PL EN DE ES FR RU HR

18 listopada – Święto Wina

święto wina

18 listopada – Święto Wina

Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzone jest Święto Wina. Tradycja narodziła się we francuskim regionie Beaujolais, w którym powstaje wino Beaujolais Nouveau (czyt. bożole nuwo). W ten dzień rozpoczyna się degustacja młodego francuskiego wina, a dystrybutorzy z całego świata biją się o dostęp do pierwszych butelek. Jeżeli chcecie zapoznać się bliżej z tym intrygującym świętem, to zapraszamy do lektury. Dodatkowo podpowiemy, jak w polskim klimacie wyhodować perfekcyjne winogrona, z których w przyszłości sami będziecie mogli przyrządzić pyszne wino.

Święto Wina: w jaki sposób obchodzi się je na świecie?

Większości ludzi drogie i smaczne wino kojarzy się z leciwymi, zakurzonymi butelkami, które przeleżały w piwnicach wiele lat. Tymczasem młode wino również ma swoich smakoszy i to z myślą o nich zapoczątkowano świętowanie wina Beaujolais Nouveau. Zwyczaj spożywania młodego wina istniał w tym regionie Francji już od dawna, ale pierwotnie był jedynie lokalną tradycją i ograniczał się do kilku lokalów w Lyonie. Z czasem święto rozpowszechniło się na cały świat, a w l. 90 XX wieku trafiło do Ameryki. Promuje się tam spożywanie wina Beaujolais Nouveau w Święto Dziękczynienia, która wypada dokładnie w tydzień po rozpoczęciu sprzedaży wina (w czwarty czwartek listopada).

Obecnie Święto Wina ma zasięg globalny, a w wielu miejscach jest równie popularne, jak we Francji. W walijskim hrabstwie Swansea stoliki w restauracjach na dzień święta trzeba rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem! Szacuje się, że obchody przynoszą w tym rejonie Walii około 5 milionów funtów do lokalnej gospodarki.

W Polsce również obchodzi się Święto Wina. Przeprowadzane są liczne degustacje, na których próbuje się nie tylko młode, tegoroczne trunki, ale także i inne gatunki. Dla wielu ludzi jest to okazja do spotkania się ze znajomymi i rodziną oraz wypicia lampki alkoholu bardziej wykwintnego niż na co dzień.

Wino Beaujolais Nouveau

Wino Beaujolais Nouveau to młode wino czerwone o ostrym, cierpkim i często kwaskowym smaku. Powstaje z gatunku winogron Gamay, a proces jego tworzenia jest bardzo sformalizowany. Winogrona muszą być zbierane ręcznie (Beaujolais jest jedną z dwóch prowincji we Francji, gdzie jest to wymów prawny). Koneserzy nie uważają nouveau za wyjątkowo dobre wino, ale ma one inne zalety. Jest tanie i w założeniu powinno być spożywane w gronie przyjaciół i dostępne dla wszystkich, a nie jedynie dla winnych smakoszy. Powszechnie uważa się też, że swoją popularność Beaujolais Nouveau zawdzięcza skutecznie przeprowadzonej kampanii marketingowej. Jakby nie było, Święto Wina to wciąż doskonała okazja, aby popieścić swoje kubki smakowe wysublimowanym trunkiem.

Uprawa winorośli w polskim klimacie

A może zamiast w restauracji, wolałbyś rozkoszować się winem w zaciszu własnego domostwa? Możesz oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie trunki, jednak lepszym rozwiązaniem jest samodzielna produkcja wina. Owszem, wymaga to więcej wysiłku, ale delektowanie się owocami własnej pracy zawsze przynosi dużo przyjemności. W Polsce najlepiej uprawiać mrozoodporne gatunki winorośli, ponieważ warunki atmosferyczne w naszym kraju bywają kapryśne. Te odmiany to m.in. Kalina, Solaris, Cascade, Aurora i Lidia. Stanowisko do hodowli winogron powinno być dobrze nasłonecznione, ciepłe i umiarkowanie przewiewne.

Kwasy humusowe w uprawie winorośli

Standardem w ekologicznej uprawie winorośli jest zadbanie o żyzność gleby. W tym celu z dużym powodzeniem wykorzystywane są kwasy humusowe (zawiera je preparat FLORAHUMUS). Systematyczna aplikacja kwasów humusowych poprawia strukturę i aktywność biologiczną gleby, a także wspiera przyswajalność substancji odżywczych przez rośliny. To także skuteczny sposób na zwiększenie ilości materii organicznej w glebie oraz poprawę zdolności do zatrzymywania wody. Kwasy humusowe pomagają również ograniczyć efekty erozji. Jest to szczególnie istotne w przypadku uprawy winorośli na zboczach, które są bardziej podatne na erozję niż inne tereny. Wszystko to sprawia, że humusowe stymulatory wzrostu są doskonałym środkiem wspierającym uprawę winorośli.

Kwasy humusowe są również całkowicie ekologiczne, a plony z plantacji organicznych są nie tylko zdrowsze, ale też lepiej smakują. Dzięki temu Twoje winogrona będą wyjątkowo pyszne oraz zdrowe, a z takich owoców stworzysz najlepszej jakości wino. Będziesz doskonale przygotowany/a do obchodów Święta Wina za rok. Czeka na Ciebie błogie oddawanie się stymulującej degustacji wina. Pamiętaj tylko, że w świetle polskiego prawa wino w domowych warunkach można produkować jedynie na własny użytek.