Dzień Wiecznie Zielonych Roślin
Co roku 19 grudnia obchodzony jest Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Święto ma na celu szerzenie świadomości na temat piękna zimozielonych drzew i krzewów. Warto docenić urok i wytrzymałość roślin, które raczą nas zjawiskowym wyglądem przez cały rok, nawet w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. To doskonały czas, aby poznać je bliżej oraz sprawdzić, jak w pielęgnacji i utrzymaniu pomogą kwasy humusowe zawarte w preparacie FLORAHUMUS.
Dzień Wiecznie Zielonych Roślin: historia
Dzisiejsze święto zostało ustanowione przez Krajowe Stowarzyszenie Arborystów (ang. National Arborist Association), czyli działającą w Ameryce organizację, zajmującą się głównie opracowywaniem standardów praktyki pielęgnacji drzew. Data nie została wybrana przypadkowo. Okres przedświąteczny to czas, kiedy dekorujemy swoje mieszkania prześlicznymi choinkami. Amerykańscy arboryści chcieli przypomnieć, że drzewa zimozielone są piękne przez cały rok, nawet pozbawione świątecznych ozdób.
Rośliny zimozielone towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Swoisty „wieczny” charakter czyni z nich idealnych kandydatów na atrybuty religijnych praktyk i rytuałów. Mają również bardziej praktyczny wymiar. Dla rdzennych mieszkańców Ameryki drzewo cedrowe było jedną z podstaw egzystencji. Tworzono z niego m.in. liny, ubrania, łodzie i chaty.
Od dawna doceniano również walory dekoracyjne drzew i krzewów wiecznie zielonych. Pierwsza sytuacja przyozdobienia drzewa, która zapisała się w annałach historii, miała miejsce w 1510 roku w Rydze na Łotwie. W XVIII wieku do przybierania roślin zaczęto używać dzwoneczków i lampek. Oczywiście pozbawione jakichkolwiek świecidełek drzewka również są urokliwe. Każdy ogród, pozbawiony ich obecności, zimą staje się ponurym i posępnym miejscem.
Najpopularniejsze gatunki roślin zimozielonych
Rośliny zimozielone zachowują kolor i wigor przez cały rok. Gubią co prawda liście, ale systematycznie wypuszczają nowe, dzięki czemu utrzymują atrakcyjny wygląd. Najpopularniejsze rośliny wiecznie zielone to krzewy iglaste, choć w tej grupie nie brakuje także cudownych krzewów liściastych. Przedstawiamy kilka szczególnie uznanych gatunków:
- Tuje. Nazywane również żywotnikami, mają zarówno rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Popularność zawdzięczają dużej odporności oraz prostocie uprawy. Zazwyczaj tworzy się z nich estetyczne żywopłoty. Z drugiej strony niektórzy uważają tuje za symbol bylejakości. Nie warto jednak zmieniać ogrodu w pole ideologicznej walki. Niech każdy przyozdabia swoją przestrzeń takimi gatunkami, na jakie ma ochotę.
- Bukszpany. Przedstawiciele liściastych roślin zimozielonych, niemalże równie popularne, jak tuje. Można tworzyć z nich żywopłoty, a także łatwo przycinać i w ten sposób formować fantazyjne kształty.
- Różaneczniki. Potocznie nazywane rododendronami występują w wielu odmianach. Nie wszystkie są mrozoodporne – niektóre trzeba na zimę okrywać. Najpiękniejsze są wiosną, kiedy pokrywają się charakterystycznymi, kolorowymi kwiatami.
Wśród innych popularnych w Polsce krzewów warto wspomnieć m.in. o ostrokrzewach, mahoniach, cisach czy jałowcach. Świat roślin zimozielonych jest niezwykle bogaty i każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
Cudowny wygląd roślin wiecznie zielonych dzięki zastosowaniu FLORAHUMUS
Chociaż kwasy humusowe cenione są głównie ze względu na poprawę plonów roślin, to spisują się równie znakomicie jako środki wspierające rozwój roślin ozdobnych. Zwłaszcza w przypadku gatunków zimozielonych, które są szczególnie podatne na zjawisko suszy fizjologicznej. Ponieważ te gatunki nie przechodzą zimą w stan spoczynku, to wciąż potrzebują wody. Tymczasem nie są w stanie jej pobierać z zamarzniętej ziemi. Z pomocą przychodzą kwasy humusowe i preparat FLORAHUMUS, którego jedną z głównych zalet jest poprawa retencji wody. Dzięki temu jesienią rośliny są w stanie zgromadzić odpowiednią ilość wody przed zimowaniem.
To nie wszystko. Kwasy humusowe wspomagają również przyswajalność składników pokarmowych oraz produkcję chlorofilu w liściach. W konsekwencji Twoje krzewy i drzewa będą zdrowe i piękne przez cały rok.
Jak świętować Dzień Wiecznie Zielonych Roślin?
Nie masz pomysłu, w jaki sposób uczcić dzisiejsze święto? Oto kilka propozycji:
- Poszerz swoją wiedzę, na temat wiecznie zielonych drzew i krzewów.
- Udekoruj drzewko świecidełkami i ozdobami. Pochwal się swoimi kreacjami w mediach społecznościowych, używając hashtagu #dzieńwieczniezielonychroślin
- Pójdź na spacer. W świątecznym zabieganiu warto znaleźć chwilę dla siebie. Udaj się do ulubionego parku lub do lasu i podziwiaj te niesamowite drzewa, ubarwiające zielenią nawet najbardziej szare i posępne zimy.