Co siejemy w maju? Jakie rośliny sadzimy na działce?
Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Natura budzi się do życia, trawa się zieleni, kwitną drzewa i krzewy, a ogrody zaczynają nabierać kolorów i zapachów. To również doskonały czas na sadzenie i sianie roślin w ogrodach i na działkach. Co warto sadzić w maju? Jakie rośliny siać w ogrodzie?
Dlaczego warto przygotować rozsady?
W polskim klimacie warzywa ciepłolubne takie jak pomidory do gruntu można sadzić dopiero po 15 maja, czyli tzw. Zimnej Zośce. Wtedy ryzyko przymrozków jest już bliskie zeru, mamy więc pewność, że rośliny przetrwają. Jest to jednak dość późna data, dlatego warto przygotować rozsady. W tym celu nasiona wysiewa się do pojemników, np. miniszklarenek i trzyma w mieszkaniu. Dzięki temu masz kontrolę nad panującymi warunkami, a wzrost roślin jest bezpieczny.
Przed przesadzeniem rozsad do gruntu dobrze jest je zahartować, czyli „przyzwyczaić” do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Najpierw można otwierać przy nich okna, a z czasem wynosić na dwór, gdy jest ciepło. Po ok. 6 tygodniach od wysiania rozsady powinny być gotowe do posadzenia.
Co sadzimy z rozsad w maju? Są to m.in. rozsady porów, selerów, ogórków, sałaty, papryki i oczywiście ukochanych przez wszystkich pomidorów.
Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon
Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.
Co sadzimy w maju? Warzywa
Maj to idealny czas na sadzenie i wysiewanie wielu gatunków warzyw. Już od początku miesiąca możesz siać pietruszkę, rzodkiewkę i koper, a także średnio późne odmiany buraków ćwikłowych i marchwi. Od połowy maja wysiewa się większość warzyw dyniowatych, np. ogórki gruntowe, dynie, cukinie, kabaczki czy patisony.
Pamiętaj, aby z sadzeniem warzyw wrażliwych na przymrozki i mróz (takie jak pomidor, papryka, kukurydza, ogórek czy bakłażan) poczekać, aż temperatura ziemi wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza.
W drugiej połowie maja siejemy także jarmuż – bardzo zdrowe i łatwe w uprawie warzywo, doskonale nadające się do przygotowywania koktajli owocowo-warzywnych. Takie „smoothie” to istne bomby witaminowe, które podniosą Twoją odporność. Dlatego warto część ogrodu przeznaczyć pod uprawę jarmużu.
Co siejemy w maju? Kwiaty
Maj to miesiąc kwitnienia niektórych kwiatów, ale również idealny czas na posianie innych. Od początku miesiąca bezpośrednio do gruntu siejemy m.in. groszek pachnący i nagietki, a w drugiej połowie czarnuszkę, łubin, kosmosy, nasturcje, aksamitki czy dynie ozdobne. W pierwszej części maja (lub nawet pod koniec kwietnia) prosto do gruntu sieje się także słonecznik. Warto pamiętać, że nie lubi on wilgotnych, zimnych i zacienionych stanowisk. Trzeba te preferencje wziąć pod uwagę, wybierając miejsce siewu słoneczników.
Kiedy sadzimy drzewka owocowe?
Maj to także czas, gdy możemy posadzić niektóre drzewka owocowe, np. jabłonie czy grusze. Większość gatunków drzew owocowych można sadzić zarówno wczesną jesienią, jak i wiosną. Np. młode jabłonie kupione w pojemnikach można posadzić właśnie w tych terminach. Z kolei drzewka w formie sadzonek z odkrytymi korzeniami wsadza się do gruntu w okresie spoczynku, w okolicy marca.
Na ogół drzewka owocowe sadzi się wczesną wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie. Jednak materiał szkółkarski, który przez zimę był przechowywany w chłodni, możesz posadzić nawet w późniejszym terminie, czyli właśnie w maju. Pamiętaj jednak, że przed zimą muszą zdążyć wykształcić mocny system korzeniowy, aby przetrwać mroźne miesiące. Drzewka owocowe wymagają odpowiedniej opieki: regularnego podlewania i nawożenia.
Jakie zioła sadzimy w maju?
Maj to również miesiąc sadzenia rozmaitych ziół. Są to m.in.:
- pietruszka naciowa
- koper
- bazylia (rozsady siejemy w kwietniu, przesadzamy do gruntu w maju)
- cząber (rozsady sadzimy do gruntu w II połowie maja)
- hyzop lekarski
- kolendra siewna
- majeranek (sadzenie z rozsady w II połowie maja)
- melisa lekarska (sadzenie z rozsady w II połowie maja)
- mięta
- oregano
- rozmaryn lekarski