PL EN DE ES FR RU HR

Borówka amerykańska – jak uprawiać i suplementować?

borówka florahumus kwas humusowy

Borówka amerykańska – jak uprawiać i suplementować?

Borówka amerykańska, czasem zwana też borówką wysoką, to popularny owoc wśród Polaków. Jej słodki smak sprawia, że lubimy nie tylko zajadać się świeżymi borówkami, ale też tworzymy z niej różne przetwory, które będą nas cieszyć swoim smakiem przez pozostałą część roku. Jakie wymagania ma borówka i czy każdy może ją uprawiać?

450 rodzajów borówki

Na świecie jest mnóstwo różnych rodzajów borówek. Niektóre źródła podają informacje o nawet 450 różnych gatunkach tej rośliny. Większość z nich występuje na północnej półkuli Ziemi. Borówki są małymi krzewami, pnączami, a czasem nawet małymi drzewami. Ich niebieskoczarne lub czerwone owoce są głównym powodem uprawy tej rośliny. Borówka wysoka jest zwana również borówką amerykańską, ponieważ właśnie z tego kontynentu pochodzi.

Stanowisko dla borówek

Borówki mogą wydawać się rośliną trudną w uprawie. Wystarczy jednak poznać jej wymagania, a hodowanie tych krzewów przestanie wydawać się trudne. Idealnym miejscem uprawy będą stanowiska dobrze oświetlone o kwaśnym odczynie pH gleby. Na późniejsze plony wpływa też zawartość próchnicy, skąd borówka będzie mogła pobierać niezbędne wartości odżywcze.

Niskie temperatury, a borówka

Borówki są stosunkowo tolerancyjne, jeśli chodzi o niskie temperatury, bowiem większość odmian wytrzymuje zimy, w których temperatury schodzą nawet 20 stopni poniżej zera. Mimo to po jesiennym sadzeniu młodych krzewów borówek należy je zabezpieczyć przed mrozami. Młode rośliny w nowym miejscu mogą nie poradzić sobie tak dobrze z silnymi mrozami, jak starsze krzewy.

Susza największym wrogiem

Borówka ma wysokie wymagania, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Należy pamiętać, żeby unikać sadzenia tych roślin w pobliżu wysokich drzew, bądź innych roślin, które mogłyby „okradać” borówki z wody. Bowiem do formowania owoców potrzebne są jej wysokie ilości. Borówki mają też płytki system korzeniowy, dlatego wymagają regularnego podlewania i zabiegów, które pomogłyby zatrzymać wodę wokół korzeni przez jak najdłuższy czas.

borówka amerykańska

Nawozy czy przedplon?

Borówka potrzebuje żyznych ziem, aby poprawnie rosnąć i w późniejszym czasie plonować. Naturalnie to zawartość próchnicy determinuje żyzność gleb. Możesz jednak uprawiać borówkę na mniej obfitych gruntach – ważne, by miały kwaśny odczyn. Niedobory składników odżywczych możesz uzupełniać resztkami organicznymi. Pamiętaj jednak, aby je odpowiednio zrekultywować, by nie tworzyły skorupy ani nie gniły, a ulegały humifikacji i przekształcały się w próchnicę glebową.

Pielęgnacja borówki

Krzewy potrzebują przycinania, bowiem w owoce obradzają tylko młodsze pędy. Jeśli jednak dopiero posadziłeś borówkę, pozbądź się tylko wyschniętych i chorych odnóg. Wśród młodych krzewów najlepiej podcinać jedynie końcówki, aby pobudzić je do wzrostu i zachęcić do rozgałęziania. U starszych roślin konieczne jest usuwanie wieloletnich pędów, by „odmłodzić roślinę” i zachęcić do owocowania!

 kwas humusowy do borówek

Pamiętaj o suplementowaniu

Aby borówki posiadały wiele owoców, konieczne jest stałe zaopatrywanie jej w wodę i niezbędne substancje. Dlatego też ważne jest dobranie odpowiedniej gleby i suplementowanie środkami, które pomogą borówce wytworzyć mocny i rozbudowany system korzeniowy. Do jej uprawy przydadzą się też preparaty, które pomogą zatrzymać wodę w obrębie korzeni w formie łatwo dostępnej dla roślin.

FLORAHUMUS ratunkiem dla borówek

Jednym ze środków dostępnych na rynku jest nasz preparat FLORAHUMUS – pomoże on magazynować wodę na poziomie korzeni. Co najważniejsze będzie to woda w formie ławo przyswajalnej przez borówki. W badaniach potwierdzono, iż gleby zaopatrywane w ten środek magazynują do 2 razy więcej wody aniżeli gleby, w których nie stosowano FLORAHUMUSU. Oprócz tego dzięki kwasom humusowym zawartym w preparacie, borówkom łatwiej będzie przetrwać okresy, gdy tej wody będzie mniej.

Tanie wspieranie borówek

FLORAHUMUS nie jest drogim środkiem – wystarczy już 15 mililitrów na 10 litrową konewkę, aby skutecznie zadbać o borówki. Taka pielęgnacja nie tylko pomoże utrzymać wilgoć w glebie, ale też wspomoże rozkładanie się resztek roślinnych i ich przemianę w próchnicę glebową. FLORAHUMUS działa kompleksowo na uprawy – poprawia stosunki wodne w glebie, wspomaga rozwój systemu korzeniowego, wspiera wzrost i rozwój roślin i co ważne – może być stosowany w uprawach ekologicznych.