PL EN DE ES FR RU HR

Czym jest kompost? Dlaczego warto kompostować?

Kompost i kwas humusowy

Czym jest kompost? Dlaczego warto kompostować?

Kompostowanie jest jednym z najprostszych i najbardziej ekologicznych sposobów na przetwarzanie organicznych odpadów w wartościowy materiał do gleby. Dzięki kompostowaniu pozbędziesz się odpadów w ekologiczny sposób, a jednocześnie stworzysz wartościowy nawóz do ogrodu. Kompost nie tylko dostarcza składników mineralnych, ale również zwiększa zawartość materii organicznej w glebie, tym samym poprawiając jej żyzność. A więc do dzieła!

Czym jest kompost?

Kompost to organiczny nawóz powstający w procesie kompostowania, czyli rozkładu resztek organicznych. Do prawidłowego zachodzenia kompostowania niezbędne są tlen oraz mikroorganizmy. Kompost jest bogatym źródłem składników odżywczych dla roślin. Ponadto poprawia strukturę gleby oraz pomaga zwiększyć ilość mikroorganizmów, które mają wpływ na żyzność ziemi.

Kompostowanie ma wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla ogrodu.

Korzyści kompostowania

Kompostownik przydomowy – jak zbudować?

Możesz kupić gotowy kompostownik w sklepach budowlano-ogrodniczych, ale wystarczy odrobina smykałki, aby zbudować go samemu. Nie jest to skomplikowane. Wystarczą Ci cztery paliki i kilka płaskich desek.

Najpierw wybierz miejsce, gdzie chcesz wybudować kompostownik. Najlepszy będzie skraj ogrodu. Nie obawiaj się – kompost nie śmierdzi – ale jednak jego walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia, dla tego miejsce gdzieś na uboczu działki będzie lepsze. Zwróć też uwagę na dostęp do słońca, ponieważ proces kompostowania zachodzi lepiej w umiarkowanym nasłonecznieniu.

Po wyborze miejsca nie pozostaje nic innego jak przystąpić do pracy. Wyrównaj teren, wbij paliki w rogach, a z trzech stron umocuj siatkę i czarną folię lub drewniane ścianki. Czwartą ścianę zabuduj deskami, które będziesz sukcesywnie dodawał w miarę przybywania pryzmy kompostowej. Żeby przedłużyć czas użytkowania, to drewno możesz zaimpregnować.

Co kompostować?

Niemalże wszystkie niezepsute materiały naturalnego pochodzenia możesz wrzucać na kompost. Są to m.in. kuchenne resztki, trawa, liście, gałęzie, resztki roślin, popiół drzewny czy słoma. Ważne jest, aby używać różnorodnych materiałów, które dostarczą różnych składników odżywczych do kompostu. Dominacja jednego materiału sprawi, że kompost nie będzie zrównoważony, i możesz przenawozić rośliny jednym składnikiem, podczas gdy innych wciąż będzie brakowało.

Co ważne, nigdy nie kompostuj roślin i liści porażonych chorobą oraz chwastów z nasionami.

Wśród kuchennych resztek do kompostowania nadają się doskonale wszelkie obierki i skórki, ogryzki, skorupki jajek czy fusy do kawy. Nie kompostuj mięsa, kości, nabiału i tłuszczu.

Pamiętaj: im bardziej urozmaicony skład pryzmy, tym bardziej wartościowy będzie kompost.

Kwasy humusowe: sposób na idealny kompost

W procesie fermentacji pryzmy kompostowej biorą udział mikroorganizmy. Dlatego na kompostownik możesz zastosować kwasy humusowe. To naturalne związki, które zwiększają żyzność gleby i są często wykorzystywane w rolnictwie. Jednym z ich efektów jest także aktywizacja mikroorganizmów. Dlatego wykorzystanie ich z kompostem przyspieszy i usprawni proces, co zagwarantuje Ci materiał najwyższej jakości.

Wykorzystując kompost do roślin, również możesz wesprzeć go kwasami humusowymi. W ten sposób wytworzysz synergiczny efekt, wzmacniając korzyści z zastosowania zarówno kompostu, jak i substancji humusowych. Dzięki temu Twoje rośliny będą miały idealne warunki do wzrostu.