PL EN DE ES FR RU HR

Susza w Europie. Deficyty opadów w lutym

Wyschnięte koryto rzeki - susza w Europie

Susza w Europie. Deficyty opadów w lutym

W ostatnich latach susza stała się jednym z największych wyzwań dla rolnictwa i gospodarki w Europie. Szczególnie w południowej Europie coraz częściej pojawiają się okresy, w których nie ma wystarczającej ilości wody do nawadniania upraw i zaopatrzenia w wodę pitną. Tak jest i obecnie we Włoszech, gdzie minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego ostrzega, że w niektórych regionach może zostać wprowadzone racjonowanie dystrybucji wody. Jak przygotować się na susze w rolnictwie?

Europa pogrążona w suszy

To nie pierwszy raz, gdy piszemy na naszym blogu o suszy grożącej europejskim krajom (artykuł na ten temat przeczytasz tu: susza w Polsce). W ostatnich latach jest to bowiem jeden z największych problemów, z jakimi boryka się rolnictwo i branża agro. Rok 2018 przebiegał pod znakiem deficytów wody – susza dotknęła wiele regionów w Europie, w tym Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Grecję i Polskę. W Polsce susza spowodowała straty w uprawach ziemniaków, buraków cukrowych, zbóż i rzepaku.

W kolejnych latach nie było lepiej. Wysokie temperatury, niskie opady, spadki poziomu wody w rzekach i jeziorach – wszystko to przekładało się na gorszą produkcję rolną. W zeszłym roku żar lał się z nieba nad niemalże całą Europą. W Wielkiej Brytanii temperatury sięgnęły 40°C, co spowodowało, że narodowy serwis meteorologiczny wydał pierwsze w swojej historii czerwone ostrzeżenie o ekstremalnym upale. Skwar panował w całej Europie i powodował wysuszenie gleby oraz spadek potencjału plonotwórczego upraw.

Wzmocnij swoje rośliny, użyźnij glebę i zwiększaj plon

Zamów FLORAHUMUS w naszym sklepie internetowym.

W roku 2022 w efekcie postępujących zmian klimatycznych średnia ilość opadów we Włoszech była niższa o 30% niż powinna, a stan wyjątkowy ogłoszono m.in. na obszarach nawadnianych przez rzekę Pad. A jest to rejon, z którego pochodzi aż 1/3 włoskich produktów rolniczych trafiających na światowy rynek.

A co przyniesie przyszłość? Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny suchy rok.

Dramatyczna sytuacja we Włoszech

Włochy były jednym z państw najdotkliwiej dotkniętych suszą w zeszłym roku. Niestety, wiele wskazuje na to, że ten sezon będzie dla włoskiego rolnictwa jeszcze gorszy. Górskie pokłady śniegu są o połowę mniejsze, niż powinny być zimą. A ponieważ jeziora i rzeki nie są zasilane, to znacząco spadł ich poziom. Wysychają nawet kanały w Wenecji, gdzie przygnębieni turyści spoglądają na uziemione z powodu niskiego poziomu wody gondole. Co więcej, jak na tę porę roku notuje się wysokie temperatury. Minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego alarmuje, że konieczne może okazać się racjonowanie wody. Problem suszy jest ogromny, co nie napawa optymizmem rolników, którzy zmniejszają zasiewy.

Francja i Wielka Brytania z deficytami opadów

Choć medialne wiadomości o suszy w ostatnich dniach zdominowały wieści z Włoch, to w innych europejskich krajach sytuacja nie jest lepsza. We Francji od miesiąca opady nie przekraczały litra na metr kwadratowy, co minister transformacji ekologicznej i spójności terytorialnej określił najbardziej suchą zimą od 1959 roku. Brak deszczu to nie jedyne, z czym zmaga się Francja – oprócz tego w kraju są bezprecedensowo wysokie temperatury. Z tego powodu minister wprowadził stan wyjątkowy oraz zapowiedział posiedzenie specjalnego komitetu, którego zadaniem jest zapobieganie klęsce suszy.

W Wielkiej Brytanii luty jest najbardziej suchy od 30 lat. Eksperci przewidują, że powtórzą się susze z 2022 roku i radzą, aby już się na nie przygotowywać. Fatalna sytuacja hydrologiczna prawdopodobnie doprowadzi do wprowadzenia restrykcji w korzystaniu z wody, np. ograniczenie nawadniania przy pomocy węży ogrodowych.

Zastosuj kwas humusowy i zwiększ pojemność wodną gleby

Sytuacja suszowa jest związana z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu. Wzrost temperatury powoduje zmiany w opadach deszczu, co prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze, powodzie i burze. Eksperci są zgodni co do tego, że podobne zjawiska będą zdarzały się coraz częściej.

Co możesz zrobić, aby przygotować się na deficyty wody w rolnictwie? Zastosuj kwas humusowy na susze. Kwasy humusowe to naturalne substancje, które poprawiają właściwości gleby. Wpływają m.in. na jej strukturę fizyczną, zasobność w materię organiczną i próchnicę czy też liczebność pożytecznych mikroorganizmów. Z punktu widzenia suszy istotne jest, że substancje humusowe poprawiają retencję gleby, tym samym zwiększając jej pojemność wodną. Ponadto ułatwiają transport wody do strefy korzeniowej. W efekcie rośliny są lepiej nawodnione i przygotowane na niebezpieczne okresy deficytów wody.

Kup wydajny kwas humusowy.