostarczanie mikro i makroelementów nie rozwiązuje sprawy.

Kompost, czyli wartościowy nawóz

Idealnym sposobem na poprawę żyzności gleby jest kompost. Jest to nawóz powstały z odpadów pochodzenia roślinnego, które poddaje się kompostowaniu. W tym celu możesz zbudować kompostownik i wrzucać do niego np. liście, gałęzie i skoszoną trawę a także roślinne resztki kuchenne takie jak obierki, skorupki jaj czy fusy po kawie. Nie kompostuje się resztek pochodzenia zwierzęcego: kości, tłuszczów i mięsa oraz odpadów sztucznych, np. plastiku.

Dlaczego kompost jest tak dobrym materiałem do gleby? Ponieważ nie tylko dostarcza ważnych składników mineralnych, ale też poprawia strukturę gleby. Trzeba tylko pamiętać, aby wrzucane na kompostownik resztki były różne. Dominacja jednego materiału sprawi, że nawóz będzie dostarczał nierównomierną ilość składników mineralnych, np. więcej wapnia i żelaza, a mniej innych substancji.

Rośliny bobowate jako poplon

Jest to metoda stosowana głównie w rolnictwie, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać ją także w ogrodach. Po głównej uprawie na tej samych grządkach możesz posadzić rośliny strączkowe. Na ich korzeniach żyją gatunki bakterii tworzące brodawki wiążące azot z atmosfery. Dzięki temu zwiększają jego ilość w glebie. Poza tym bobowate stosunkowo szybko wytwarzają dużą ilość zielonej masy. Po ich zaoraniu dodatkowo wzbogacisz glebę i poprawisz jej strukturę. Wysiewając poplon jesienią, podsyp go wapnem. W ten sposób odkwasisz glebę, co pomoże utrzymać jej wilgoć.

Kwasy humusowe na żyzną glebę

Jaki jest sekret żyznej gleby? Kwasy humusowe! To jeden z głównych składników próchnicy glebowej, a więc najżyźniejszej warstwy podłoża. Odpowiadają za liczne właściwości gleby, np. jej strukturę. Działają buforująco na pH gleby, a więc regulują zarówno zbyt kwaśny, jak i zbyt zasadowy odczyn. Ponadto znacząco zwiększają pojemność wodną gleby i pomagają jej utrzymywać wilgotność. Dzięki temu rośliny łatwiej pobierają wodę, a wraz z nią drogocenne składniki mineralne. Są również bardziej odporne na okresowe deficyty wody.

To wciąż nie wszystko! Substancje humusowe działają stymulująco na rozwój systemów korzeniowych, a także są pożywką dla mikroorganizmów glebowych. Zwiększa się np. liczebność bakterii biorących udział w mineralizacji materii organicznej, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie żyzności gleby.

Ze względu na naturalne pochodzenie kwasy humusowe nie wpływają negatywnie na środowisko. Można więc wykorzystywać je w gospodarstwach ekologicznych, więc idealnie wpisują się w obraz współczesnego nowoczesnego gospodarstwa.

Synergia kwasów humusowych z nawozami

Substancje humusowe zwiększają przyswajalność składników mineralnych przez rośliny. Dotyczy to zarówno minerałów będących naturalnymi zasobami gleby, jak i tymi pochodzącymi z nawozów. Dlatego bardzo dobre efekty uzyskasz stosując kwasy humusowe synergicznie z innymi nawozami, zarówno chemicznymi, jak i naturalnymi, np. kompostem. Takie zabiegi poprawią strukturę gleby a jednocześnie wzbogacą ją w niezbędne mikro i makroelementy. W ten sposób zapewnisz swoim roślinom wszystko, czego potrzebują do wzrostu.